ԱՄՆ վարչակազմն ամբողջական արգելափակող պատժամիջոցներ է սահմանում Սբերբանկի եւ Ալֆա-բանկի նկատմամբ եւ արգելում է նոր ներդրումները Ռուսաստանի տնտեսությունում։ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր հայտարարել է ամերիկյան վարչակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը՝ Ռուսաստանի դեմ նոր սահմանափակող միջոցների ներդրմանը նվիրված լրագրողների համար հատուկ հեռախոսային ճեպազրույցի ժամանակ։«Նախ, ինչպես բոլորդ գիտեք, մենք ձգտում էինք ֆինանսական ցնցումներ առաջացնել՝ զրկելով Ռուսաստանի խոշորագույն բանկերին եւ Կենտրոնական բանկին ԱՄՆ-ի հետ որեւէ բիզնես վարելու հնարավորությունից եւ սառեցնելով բոլոր ակտիվները, որոնք կապ ունեն ԱՄՆ-ի կամ մեր դաշնակիցների ֆինանսական համակարգի հետ: Եվ այսօր մենք կտրուկ ուժեղացնում ենք ֆինանսական հարվածը՝ ամբողջական արգելափակող պատժամիջոցներ սահմանելով Ռուսաստանի խոշորագույն ֆինանսական հաստատության՝ Սբերբանկի եւ այդ երկրի խոշորագույն մասնավոր՝ Ալֆա-բանկի դեմ»,- ասել է նա։ Միաժամանակ, ԱՄՆ սահմանափակումները չեն տարածվում էներգակիրների վճարման հետ կապված գործարքների վրա։RBC-ն ներկայացրել է ռուսաստանյան բանկերի արձագանքն ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցներին։ Մասնավորապես, ինչպես հայտարարել է Սբերբանկի մամուլի ծառայությունը, կիրառվող պատժամիջոցներն էական ազդեցություն չեն ունենա բանկի աշխատանքի վրա եւ որեւէ կերպ չեն ազդի ռուսաստանցիների սպասարկման վրա, քանի որ համակարգն արդեն հարմարվել է նախկինում ներդրված սահմանափակումներին։ «Սբերբանկի փորձը, ռեսուրսները եւ փորձաքննությունը մեզ թույլ են տալիս հաջողությամբ աշխատել ցանկացած պայմաններում»,- ընդգծել են բանկում:Ալֆա-բանկը նույնպես հայտարարել է, որ կշարունակի աշխատանքը։ «Ի՞նչ է սա նշանակում»։ Մեծ հաշվով՝ ոչինչ։ Ռուսաստանի դեմ արդեն 8257 պատժամիջոցներ են սահմանվել։ Նախկինում մենք զգուշանում էինք սրանից, իսկ այժմ աշխատում ենք սովորական ռեժիմով»,- ասված է բանկի հաղորդագրության մեջ։ 06.04.2022 | 10:13 Դեֆոլտ կամ պահուստների սպառում․ Փսակին խոսել է սպասվող պատժամիջոցների մասին ԱՄՆ իշխանությունները արգելք են սահմանում նաեւ Ռուսաստանի տնտեսությունում նոր ներդրումների ուղղությամբ, ասել է ԱՄՆ վարչակազմի պաշտոնյան։«Այսօր, համաձայնության գալով G7-ի եւ ԵՄ-ի հետ, մենք հայտարարում ենք Ռուսաստանի Դաշնությունում նոր ներդրումների արգելքի մասին»,- ասել է պաշտոնյան՝ հավելելով, որ համապատասխան հրամանագիրը կստորագրի ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը։ «Սա երաշխավորում է, որ Ռուսաստանից մասնավոր ընկերությունների զանգվածային արտահոսքը կշարունակվի։ Առանց մեր մասնավոր հատվածի ներդրումների, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կկորցնի ներդրումների հետ կապված փորձն ու հմտությունները, իսկ Ռուսաստանից «ուղեղների ներկայիս արտահոսքի» հետեւանքները զգալի կլինեն»,- նշել է նա:Ինչպես պարզաբանել է Սպիտակ տունը, խոսքը «ամերիկացիների կողմից, որտեղ էլ որ նրանք գտնվեն», ՌԴ տնտեսությունում ներդրումներ անելու արգելքի մասին է։ Վաշինգտոնի կարծիքով՝ այս միջոցը «Ռուսաստանին էլ ավելի կմեկուսացնի համաշխարհային տնտեսությունից»։ «Այս գործողությունները հիմնված են ավելի քան 600 անդրազգային ընկերությունների՝ Ռուսաստանից հեռանալու որոշման վրա։ Այսօրվա գործադիր հրամանը կապահովի Ռուսաստանի մրցունակության երկարատեւ թուլացումը համաշխարհային մակարդակում»,- կարծում են ԱՄՆ իշխանությունները։ Tweet Դիտում՝ 5670

Американская администрация вводит полные блокирующие санкции в отношении Сбербанка и Альфа-банка и вводит запрет на новые инвестиции в экономику России.Как передает ТАСС, об этом сообщил сегодня на специальном телефонном брифинге для журналистов, посвященном введению Соединенными Штатами новых ограничительных мер против России, представитель американской администрации высокого ранга.«Во-первых, как вы все знаете, мы стремились вызвать финансовые потрясения, отрезав крупнейшие банки России и ее ЦБ от ведения любого бизнеса с США и заморозив все ее активы, которые имеют отношение к финансовой системе США или наших союзников. И сегодня мы резко усиливаем финансовый удар, вводя полные блокирующие санкции против крупнейшего финансового института России Сбербанка и ее крупнейшего частного банка Альфа-банка»,- сказал он. Одновременно, под ограничения США не попадают транзакции, связанные с оплатой энергоносителей.RBC приводит реакцию российских банков на новые санкции США. В частности, как заявила пресс-служба Сбербанка, введенные санкции не окажут существенного влияния на работу банка и никак не отразятся на обслуживании россиян, поскольку система уже адаптировалась к ранее введенным ограничениям. «Опыт, ресурсы и экспертиза Сбера позволяют нам успешно работать в любых условиях»,- подчеркнули в банке.Альфа-банк также сообщил, что продолжит работу. «Что это значит? В общем ничего. Против России уже ввели 8257 санкций. Раньше мы этого опасались, а сейчас работаем как обычно»,-говорится в сообщении банка. 06.04.2022 | 10:13 Дефолт или истощение валютных резервов: Псаки анонсировала новые санкции США Власти США вводят запрет и на новые инвестиции в экономику России, сообщил представитель американской администрации.«Сегодня мы в координации с Группой семи и ЕС объявляем о запрете на новые инвестиции в РФ»,- сказал представитель американской администрации, пояснив, что соответствующий указ будет подписан президентом США Джо Байденом. «Это гарантирует, что массовый исход из РФ частных компаний будет продолжаться. Без инвестиций со стороны нашего частного сектора президент РФ Владимир Путин лишится опыта и навыков, которые связаны с инвестициями, а последствия для нынешней «утечки мозгов» из России будут значительными»,- отметил он.Как пояснил Белый дом, речь идет о запрете на инвестиции в российскую экономику со стороны «американских лиц, где бы они ни находились». По мнению Вашингтона, данная мера «еще больше изолирует Россию от мировой экономики». «Эти действия основаны на решении более чем 600 транснациональных компаний покинуть Россию. Сегодняшний исполнительный указ обеспечит продолжительное ослабление конкурентоспособности РФ на мировом уровне»,- считают американские власти. Tweet Просмотры 5667