«Սբերբանկ»-ը դադարեցրել է բոլոր արտարժութային փոխանցումներն արտասահման
Պատժամիջոցների հետ կապված սահմանափակումների պատճառով «Սբերբանկ»-ը դադարեցրել է բոլոր արտարժութային փոխանցումները դեպի արտասահմանյան երկրներ, ռուբլով փոխանցումները հասանելի են սովորական ռեժիմում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով բանկի մամուլի ծառայությանը։
Նշվում է, որ օտարերկրյա բանկերում թղթակցային հաշիվներով արտարժութային գործարքների նկատմամբ պատժամիջոցների ուժի մեջ մտնելու պատճառով ապրիլի 7-ից հնարավոր չէ արտարժույթով փոխանցում կատարել արտասահման։ Արգելքը տարածվում է Sberbank Online բջջային հավելվածում և բանկի մասնաճյուղերում փոխանցումների վրա:
Ապրիլի 6-ից ձեւակերպված փոխանցումներն ամբողջությամբ կվերադարձվեն հաճախորդի հաշվին միջնորդավճարի հետ միասին։ Բանկում նաեւ ընդգծել են, որ բանկի մասնաճյուղերում ռուբլով արտասահմանյան փոխանցումները ռեզիդենտներին հասանելի են սովորական ռեժիմում՝ առանց սահմանափակումների։
Միաժամանակ, բանկի մամուլի ծառայությունում մանրամասնել են, որ «Սբերբանկ»-ում արտերկիր բոլոր փոխանցումների ավելի քան 90%-ը ռուբլով փոխանցումներն են մերձավոր արտասահմանի երկրներ։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 6-ին ԱՄՆ-ն ամբողջական արգելափակող պատժամիջոցներ էր սահմանել «Սբերբանկ»-ի եւ «Ալֆա-բանկի նկատմամբ։ Այսօր Եվրամիությունը ամբողջությամբ արգելք է դրել չորս «ռուսաստանյան առանցքային բանկերի» (դրանց անունները բերված չեն) հետ գործարքների վրա: Նշվում է, որ այդ բանկերին բաժին է ընկնում Ռուսաստանի բանկային հատվածի շուկայի 23%-ը։

«Сбербанк» прекратил все валютные переводы за рубеж
В связи с санкционными ограничениями «Сбербанк» прекратил все валютные переводы в другие страны, переводы в рублях доступны в обычном режиме, передает ТАСС со ссылкой пресс-службу банка.
Отмечается, что из-за вступления в силу санкций на валютные операции с корреспондентскими счетами в иностранных банках с 7 апреля невозможно сделать перевод в иностранной валюте за рубеж. Запрет распространяется на переводы в мобильном приложении «Сбербанк онлайн» и в отделениях банка.
Оформленные с 6 апреля переводы вернут на счет клиента в полном объеме вместе с комиссией. Также в банке подчеркнули, что переводы за рубеж в отделениях банка в рублях доступны для резидентов в обычном режиме без ограничений.
При этом в пресс-службе банка уточнили, что более 90% всех переводов в Сбербанке за рубеж - это переводы в рублях в страны ближнего зарубежья.
Напомним, что 6 апреля США ввели полные блокирующие санкции в отношении «Сбербанка» и «Альфа-банка». Сегодня Евросоюз ввел полный запрет на операции с четырьмя «ключевыми российскими банками» (в сообщении они не перечислены), на долю которых приходится 23% рынка российского банковского сектора.