Կենտրոնական բանկի թվային արժույթ. Ճապոնիա vs Չինաստան
Չինաստանի կենտրոնական բանկի թվային արժույթի (Central bank digital currency - CBDC) մշակման ոլորտում հաջողությունների պատճառով «թվային իենի» ստեղծումը կդիտարկվի Ճապոնիայի Բանկի (Bank of Japan, BoJ) կողմից որպես «բարձրագույն առաջնահերթության» խնդիր:
Ինչպես հաղորդում է Bloomchain.ru-ն, այս մասին The Asahi Shimbun թերթին ասել է BoJ-ի տնօրենի տեղակալ Տակեշի Կիմուրան:
Նրա խոսքով՝ կառավարությունը գտնում է, որ մոտ ապագայում Չինաստանը կարող է «թվային յուան» թողարկել՝ այսպիսով ստեղծելով սպառնալիք «Ճապոնիայի ազգային անվտանգության համար»:
Ավելի վաղ Ճապոնիայի ֆինանսների նախարարությունն արդեն հայտնել էր իր մտահոգությունը չինական CBDC-ի վերաբերյալ: Նախարարությունում կարծում են, որ կրիպտոյուանը կարող է քաոս առաջացնել համաշխարհային տնտեսությունում:
Այս մտահոգությունների ֆոնին երկրի կենտրոնական բանկը սկսել է ուսումնասիրել կրիպտոարժույթները, իսկ կառավարությունը` հայտարարել CBDC-ի մշակման նախագիծը տնտեսության զարգացման պաշտոնական պլանում ներառելու իր մտադրության մասին:
Հուլիսի 20-ին BoJ-ի վճարային եւ հաշվարկային համակարգերի դեպարտամենտի շրջանակում ստեղծվել է 10 հոգանոց աշխատանքային խումբ, որը կզբաղվի թվային արժույթների հարցերով:
«Մենք հետեւողականորեն առաջ կշարժվենք մեր քննարկումներում՝ բարձրացնելով ակտիվի մասին ուսումնասիրության մակարդակը, որպեսզի դուրս հանենք այն նախապատրաստական փուլի սահմաններից»,- ասել է Կիմուրան:
Իր խոսքով՝ CBDC-ի հիմնական բնութագրերն են բազմակողմանիությունը եւ հասանելիության ինքնավարությունը. մարդկանց  մոտ պետք է հնարավորություն լինի օգտագործել այն ամենուրեք եւ յուրաքանչյուր պահին, անգամ աղետների ժամանակ, որոնք կարող են հանգեցնել էլեկտրաէներգիայի ժամանակավոր անջատմանը: Կիմուրան կարծում է, որ կարգավորիչն առաջին հերթին պետք է ապահովի այս պայմանների կատարումը:
Կիմուրան չի նշել փորձարկումների ժամկետը, սակայն ասել է, որ BoJ-ը կհամագործակցի մասնավոր հատվածի հետ, որն ավելի մեծ գիտելիքներ եւ փորձառություն ունի այս ոլորտում:
Ճապոնիան միակը չէ իր մտահոգություններում: Այսպես, ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով օգնականի նախկին տեղակալ Թիմ Մորիսոնը կարծում է, որ Չինաստանը կարող է պարտադրել ամբողջ աշխարհին իր ազգային կրիպտոարժույթը:
Վերջին ամիսներին թվային յուանի մշակումը զգալիորեն արագացել է: Հավանաբար, սա կապված է նրա հետ, որ CBDC-ի օգնությամբ Չինաստանը մտադրված է «վերակենդանացնել» երկրի տնտեսական ցիկլը:

Цифровая валюта центрального банка: Япония vs Китай
Из-за успехов Китая в области разработки цифровой валюты центрального банка (Central bank digital currency - CBDC) создание «цифровой иены» будет рассматриваться Банком Японии (Bank of Japan, BoJ) в качестве задачи, обладающей «наивысшим приоритетом».
Как сообщает Bloomchain.ru, об этом заместитель директора BoJ Такеши Кимура рассказал местной газете The Asahi Shimbun.
По словам Кимура, правительство считает, что Китай в скором времени может выпустить «цифровой юань», создав тем самым «угрозу для национальной безопасности Японии».
Ранее минфин страны уже высказывал опасения по поводу китайской CBDC. В министерстве считают, что криптоюань способен спровоцировать хаос в мировой экономике.
На фоне этих опасений центральный банк страны занялся изучением криптовалют, а правительство объявило о намерении включить проект по разработке CBDC в официальный план развития экономики.
20 июля в рамках Департамента платежных и расчетных систем BoJ была создана рабочая группа из десяти человек, которая будет заниматься связанными с цифровыми валютами вопросами.
«Мы будем последовательно продвигаться в дискуссиях, повышая уровень рассмотрения актива, чтобы вывести его за пределы подготовительного этапа»,- сказал Кимура.
По его словам, ключевыми характеристиками CBDC являются универсальность и автономность доступа - у людей должна быть возможность использовать ее где угодно и когда угодно, даже во время стихийных бедствий, которые могут привести к временным перебоям электроснабжения. Кимура считает, что регулятор в первую очередь должен обеспечить соблюдение этих условий.
Кимура не раскрыл даты начала испытаний, однако сказал, что BoJ будет сотрудничать с частным сектором, который обладает более обширными знаниями и наработками в данной сфере.
Япония не одинока в своих опасениях. Так, например, бывший заместитель помощника президента США по национальной безопасности Тим Моррисон считает, что Китай может навязать национальную криптовалюту всему миру.
Разработка цифрового юаня в последние месяцы заметно ускорилась. Вероятно это связано с тем, что с помощью CBDC правительство Китая рассчитывает «реанимировать» внутренний экономический цикл страны.