Մայիսի 21-ին «Գազպրոմ էքսպորտ»-ը կդադարեցնի մատակարարումները ֆիննական Gasum ընկերությանը՝ ապրիլին մատակարարված գազի դիմաց չվճարելու պատճառով։ Մայիսի 17-ին Gasum-ը հայտարարել էր, որ չի կատարի «Գազպրոմ»-ի՝ մատակարարված գազի դիմաց ռուբլով վճարելու պահանջը։«Մայիսի 20-ի աշխատանքային օրվա ավարտի դրությամբ (պայմանագրով նախատեսված վճարման վերջնաժամկետը) «Գազպրոմ էքսպորտ»-ը Gasum-ից չի ստացել ապրիլին գազի մատակարարումների համար վճարումը։ Այդ կապակցությամբ «Գազպրոմ էքսպորտ»-ը ծանուցել է Gasum-ին 2022 թվականի մայիսի 21-ից գազի մատակարարումը դադարեցնելու մասին մինչ այն պահը, երբ վճարումը կկատարվի [ՌԴ Նախագահի] հրամանագրով սահմանված կարգով», - ասված է «Գազպրոմ էքսպորտ»-ի հաղորդագրության մեջ։ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ ի պատասխան այն հանգամանքին, որ Gasum-ն արբիտրաժային վարույթ է հարուցել գազի մատակարարման պայմանագրի առնչությամբ, «Գազպրոմ էքսպորտ»-ը հայտարարել է, որ իրենք հնարավոր միջոցներով կպաշտպանեն իրենց շահերը արբիտրաժային վարույթում։Ավելի վաղ Gasum-ը հայտարարել էր, որ մայիսի 21-ից կդադարեցվի բնական գազի ներմուծումը Ռուսաստանից։ Մայիսի 21-ից սկսած՝ գալիք ամառային սեզոնին, ընկերությունն իր հաճախորդներին գազ կմատակարարի այլ աղբյուրներից՝ Balticconnector գազատարով, ասված էր ընկերության հայտարարության մեջ։Ռուսաստանի Դաշնային մաքսային ծառայության տվյալներով՝ 2021 թվականին ռուսաստանյան գազի մատակարարումները Ֆինլանդիա կազմել են մոտ 1,8 միլիարդ խորանարդ մետր։ 20.05.2022 | 13:02 Citi. ՌԴ-ն այս տարի Եվրոպային գազի վաճառքից կարող է ստանալ ռեկորդային $100 մլրդ Հիշեցնենք, որ ապրիլի 27-ին «Գազպրոմ»-ն ամբողջությամբ դադարեցրել էր գազի մատակարարումը Bulgargaz-ին (Բուլղարիա) եւ PGNiG-ին (Լեհաստան)՝ ռուբլով չվճարելու պատճառով։ Մայիսի 13-ին Բուլղարիայի վարչապետ Կիրիլ Պետկովը հայտարարել էր, որ հուլիսի 1-ից Բուլղարիան կկարողանա ամբողջ ծավալով գազ ստանալ Ադրբեջանից:Օրերս ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը տեղեկացրել էր, որ «Գազպրոմ էքսպորտ»-ի 54 հաճախորդ ընկերությունների մոտ կեսն արդեն ռուբլով հաշիվներ է բացել ռուսաստանյան գազի մատակարարումների դիմաց վճարելու համար: Tweet Դիտում՝ 7729

«Газпром экспорт» 21 мая приостановит поставки финской компании Gasum в связи с неоплатой за поставленный в апреле газ. 17 мая Gasum сообщила, что не будет выполнять требование «Газпрома» оплачивать поставленный газ в рублях.«По состоянию на конец рабочего дня 20 мая (срок оплаты, предусмотренный контрактом) «Газпром экспорт» не получил от Gasum платеж за поставки газа в апреле. В связи с этим «Газпром экспорт» уведомил Gasum о приостановке поставок газа начиная с 21 мая 2022 года и до момента осуществления оплаты в соответствии с порядком, установленным указом [президента РФ]»,- сказано в сообщении «Газпром экспорта».Как передает ТАСС, в ответ на то, что Gasum инициировал арбитражное разбирательство в отношении контракта на поставку газа, в «Газпром экспорте» заявили, что будут защищать свои интересы в арбитражном разбирательстве доступными средствами.Ранее Gasum сообщила, что импорт природного газа из России будет прекращен 21 мая. Согласно сообщению, начиная с 21 мая, на протяжении грядущего летнего сезона компания будет подавать своим клиентам газ из других источников через газопровод Balticconnector. По данным Федеральной таможенной службы России, в 2021 году поставки российского газа в Финляндию составили около 1,8 млрд куб. м. 20.05.2022 | 13:02 Citi: Россия в этом году может получить рекордные $100 млрд от продажи газа в Европу Напомним, что 27 апреля «Газпром» полностью приостановил поставки газа компаниям «Булгаргаз» (Болгария) и PGNiG (Польша) в связи с неоплатой в рублях». 13 мая премьер-министр Болгарии Кирил Петков сообщил, что Болгария сможет получать газ из Азербайджана в полном объеме с 1 июля.На днях вице-премьер России Александр Новак проинформировал, что около половины из 54-х компаний - клиентов «Газпром экспорта» уже открыли рублевые счета для оплаты поставок российского газа. Tweet Просмотры 7741