MasterCard-ը ԿԲ թվային արժույթի փորձարկման համար հարթակ է գործարկել
MasterCard վճարային համակարգը հայտարարել է կենտրոնական բանկի թվային արժույթի (Central bank digital currency - CBDC) փորձարկման համար հարթակի գործարկման մասին։
Ինչպես հաղորդում է Bloomchain.ru-ն, նոր գործիքը հնարավորություն կտա ստուգել՝ ինչպես է այս կամ այն ազգային կրիպտոարժույթն աշխատում իրական կյանքում։
MasterCard-ի փոխանցմամբ՝ հարթակն իրենից ներկայացնում է «վիրտուալ փորձարկման միջավայր»՝ նախատեսված CBDC-ի օգտագործման տարբերակների գնահատման համար։ Հարթակը հնարավորություն է տալիս մոդելավորել թողարկումը, բաշխումը եւ հաշվարկները CBDC-ի հետ բանկերի, ֆինանսական ծառայությունների մատակարարների եւ սպառողների միջեւ։
«Կենտրոնական բանկերն արագացրել են թվային արժույթների յուրացումը, հետապնդելով տարբեր նպատակներ. ֆինանսական ինտեգրմանն աջակցելուց մինչեւ վճարային էկոհամակարգի արդիականացում։ Նոր հարթակը կօգնի կենտրոնական բանկերին այժմ եւ ապագայում որոշումներ ընդունել տարածաշրջանային եւ տեղական տնտեսության զարգացման հնարավոր ուղիների վերաբերյալ»,- ասել է MasterCard-ի թվային ակտիվների եւ բլոկչեյնի գծով փոխնախագահ Ռաջ Դամոդարանը։
Ինչպես նշել են ընկերությունում, հարթակը կարող է անհատականորեն ադապտացվել այն միջավայրին, որում աշխատում է կենտրոնական բանկը։ Նուրբ հարմարեցումը կարգավորիչներին հնարավորություն կտա.
- Մոդելավորել այն էկոհամակարգը, որտեղ կիրականացվի թողարկումը, բաշխումը եւ հաշվարկները CBDC-ի հետ, ներառյալ այն, թե ինչպես կփոխգործակցի թվային արժույթը գոյություն ունեցող վճարային գործիքների եւ համակարգերի հետ,
- Ցույց տալ սպառողներին, թե ինչպես իրենք կարող են օգտագործել CBDC-ն ապրանքների եւ ծառայությունների դիմաց վճարելու համար աշխարհի բոլոր անկյուններում, որտեղ ընդունում եմ MasterCard քարտերը,
- Ուսումնասիրել CBDC-ի տարբեր ձեւերն ու օգտագործման տարբերակները,
- Գնահատել վճարային գործիքն անվտանգության եւ տեխնիկական բաղադրիչի տեսանկյունից։
Վճարային համակարգն արդեն աշխատում է մի քանի կենտրոնական բանկերի հետ եւ հրավիրում է այլ կարգավորիչներին եւ ընկերություններին մասնակցել ծրագրում։ MasterCard-ը չի պարզաբանել՝ ինչ ծրագրային ապահովման հիման վրա է կառուցված իր հարթակը, նշելով միայն, որ օգտագործում է բլոկչեյն տեխնոլոգիան։
Banks.am-ը բազմիցս է անդրադարձել CBDC-ի թեմային։ Ստորեւ ներկայացնում ենք կենտրոնական բանկի թվային արժույթին առնչվող նյութերի հղումները.

MasterCard запустила платформу для тестирования цифровой валюты ЦБ
Платежная система MasterCard объявила о запуске платформы для тестирования цифровой валюты центрального банка (Central bank digital currency - CBDC).
Как сообщает Bloomchain.ru, новый инструмент позволит проверить, как та или иная национальная криптовалюта будет работать в реальной жизни.
Платформа MasterCard представляет собой «виртуальную тестовую среду», предназначенную для оценки вариантов использования CBDC. Платформа позволяет моделировать эмиссию, распределение и расчеты с CBDC между банками, поставщиками финансовых услуг и потребителями.
«Центральные банки ускорили освоение цифровых валют, преследуя различные цели: от содействия финансовой интеграции до модернизации платежной экосистемы. Новая платформа поможет центральным банкам сейчас и в будущем принимать решения о возможных путях развития местной и региональной экономики»,- отметил вице-президент MasterCard по цифровым активам и блокчейну Радж Дамодаран.
По заявлению компании, ее платформа может быть индивидуально адаптирована к среде, в которой работает центральный банк. Тонкая настройка позволит регуляторам:
- Смоделировать экосистему, в которой будут производиться эмиссия, распределение и расчеты с CBDC, включая то, как цифровая валюта будет взаимодействовать с существующими платежными инструментами и системами;
- Продемонстрировать потребителям, как они могут использовать CBDC для оплаты товаров и услуг в любой точке мира, где принимают карты MasterCard;
- Изучить различные архитектуры CBDC и варианты ее использования;
- Оценить платежный инструмент с точки зрения его безопасности и технической составляющей.
Платежная система уже сотрудничает с несколькими центральными банками и приглашает других регуляторов, а также сторонние компании принять участие в программе. MasterCard не уточнила, на базе какого ПО построена ее платформа, отметив лишь, что она использует блокчейн.
Banks.am не раз обращался к теме CBDC. Ниже приводим ссылки материалов, касающиеся цифровой валюты центрального банка։