ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարությունը պատժամիջոցների ցանկից հեռացրել է Օzon առցանց ռիթեյլերի դուստր ընկերություն հանդիսացող Օզոն բանկը:«Հետեւյալ անուններն ավելացվել կամ հեռացվել են OFAC-ի SDN List-ից»,- ասված է ամերիկյան գերատեսչության կայքում։Հիշեցնենք, որ փետրվարի վերջին ԱՄՆ իշխանությունները SDN List-ում ներառեցին Ozon-ի դուստր բանկը՝ այն կապելով նախկին բաժնետիրոջ՝ «Սովկոմբանկ»-ի հետ, որը նույնպես հայտնվել էր ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարության պատժամիջոցների տակ։ Ozon-ը տեղեկացրել էր, որ կխնդրի Օտարերկրյա ակտիվների վերահսկման վարչությանը (OFAC, ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության ստորաբաժանում) հեռացնել դուստր բանկը SDN List-ից:Ընկերությունը հիշեցրել էր, որ փետրվարի 25-ին բողոք է ներկայացրել OFAC։ «Մենք սպասում ենք ԱՄՆ կարգավորիչի որոշմանը՝ Ozon բանկը պատժամիջոցների ցուցակից հանելու վերաբերյալ, որտեղ բանկը ներառվել է այն պատճառով, որ ամերիկյան կարգավորիչն այդ կառույցը համարում է «Սովկոմբանկ»-ի հետ փոխկապակցված»,- տեղեկացրել էին Ozon-ում։Նշենք նաեւ, որ մարտի 11-ին Օzon-ը գրանցել էր նոր վարկային կազմակերպություն՝ «Еком банк»-ը, որի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 3,6 մլրդ ռուբլի։ Սա ընկերության արդեն երկրորդ բանկն է: 17.03.2022 | 09:25 Ozon-ը գրանցել է իր երկրորդ բանկը, առաջինը հայտնվել է պատժամիջոցների տակ Ozon-ը բանկը ձեռք էր բերել «Սովկոմբանկ»-ից 2021 թվականի գարնանը 615 միլիոն ռուբլով։ Ozon-ի թվային ֆինանսական ծառայությունների գծով փոխնախագահ Վահե Հովասափյանն անցած տարվա հուլիսին մեկնաբանել էր ընկերության կողմից բանկի գնումը եւ ֆինտեխ ուղղության զարգացման հեռանկարները։«Մենք հավատում ենք ֆինտեխի եւ e-commerce-ի միությանը, մեր վաճառողներին եւ գնորդներին անհրաժեշտ են հարմարավետ ֆինանսական պրոդուկտներ՝ առցանց գնելու կամ վաճառելու համար»,- ասել էր Վահե Հովասափյանը։Նրա խոսքով՝ Ozon-ը շատ հաճախորդներ, գնորդներ եւ վաճառողներ ունի: Այս հաճախորդների համար ֆինտեխ ուղղության ռազմավարական նպատակն է սպասարկել հնարավորինս շատ ֆինանսական կարիքներ՝ կապված Ozon-ի բիզնեսի հետ: «Մենք հասկանում ենք՝ ինչ պրոդուկտներ են անհրաժեշտ մեր հաճախորդներին, ուստի հիմա դրանց համապատասխան ենթակառուցվածք ենք ստեղծում, եւ բանկը դրա մի մասն է»:«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 18849

Министерство финансов США исключило из санкционного списка дочернюю компанию российского онлайн-ретейлера Ozon - Озон банк. «Следующие имена были добавлены или удалены из SDN List-а OFAC»,- отмечается на сайте ведомства.Напомним, что в конце февраля американские власти включили дочерний Озон банк в SDN List, связав его с прежним акционером - «Совкомбанком», который также подпал под санкции Минфина США. Ozon сообщал, что попросит Управление по контролю за иностранными активами (OFAC, подразделение Минфина США) исключить дочерний банк из SDN List.Компания напоминала, что 25 февраля подала апелляцию в OFAC. «Мы ожидаем решения американского регулятора по поводу исключения Озон банка из санкционного списка, куда он попал ввиду того, что американский регулятор считает его аффилированным с Совкомбанком»,- указывали в Ozon.Отметим также, что 11 марта Ozon зарегистрировал новую кредитную организацию - «Еком банк» с уставным капиталом 3,6 млрд рублей. Это уже второй банк российского ретейлера. 17.03.2022 | 09:25 Ozon зарегистрировал свой второй банк, первый попал под санкции Ozon приобрел банк у «Совкомбанка» весной 2021 года за 615 млн рублей. Летом прошлого года вице-президент по цифровым финансовым сервисам Ozon Ваэ Овасапян прокомментировал покупку банка и перспективы развития финтех-направления компании.«Мы верим в союз финтеха и e-commerce, нашим продавцам и покупателям очень нужны удобные финансовые продукты для того, чтобы покупать или продавать онлайн»,- отмечал Ваэ Овасапян.По его словам, у Ozon очень много и клиентов, и покупателей, и продавцов. Стратегическая задача финтех-направления в отношении этих клиентов - обслуживать как можно больше финансовых потребностей, связанных с бизнесом Ozon. «Мы понимаем, какие продукты нужны клиентам, поэтому сейчас строим под них инфраструктуру, банк - ее часть».Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 18850