S&P Global Ratings-ը հաստատել է Հայաստանի վարկանիշները
S&P Global Ratings գործակալությունը հաստատել է արտարժույթով եւ ազգային արժույթով Հայաստանի երկարաժամկետ ու կարճաժամկետ սուվերեն վարկանիշները «BB-/B» մակարդակում:
Երկարաժամկետ վարկանիշների գծով կանխատեսումը մնում է «դրական»:
S&P Global Ratings-ի հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Դրական կանխատեսումն արտացոլում է արտաքին պահուստների ավելացման եւ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շարունակական առաջընթացի հաշվին արտաքին կայունության դինամիկա ձեւավորելու Հայաստանի ներուժը: Միասին վերցված՝ այս գործոնները ժամանակի ընթացքում կարող են նվազեցնել երկրի խոցելիությունը վճարային հաշվեկշռի ու աշխարհաքաղաքական ռիսկերի մասով:
Մենք կարող ենք վերանայել կանխատեսումը՝ հասցնելով «կայուն» մակարդակի, եթե տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական ռիսկերը զգալիորեն սրվեն կամ տեղի ունենա Ռուսաստանից աշխատուժի եւ կապիտալի ներհոսքի կտրուկ կրճատում, ինչը բացասաբար կանդրադառնա Հայաստանի տնտեսական, բյուջետային ցուցանիշների եւ վճարային հաշվեկշռի վրա:
Մենք կարող ենք բարձրացնել վարկանիշները, եթե Հայաստանի վճարային հաշվեկշիռը շարունակի կայունություն դրսեւորել անվտանգային եւ աշխարհաքաղաքական ռիսկերի պայմաններում: Դրան կարող է նպաստել արտարժույթային պահուստների հետագա կուտակումը՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման առաջընթացին զուգահեռ»:
S&P Global Ratings-ը նշում է, որ TRIPP նախագիծը «կարող է ուժեղացնել տարածաշրջանային կապակցվածությունը եւ միջնաժամկետ հեռանկարում աջակցել առեւտրին ու ներդրումներին»:
«Թեեւ շրջանակային համաձայնագիրն արդեն սահմանում է նախաձեռնության կառավարման հիմնական սկզբունքները եւ ինքնիշխանության հարցերը, դրա իրականացումը գտնվում է վաղ փուլում. կոնկրետ նախագծային ուղղությունները, ֆինանսավորումը եւ կոնցեսիաների մանրամասն պայմանները դեռեւս որոշված չեն»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ S&P-ի կանխատեսման՝ Հայաստանի ՀՆԱ-ի իրական աճը 2026 թվականին կդանդաղի մինչեւ 4,9%՝ 2025 թվականի 7,1%-ի համեմատ:
«Այնուամենայնիվ, բարձր ներդրումային ակտիվությունը պետք է աջակցի տնտեսության աճին: Ակնկալվում է, որ 2027–2029 թթ. աճի տեմպերը միջինում կկազմեն 5%՝ շնորհիվ սպառման եւ ներդրումային ակտիվության», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Հայաստանի միջազգային պահուստները 2026 թվականին շարունակել են էապես ամրապնդվել: Համախառն արտարժութային պահուստները հունիսին հասել են ռեկորդային $6,9 միլիարդի՝ 46%-ով ավելի, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում: Աճն ապահովվել է գործոնների համադրությամբ՝ պետական եվրոպարտատոմսերի տեղաբաշխմամբ, Կենտրոնական բանկի կողմից արտարժույթի գնումներով, ինչպես նաեւ արտերկրից ֆինանսական եւ ներդրումային կապիտալի ուժեղ ներհոսքով: S&P-ի կանխատեսումներով՝ Հայաստանի արտարժութային պահուստները ընդհանուր առմամբ կայուն կմնան»,- նշում է գործակալությունը:

24.08.2026 | 10:18 Главная страница / Новости /
Агентство S&P Global Ratings подтвердило долгосрочный и краткосрочный суверенный кредитный рейтинг Армении в иностранной и национальной валюте на уровне «BB-/B».
Прогноз по долгосрочным рейтингам остаётся позитивным.
В сообщении S&P Global Ratings говорится:
«Позитивный прогноз отражает потенциал Армении по формированию устойчивой динамики внешней стабильности за счёт наращивания внешних резервов и продолжающегося прогресса в нормализации отношений с Азербайджаном. Вместе эти факторы могут со временем снизить уязвимость страны в части платёжного баланса и геополитических рисков.
Мы можем пересмотреть прогноз на «стабильный», если региональные геополитические риски заметно обострятся или произойдёт резкое сокращение притока трудовых ресурсов и капитала из России, что негативно скажется на экономических, бюджетных показателях Армении и её платёжном балансе.
Мы можем повысить рейтинги, если платёжный баланс Армении продолжит демонстрировать устойчивость перед лицом рисков безопасности и геополитики. Этому может способствовать дальнейшее накопление валютных резервов наряду с прогрессом в нормализации отношений с Азербайджаном».
S&P Global Ratings отмечает, что проект TRIPP «способен усилить региональную связанность и поддержать торговлю и инвестиции в среднесрочной перспективе».
«Хотя рамочное соглашение уже определяет базовые принципы управления инициативой и вопросы суверенитета, её реализация находится на раннем этапе: конкретные проектные направления, финансирование и детальные условия концессий пока не определены»,- говоорится в сообщении.
Согласно прогнозу S&P, реальный рост ВВП Армении замедлится до 4,9% в 2026 году - по сравнению с 7,1% в 2025 году, отчасти из-за ослабления потребления и экспортных показателей на фоне введенных Россией ограничений на отдельные армянские товары.
«Тем не менее, высокая инвестиционная активность должна поддержать рост экономики. Ожидается, что в 2027–2029 гг. темпы роста в среднем составят 5% благодаря потреблению и инвестиционной активности».
«Международные резервы Армении продолжали существенно укрепляться в 2026 году. Валовые валютные резервы выросли до рекордных 6,9 млрд долларов в июне - на 46% больше, чем за аналогичный период прошлого года. Рост обеспечен сочетанием факторов: размещением государственных еврооблигаций, валютными покупками центрального банка, а также сильным притоком финансового и инвестиционного капитала из-за рубежа. По прогнозам S&P, валютные резервы Армении останутся в целом стабильными», - отмечает агентство.