Ալիեւ. Մեր մտքով անգամ չի անցել գազի եվրոպական շուկայում մրցակցել Ռուսաստանի հետ
Ադրբեջանը մտադիր չէ մրցակցել Ռուսաստանի հետ գազի եվրոպական շուկայում, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը՝ այսօր ելույթ ունենալով «Հարավային Կովկաս. զարգացում եւ համագործակցություն» միջազգային համաժողովում։
«Մեր մտքով անգամ չի անցել գազի եվրոպական շուկայում մրցակցել Ռուսաստանի հետ, քանի որ մատակարարումների ծավալներն անհամեմատելի են»,- Ալիեւի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Միաժամանակ, նա չի բացառել դեպի Իտալիա գազի մատակարարումների կրկնապատկումը՝ դրանք հասցնելով տարեկան 20 միլիարդ խորանարդ մետրի։ Սակայն դրա համար, ընդգծել է Ալիեւը, անհրաժեշտ է ավելացնել Անդրադրիատիկ գազատարի (TAP) հզորությունը։ Նա հավելել է, որ «մեկ ամսում հնարավոր չէ այդ հարցը լուծել»։
2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Ադրբեջանը սկսել է գազի առեւտրային մատակարարումները դեպի Եվրոպա Անդրադրիատիկ խողովակաշարով, որը Հարավային գազային միջանցքի (SGC) անբաժանելի մասն է։
25 տարվա համար հաշվարկված մատակարարումները նախատեսում են տարեկան ավելի քան 10 մլրդ խ.մ. ադրբեջանական գազի արտահանում դեպի եվրոպական շուկա, որից 8 մլրդ խ.մ. բաժին է ընկնում Իտալիային, մեկական խ.մ.՝  Հունաստանին եւ Բուլղարիային: 878 կիլոմետրանոց Անդրադրիատիկ գազատարի թողունակությունը 10 միլիարդ խորանարդ մետր է, հետագայում նախատեսվում է դրա կրկնապատկումը։
Հարավային գազային միջանցքը, որը ձգվում է 3,5 հազ․ կիլոմետր Բաքվից դեպի հարավային Իտալիա՝ Վրաստանի, Թուրքիայի, Հունաստանի եւ Ալբանիայի տարածքով, ինտեգրված խողովակաշարային համակարգ է, որը ներառում է նաեւ Հարավային Կովկասի եւ Անդրանատոլիական գազատարները: Դրա հզորությունը 16 միլիարդ խորանարդ մետր է։ SGC-ի համար հումքի հիմնական աղբյուրը Շահ Դենիզ հանքավայրն է՝ 1,2 տրիլիոն խ․մ․ պաշարներով։

Азербайджан не намерен конкурировать с Россией на газовом рынке Европы, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая сегодня на международной конференции «Южный Кавказ: развитие и сотрудничество».«У нас и в мыслях никогда не было конкурировать с Россией на газовом рынке Европы, так как объемы поставок несопоставимы»,- приводит слова Алиева агентство ТАСС.При этом он не исключил увеличение вдвое поставок газа в Италию, доведя их до 20 млрд куб. м в год. Но для этого, подчеркнул Алиев, необходимо увеличить мощность Трансадриатического газопровода (ТАП). Он добавил, что «решить это вопрос за один месяц невозможно». 24.02.2022 | 13:10 Алиев։ даже небольшие объемы могут сделать погоду на газовом рынке Азербайджан 31 декабря 2020 года начал коммерческие поставки газа в Европу по Транcадриатическому трубопроводу, являющемуся составной частью Южного газового коридора (ЮГК).Поставки, рассчитанные на 25 лет, предусматривают ежегодный экспорт более 10 млрд куб. м азербайджанского газа на европейский рынок, из которых 8 млрд куб. м приходится на долю Италии, по 1 млрд куб. м - Греции и Болгарии. Пропускная способность 878-километрового ТАП составляет 10 млрд куб. м, в перспективе планируется ее удвоение.ЮГК, который протянулся на 3,5 тыс. км от Баку до юга Италии через Грузию, Турцию, Грецию и Албанию, представляет собой интегрированную систему трубопроводов, включающую также Южно-Кавказский и Трансанатолийский газопроводы. Его пропускная способность составляет 16 млрд куб. м газа. Основным источником сырья для ЮГК считается месторождение Шах-Дениз с запасами 1,2 трлн куб. м. Tweet Просмотры 11375