Եվրամիության կողմից Ռուսաստանի դեմ նախօրեին սահմանված պատժամիջոցների հինգերորդ փաթեթի շրջանակում անհատական սահմանափակումների տակ է հայտնվել ավելի քան 200 մարդ։Մասնավորապես, սահմանափակումներ են կիրառվել միլիարդատերեր Օլեգ Դերիպասկայի, Բորիս Ռոտենբերգի, «Սբերբանկ»-ի ղեկավար Գերման Գրեֆի, Ozon առցանց խանութի գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Շուլգինի, «Комсомольская правда»-ի գլխավոր խմբագիր Վլադիմիր Սունգորկինի, ВГТРК-ի գլխավոր տնօրեն Օլեգ Դոբրոդեեւի, ՏԱՍՍ-ի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Միխայլովի եւ այլոց նկատմամբ:Պատժամիջոցների ցանկում են հայտնվել նաեւ Եկատերինա Տիխոնովան եւ Մարիա Վորոնցովան, որոնց ԵՄ-ն ներառել է ցուցակում՝ «նախագահ Վլադիմիր Պուտինի դուստրեր» ձեւակերպմամբ։Բացի այդ, ԵՄ-ն արգելափակող պատժամիջոցներ է սահմանել ՎՏԲ-ի, «Открытие» բանկի, «Նովիկոմբանկ»-ի եւ «Սովկոմբանկի»-ի դեմ։ Այս բոլոր բանկերը փետրվարից արդեն գտնվում են ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի պատժամիջոցների ցուցակներում, ինչպես նաեւ անջատված են SWIFT ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանցման համակարգից։***Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ Օլեգ Դերիպասկան նախօրեին հայտարարել է, որ Ռուսաստանում հաջող տնտեսություն կառուցելու համար կարող է պահանջվել մինչեւ 10 տարի:Միլիարդատերը կարծում է, որ 4-5 տարում անհրաժեշտ է գտնել «նոր շուկաներ» եւ զարգացնել արտահանումը։ «Կարեւորը հակամարտություններին վերջ տալն է եւ ունենալ ելակետ, 10 տարի հետո մենք կարող ենք հաջող տնտեսություն կառուցել, ինչպես 2007 թվականին»,- ասել է Դերիպասկան։ Բացի այդ, անհրաժեշտ է վերադառնալ շուկայական հարաբերություններին եւ հրաժարվել պետական կապիտալիզմից, կարծում է գործարարը։Նա նաեւ ընդգծել է, որ արտահանման ուղիների մեծ մասը փակվելու է, եւ առաջիկա 18 ամիսների ընթացքում «մեծ հաջողություն» կլինի պահպանել արտահանման 80%-ը, որը եղել է 2021 թվականին։ Անհրաժեշտ է օգնել Ասիա, Վիետնամ, Մալայզիա, Ինդոնեզիա, Թաիլանդ, Չինաստան, Հնդկաստան, Մերձավոր Արեւելք, Հյուսիսային, Արեւմտյան, Հարավային Աֆրիկա եւ Լատինական Ամերիկա ապրանքների մատակարարողներին, կարծում է Դերիպասկան։ «Մենք պետք է ստեղծենք ազատ տնտեսական գոտիներ, շատերին զարգացման նոր սկիզբ տանք»,- եզրափակել է Դերիպասկան: 17.05.2021 | 14:09 Դերիպասկայի «ուղեղային կենտրոնը»՝ հակակշիռ ՌԴ Կենտրոնական բանկին Մեկ տարի առաջ Օլեգ Դերիպասկայի ներկայացուցիչը հայտնել էր, որ գործարարը նախատեսում է Ստոլիպինի անվան «Աճի տնտեսության ինստիտուտ»-ի հիման վրա ստեղծել «ուղեղային կենտրոն»՝ Ռուսաստանի տնտեսական եւ դրամավարկային քաղաքականությունը շտկող առաջարկներ մշակելու համար: Նա նշել էր, որ Դերիպասկան Ռուսաստանի բանկի եւ բարձր տոկոսադրույքների քաղաքականության հետեւողական քննադատ է եւ ակնկալում է ազդել իրավիճակի վրա` ներգրավելով գիտնականների լայն շրջանակ` տնտեսական իրավիճակը վերլուծելու եւ առաջարկներ մշակելու համար: Tweet Դիտում՝ 5563

Оппонент ЦБ России Олег Дерипаска оказался в санкционном списке Евросоюза
В рамках введенного накануне Евросоюзом пятого пакета санкций против России под индивидуальные ограничения попали больше 200 человек.
В частности, введены санкции против миллиардеров Олега Дерипаски, Бориса Ротенберга, главы «Сбербанка» Германа Грефа, гендиректора интернет-магазина Ozon Александра Шульгина, главного редактора «Комсомольской правды» Владимира Сунгоркина, гендиректора ВГТРК Олега Добродеева, гендиректора ТАСС Сергея Михайлова и т.д.
В санкционный список попали также Екатерина Тихонова и Мария Воронцова, которых ЕС внес в список с формулировкой «дочери президента Владимира Путина».
Кроме того, Евросоюз ввел блокирующие санкции против ВТБ, «Открытия», «Новикомбанка» и «Совкомбанка». Все эти банки с февраля уже находятся в санкционных списках США и Великобритании, а также отключены от системы передачи финансовых сообщений SWIFT.
По сообщению российского издания Forbes, накануне Олег Дерипаска заявил, что на построение успешной экономики в России может уйти до 10 лет.
Миллиардер считает, что за 4-5 лет необходимо найти «новые рынки» и развивать экспорт из страны. «Важный вопрос - закончить конфликты и иметь отправную точку, через 10 лет мы можем построить успешную экономику, как в 2007 году»,- сказал Дерипаска. Кроме того, нужно вернуться к рыночным отношениям и отказаться от госкапитализма, считает бизнесмен.
Он также подчеркнул, что большую часть каналов экспорта закроют и «большим успехом» будет в ближайшие 18 месяцев сохранить 80% экспорта, который был в 2021 году. Нужно помогать поставщикам товаров в Азию, Вьетнам, Малайзию, Индонезию, Таиланд, Китай, в Индию, Ближний Восток, Северную Африку, Западную Африку, Южную Африку и Латинскую Америку, считает Дерипаска. «Нужно создать свободные экономические зоны, многим дать начало заново развиваться»,- заключил Дерипаска.
Год назад представитель Олега Дерипаски рассказывал, что бизнесмен планирует создать на базе «Института экономики роста» им. Столыпина «мозговой центр» для выработки предложений по корректировке экономической и денежно-кредитной политики России.
Он отмечал, что Дерипаска выступает последовательным критиком Банка России (ЦБ) и политики высоких ставок и рассчитывает повлиять на ситуацию путем привлечения широкого круга ученых для анализа экономической ситуации и выработки предложений.