Ozon-ը գրանցել է իր երկրորդ բանկը, առաջինը հայտնվել է պատժամիջոցների տակ
Ռուսաստանյան Ozon առցանց ռիթեյլերը, որի ֆինանսական բիզնես ստեղծելու առաջին փորձն անսպասելիորեն բախվեց պատժամիջոցների բանկի նախկին սեփականատիրոջ նկատմամբ, որոշեց երկրորդ փորձը սկսել «նոր էջից»:
«Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ՝ մարտի 11-ին Ռուսաստանի Բանկը (ԿԲ) գրանցել է նոր վարկային կազմակերպություն՝ «Еком банк»-ը, որի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 3,6 մլրդ ռուբլի։
Բանկը ԿԲ-ից ստացել է ունիվերսալ լիցենզիա՝ ռուբլով եւ արտարժույթով բանկային գործարքներ իրականացնելու համար (ֆիզիկական անձանցից ավանդներ ներգրավելու իրավունքով): Ավանդների ապահովագրման գործակալությունը նախօրեին տեղեկացրել է, որ «Еком банк»-ը ներառվել է ավանդների պարտադիր ապահովագրման համակարգին մասնակից բանկերի ռեեստրում։
Փետրվարի վերջին ԱՄՆ իշխանությունները SDN List-ում ներառեցին Ozon-ի դուստր բանկը՝ այն կապելով նախկին բաժնետիրոջ՝ «Սովկոմբանկ»-ի հետ, որը նույնպես հայտնվել էր ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարության պատժամիջոցների տակ։ Ozon-ը տեղեկացրել էր, որ կխնդրի Օտարերկրյա ակտիվների վերահսկման վարչությանը (OFAC, ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության ստորաբաժանում) հեռացնել դուստր բանկը SDN List-ից:
«Ozon բանկի բանկային լիցենզիան, որը մենք ձեռք էինք բերել 2021 թվականին, բազային է, հետեւաբար այն ունի մի շարք սահմանափակումներ բարդ ֆինանսական պրոդուկտներ գործարկելու առումով։ Դրա հիման վրա մենք սկսեցինք մշակել վճարային գործիքներ, որոնք շատ պահանջված դարձան։ Մենք տեսնում ենք մեր ֆինանսական պրոդուկտների նկատմամբ հսկայական պահանջարկ ինչպես սպառողների, այնպես էլ մեր հարթակի հետ համագործակցող ձեռնարկատերերի կողմից: Մենք նախատեսում էինք ստանալ ունիվերսալ լիցենզիա եւ ստացանք այն օրերս, ինչը թույլ կտա մեզ գործարկել ծառայությունների ավելի լայն շրջանակ B2C եւ B2B հաճախորդների համար»,- նշել են Ozon-ի մամուլի ծառայությունում:
Ընկերությունը հիշեցրել է, որ փետրվարի 25-ին բողոք է ներկայացրել OFAC։ «Մենք սպասում ենք ԱՄՆ կարգավորիչի որոշմանը՝ Ozon բանկը պատժամիջոցների ցուցակից հանելու վերաբերյալ, որտեղ բանկը ներառվել է այն պատճառով, որ ամերիկյան կարգավորիչն այդ կառույցը համարում է «Սովկոմբանկ»-ի հետ փոխկապակցված»,- նշել են Ozon-ում։
Ozon-ը բանկը ձեռք էր բերել «Սովկոմբանկ»-ից 2021 թվականի գարնանը 615 միլիոն ռուբլով։ Ozon-ի թվային ֆինանսական ծառայությունների գծով փոխնախագահ Վահե Հովասափյանն անցած տարվա հուլիսին մեկնաբանել էր ընկերության կողմից բանկի գնումը եւ ֆինտեխ ուղղության զարգացման հեռանկարները։
«Մենք հավատում ենք ֆինտեխի եւ e-commerce-ի միությանը, մեր վաճառողներին եւ գնորդներին անհրաժեշտ են հարմարավետ ֆինանսական պրոդուկտներ՝ առցանց գնելու կամ վաճառելու համար»,- ասել էր Վահե Հովասափյանը։
Նրա խոսքով՝ Ozon-ը շատ հաճախորդներ, գնորդներ եւ վաճառողներ ունի: Այս հաճախորդների համար ֆինտեխ ուղղության ռազմավարական նպատակն է սպասարկել հնարավորինս շատ ֆինանսական կարիքներ՝ կապված Ozon-ի բիզնեսի հետ: «Մենք հասկանում ենք՝ ինչ պրոդուկտներ են անհրաժեշտ մեր հաճախորդներին, ուստի հիմա դրանց համապատասխան ենթակառուցվածք ենք ստեղծում, եւ բանկը դրա մի մասն է»:

Ozon зарегистрировал свой второй банк, первый попал под санкции
Российский онлайн-ритейлер Ozon, первая попытка которого создать финансовый бизнес неожиданно натолкнулась на санкции в отношении предыдущего владельца банка, вторую попытку решил начать «с чистого листа».
Как передает «Интерфакс», Банк России (ЦБ) 11 марта зарегистрировал новую кредитную организацию – «Еком банк» с уставным капиталом 3,6 млрд рублей.
Банк получил универсальную лицензию ЦБ на осуществление банковских операций со средствами в рублях и иностранной валюте (с правом привлечения во вклады денежных средств физических лиц). Агентство по страхованию вкладов (АСВ) накануне сообщило, что включило «Еком банк» в реестр банков - участников системы обязательного страхования вкладов.
В конце февраля американские власти включили дочерний банк Ozon в SDN List, связав его с прежним акционером - «Совкомбанком», который также подпал под санкции Минфина США. Ozon сообщал, что попросит Управление по контролю за иностранными активами (OFAC, подразделение Минфина США) исключить дочерний банк из SDN List.
«Банковская лицензия Ozon банка, которую мы приобрели в 2021 году, - базовая, поэтому имеет ряд ограничений с точки зрения запуска сложных финансовых продуктов. На ее базе мы начали развивать платежные инструменты, которые оказались очень востребованными. Мы видим огромный спрос на наши финансовые продукты и со стороны потребителей, и со стороны предпринимателей, которые сотрудничают с нашей площадкой. Мы планировали получение универсальной лицензии и получили ее на днях - это позволит запускать более широкий спектр сервисов для B2C и B2B-клиентов»,- сообщили в пресс-службе Ozon.
Компания напомнила, что 25 февраля подала апелляцию в OFAC. «Мы ожидаем решения американского регулятора по поводу исключения Озон банка из санкционного списка, куда он попал ввиду того, что американский регулятор считает его аффилированным с Совкомбанком»,- указали в Ozon.
Ozon приобрел банк у «Совкомбанка» весной 2021 года за 615 млн рублей. Летом прошлого года вице-президент по цифровым финансовым сервисам Ozon Ваэ Овасапян прокомментировал покупку банка и перспективы развития финтех-направления компании.
«Мы верим в союз финтеха и e-commerce, нашим продавцам и покупателям очень нужны удобные финансовые продукты для того, чтобы покупать или продавать онлайн»,- отмечал Ваэ Овасапян.
По его словам, у Ozon очень много и клиентов, и покупателей, и продавцов. Стратегическая задача финтех-направления в отношении этих клиентов - обслуживать как можно больше финансовых потребностей, связанных с бизнесом Ozon. «Мы понимаем, какие продукты нужны клиентам, поэтому сейчас строим под них инфраструктуру, банк - ее часть».