Իտալական բանկերը պատրաստ են աշխատել թվային եվրոյի հետ
Իտալական ֆինանսական կազմակերպությունները պատրաստ են փորձնական ռեժիմում սկսել աշխատել եվրոյի թվային անալոգի հետ:
Այս մասին հաղորդում է Bloomchain.ru-ն՝ վկայակոչելով Իտալական բանկերի ասոցիացիայի (ABI) մասնագետներին:
Նախագծի վրա հնարավորություն կունենան աշխատել ավելի քան 700 տեղական ֆինանսական կազմակերպություններ: Դրանց ցուցակը ներկայացված է ABI կայքում: Նախագծի գործարկումը նախատեսվում է իրագործել Եվրոպական կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) մշակած կրիպտոարժույթի ներդրման աջակցմանն ու արագացմանը միտված նախաձեռնության շրջանակում:
ABI-ի մասնագետների կարծիքով՝ եվրոյի թվային անալոգը հնարավորություն կտա հասնել «դրամավարկային քաղաքականության կայունությանը եւ եվրոպական նորմատիվային բազայի լիարժեք համապատասխանությանը»:
Ըստ նրանց, իրավական շրջանակում կատարվող աշխատանքը կօգնի հասարակության վստահության ձեռքբերմանը: Բանկերն, ըստ նախաձեռնության ներկայացուցիչների, որոշիչ դեր կունենան դրա պահպանման գործում:
Banks.amհիշեցնում է, որ Ֆրանսիայի բանկն ավարտել է թվային եվրոյի առաջնային փորձարկումները. թեստավորումն անցել է մայիսի 14-ին, դրանում գործարկվել է կարգավորիչի կողմից մշակած բլոկչեյնը։ Գործընթացում մասնակցել է նաեւ Societe Generale ներդրումային բանկը։
Իսկ վերջերս ԱՄՆ Թվային դոլարի հիմնադրամի մասնագետները ներկայացրել էին ամերիկյան ազգային կրիպտոարժույթի նախագիծը (whitepaper): Թվային դոլարի գործարկումը առաջարկում են իրագործել գործող ֆինանսական համակարգի շրջանակում՝ առանց դրանում որեւէ հեղափոխական փոփոխություններ մտցնելու: Նախագծի ներկայացուցիչների խոսքով՝ ազգային արժույթի կրիպտոտարբերակի աշխատանքը կկազմակերպվի օրենքի բոլոր պահանջներին համապատասխան:

22.06.2020 | 17:11 Главная страница / Новости /
В проекте смогут принять участие свыше 700 местных финансовых организаций. Их список представлен на сайте ABI. Запуск пилота планируют реализовать в рамках инициативы, призванной поддержать и ускорить внедрение разработанной Европейским центральным банком (ЕЦБ) криптовалюты.
По мнению специалистов ABI, цифровой аналог евро позволит добиться «стабильности денежно-кредитной политики и полного соответствия европейской нормативной базе».
Работа в установленных законом рамках, как они считают, позволит завоевать доверие общественности. Банки, по мнению представителей инициативы, будут играть решающую роль в его поддержании.
Banks.am напоминает, что Банк Франции завершил первичные испытания цифрового евро: тестирование прошло 14 мая, в нем был задействован блокчейн, разработанный командой регулятора. В процессе принимал участие также инвестиционный банк Societe Generale.
A недвано специалисты Фонда цифрового доллара США представили проект (whitepaper) американской национальной криптовалюты. Запуск цифрового доллара предлагают реализовать в рамках действующей финансовой системы, без внесения в нее каких-либо революционных изменений. Работа криптоверсии национальной криптовалюты, по словам представителей проекта, будет организована в соответствии со всеми требованиями закона.