Բրազիլիայի Կենտրոնական բանկը ձեւավորել է աշխատանքային խումբ թվային արժույթի ուսումնասիրության համար, հաղորդում է Bloomchain.ru-ն: Ինչպես նշել են բանկում, երկրում աճում է առցանց վճարումների ծավալը, իսկ կենտրոնական բանկի թվային արժույթը (Central bank digital currency - CBDC) հնարավորություն կտա բրազիլացիներին ամբողջովին անցնել անկանխիկ հաշվարկի: 26.06.2020 | 15:31 Միջազգային հաշվարկների բանկը՝ ԿԲ թվային արժույթի մասին «Էլեկտրոնային վճարումների ծավալը վերջին տարիներին զգալիորեն աճել է: Դա տեղի է ունեցել մոբայլ սարքերի էվոլյուցիայի եւ հաղորդակցման տեխնոլոգիաների զարգացման շնորհիվ: Սակայն փողերը մինչ օրս գոյություն ունեն թղթային եւ մետաղական կրիչների տեսքով՝ թվային տեսքով փողեր, որոնք կարող են հասանելի լինեն քաղաքացիներին, պարզապես չկան: Ուստի կենտրոնական բանկի կողմից թողարկված թվային արժույթը հնարավորություն կտար բրազիլացիներին հարաբերվել իրենց գումարի հետ ամբողջովին էլեկտրոնային տեսքով»,- նշել է աշխատանքային խմբի ղեկավարը: Այնուամենայնիվ, Բրազիլիայի ԿԲ նախաձեռնությունն ուղղված է «ապագա բրազիլական արժույթի» ուսումնասիրության խորացմանը, իսկ աշխատանքային խմբի կողմից CBDC-ն հավանություն տալը բնավ չի նշանակում դրա թողարկումը մոտ ապագայում: 17.08.2020 | 14:47 ԱՄՆ կարգավորիչները փորձարկում են կրիպտոդոլարի հնարավորությունները Banks.am-ը հիշեցնում է, որ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի (FRS) կառավարիչների խորհրդի անդամ Լայել Բրեյնարդն օրերս տեղեկացրել էր, որ ԱՄՆ կարգավորիչները փորձարկում են կրիպտոդոլարի հնարավորությունները: Նա նշել էր, որ ամերիկյան հասարակության պահանջմունքը կայուն վճարային համակարգի նկատմամբ հատկապես ակնհայտ է դարձել կորոնավիրուսի համավարակի ֆոնին, երբ անհրաժեշտ է ձեռքի տակ ունենալ դրամական միջոցների արագ փոխանցման կապուղի։ Tweet Դիտում՝ 6101

Центральный банк Бразилии сформировал рабочую группу для изучения цифровой валюты, сообщает Bloomchain.ru.Как отметили в банке, популярность онлайн-платежей в стране растет, а цифровая валюта центрального банка (Central bank digital currency - CBDC) позволит бразильцам полностью перейти на безналичный расчет. 26.06.2020 | 15:31 Банк международных расчетов о цифровой валюте ЦБ «Объем электронных платежей в последние годы значительно вырос. Это случилось благодаря эволюции мобильных устройств и развитию коммуникационных технологий. Однако деньги до сих пор существуют в виде бумажных и металлических носителей - цифровой формы денег, которая была бы доступна гражданам, попросту не существует. Таким образом, эмитированная центральным банком цифровая валюта позволила бы бразильцам взаимодействовать со своими деньгами в полностью электронном виде»,- отметил глава рабочей группы.Тем не менее, инициатива бразильского центробанка направлена на углубление исследований «по поводу будущего бразильской валюты», а одобрение CBDC рабочей группой вовсе не означает ее скорую эмиссию. 17.08.2020 | 14:47 Американские регуляторы тестируют возможности криптодоллара Banks.am напоминает, что недавно член совета управляющих Федеральной резервной системы США Лаэль Брейнард сообшила, что регуляторы США тестируют возможности криптодоллара. По ее словам, потребность американского общества в стабильной платежной системе стала особенно очевидной на фоне пандемии коронавируса, когда необходимо иметь под рукой канал быстрого перевода средств. Tweet Просмотры 6103