Հուլիսի 1-ից Բուլղարիան կկարողանա ամբողջ ծավալով գազ ստանալ Ադրբեջանից: Այս մասին այսօր խորհրդարանում լսումների ժամանակ հայտարարել է Բուլղարիայի վարչապետ Կիրիլ Պետկովը։«Մենք կարող ենք գազ ստանալ Ադրբեջանից հուլիսի 1-ից ամբողջ ծավալով, այդ մատակարարումը կախված չէ Հունաստանի հետ միջհամակարգային գազատարի կառուցման ավարտից»,- Պետկովի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը։Պետկովը նաեւ տեղեկացրել է, որ ստորագրվել է ԱՄՆ-ից երկու լցանավերով (տանկեր) հեղուկ գազ մատակարարելու մասին պայմանագիրը, եւ նավերի բեռնաթափման տեղ է ամրագրվել։ «Ամերիկյան գազը նույնպես կմատակարարվի Բուլղարիա, ամեն ինչ համաձայնեցված է»,- հավելել է նա։Հիշեցնենք, որ ապրիլի 27-ին ««Գազպրոմ»-ն ամբողջությամբ դադարեցրել էր գազի մատակարարումը Bulgargaz-ին (Բուլղարիա) եւ PGNiG-ին (Լեհաստան)՝ ռուբլով չվճարելու պատճառով»: 05.05.2022 | 17:00 Մինչեւ տարեվերջ ադրբեջանական գազի առաքումները Եվրոպա կգերազանցեն 10 մլրդ խ.մ. Մայիսի 5-ին Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը հայտարարել էր, որ ադրբեջանական գազի մատակարարումները դեպի Եվրոպա մինչեւ այս տարվա վերջ կգերազանցեն 10 միլիարդ խորանարդ մետրը:Շահբազովի խոսքով՝ Հարավային գազային միջանցքը՝ եվրոպացի սպառողներին շահավետ գներով անխափան բնական գազ տրամադրելով, «կարճ ժամանակում ապացուցել է իր ռազմավարական նշանակությունը»։ «Ադրբեջանը մտադիր է շարունակել էներգիայի հուսալի մատակարարի դեր խաղալ ինչպես տարածաշրջանի, այնպես էլ եվրոպական երկրների համար»,- ընդգծել էր նա։Հիշեցնենք նաեւ, որ ապրիլի վերջին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը մտադիր չէ մրցակցել Ռուսաստանի հետ գազի եվրոպական շուկայում: «Մեր մտքով անգամ չի անցել գազի եվրոպական շուկայում մրցակցել Ռուսաստանի հետ, քանի որ մատակարարումների ծավալներն անհամեմատելի են»,- ասել էր նա: Tweet Դիտում՝ 8937

Болгария сможет получать газ из Азербайджана в полном объеме с 1 июля. Об этом заявил сегодня на слушаниях в парламенте заявил болгарский премьер-министр Кирил Петков.«Мы можем получить газ из Азербайджана с 1 июля в полном объеме, эта поставка не зависит от завершения строительства межсистемного газопровода с Грецией»,- приводит слова Петкова агентство ТАСС.Петков также сообщил, что подписан договор о поставке сжиженного газа на двух танкерах из США, а место для разгрузки судов зарезервировано. «Американский газ также будет доставлен в Болгарию, все согласовано»,- дополнил он.Напомним, что 27 апреля «Газпром» полностью приостановил поставки газа компаниям «Булгаргаз» (Болгария) и PGNiG (Польша) в связи с неоплатой в рублях. 05.05.2022 | 17:00 До конца года поставки азербайджанского газа в Европу превысят 10 млрд куб. м 5 мая министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов заявлял, что поставки азербайджанского газа в Европу до конца нынешнего года превысят 10 млрд куб. м.По словам Шахбазова, Южный газовый коридор, бесперебойно обеспечивая природным газом по выгодным ценам европейских потребителей, «за короткое время доказал свое стратегическое значение». «Азербайджан намерен продолжить играть роль надежного поставщика энергии как для стран региона, так и для европейских стран»,- отмечал он.Напомним также, что президент Азербайджана Ильхам Алиев в конце апреля заявлял, что Азербайджан не намерен конкурировать с Россией на газовом рынке Европы. «У нас и в мыслях никогда не было конкурировать с Россией на газовом рынке Европы, так как объемы поставок несопоставимы»,- отмечал он. Tweet Просмотры 8940