ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի (FRS) կառավարիչների խորհրդի անդամ Լայել Բրեյնարդը տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ կարգավորիչները փորձարկում են կրիպտոդոլարի հնարավորությունները, հաղորդում է Bloomchain.ru-ն։Իր խոսքով՝ ամերիկյան հասարակության պահանջմունքը կայուն վճարային համակարգի նկատմամբ հատկապես ակնհայտ է դարձել կորոնավիրուսի համավարակի ֆոնին, երբ անհրաժեշտ է ձեռքի տակ ունենալ դրամական միջոցների արագ փոխանցման կապուղի։ Որպես օրինակ, որը ցուցադրում է ամերիկացիների կարիքը նման գործիքների նկատմամբ, նա բերել է ԱՄՆ քաղաքացիների ծախսերի աճն իշխանությունների կողմից նպաստների տրամադրման պայմաններում։ Որպեսզի կարիքավորները կարողանան որքան կարելի է արագ միջոցներ ստանալ, ամերիկյան կարգավորիչներն առաջարկել են օգտագործել FedNow ազգային վճարային համակարգը, որը ֆինանսական կազմակերպություններին հնարավորություն է տալիս գործարքներն իրականացնել իրական ժամանակի ռեժիմում։ Լայել Բրեյնարդի խոսքով՝ ներկայիս դրությամբ մասնագետներն արագացրել են նախագծի մշակումը։ Միաժամանակ, ԱՄՆ կարգավորիչները մտադիր չեն սահմանափակվել FedNow համակարգով։ Լայել Բրեյնարդը տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի մասնագետները փորձարկում են ազգային կրիպտոարժույթի հնարավորությունները։ Նրանք ուսումնասիրում են նաեւ ամերիկյան դոլարի կրիպտոտարբերակի թողարկման հետ կապված ռիսկերը։ Իր խոսքով՝ ազգային կրիպտոարժույթի ստեղծման վերաբերյալ վերջնական որոշում դեռեւս ընդունված չէ։ Լայել Բրեյնարդը ներկայացրել է նաեւ ԱՄՆ կարգավորիչների մտահոգությունները՝ կապված ազգային թվային արժույթի ստեղծման գործում Չինաստանի հաջողությունների հետ։ Նա մանրամասնել է, որ դոլարի կրիպտոտարբերակի թողարկման վերաբերյալ դրական որոշման դեպքում, այն կարող է դառնալ լրացում ֆիզիկական ֆիատին։ 31.07.2020 | 12:07 Կենտրոնական բանկի թվային արժույթ. Ճապոնիա vs Չինաստան Banks.am-ը հիշեցնում է, որ հունիսի սկզբին ԱՄՆ Թվային դոլարի հիմնադրամի մասնագետները ներկայացրել էին ամերիկյան ազգային կրիպտոարժույթի նախագիծը (whitepaper): Թվային դոլարի գործարկումը առաջարկում են իրագործել գործող ֆինանսական համակարգի շրջանակում՝ առանց դրանում որեւէ հեղափոխական փոփոխություններ մտցնելու: Նախագծի ներկայացուցիչների խոսքով՝ ազգային արժույթի կրիպտոտարբերակի աշխատանքը կկազմակերպվի օրենքի բոլոր պահանջներին համապատասխան: Tweet Դիտում՝ 8885

Член совета управляющих Федеральной резервной системы США Лаэль Брейнард сообшила, что регуляторы США тестируют возможности криптодоллара, передает Bloomchain.ru.По ее словам, потребность американского общества в стабильной платежной системе стала особенно очевидной на фоне пандемии коронавируса, когда необходимо иметь под рукой канал быстрого перевода средств. В качестве примера, который, по ее мнению, демонстрирует потребность американцев в таких инструментах, специалист привела рост расходов граждан США на фоне выдачи властями пособий.Для того, чтобы нуждающиеся могли как можно скорее получать средства, американские регуляторы предложили использовать национальную систему проведения платежей FedNow, которая позволяет финансовым организациям проводить операции в режиме реального времени. По словам Лаэль Брейнард, в настоящий момент специалисты ускорили разработку проекта. При этом регуляторы США не намерены ограничиваться FedNow. По словам Лаэль Брейнард, специалисты американского ФРС тестируют возможности национальной криптовалюты. Также регуляторы изучают риски, связанные с выпуском криптоверсии доллара США. Окончательное решение о создании национальной криптовалюты, по ее словам, еще не принято.Лаэль Брейнард обратила внимание на обеспокоенность американских регуляторов успехами Китая в создании национальной цифровой валюты. Специалист уточнила, что в случае принятия позитивного решения о выпуске криптоверсии доллара, финансовый инструмент может стать дополнением к физическому фиату. 31.07.2020 | 12:07 Цифровая валюта центрального банка: Япония vs Китай Banks.am напоминает, что в начале июня специалисты Фонда цифрового доллара США представили проект (whitepaper) американской национальной криптовалюты. Запуск цифрового доллара предлагают реализовать в рамках действующей финансовой системы, без внесения в нее каких-либо революционных изменений. Работа криптоверсии национальной криптовалюты, по словам представителей проекта, будет организована в соответствии со всеми требованиями закона. Tweet Просмотры 8869