Ադրբեջանական գազի մատակարարումները դեպի Եվրոպա մինչեւ այս տարվա վերջ կգերազանցեն 10 միլիարդ խորանարդ մետրը, հայտարարել է Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը՝ ելույթ ունենալով Սոֆիայում կայացած կլոր սեղանի ժամանակ։«Մինչ այժմ (2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ից - ՏԱՍՍ) Անդրադրիատիկ գազատարով (TAP) Եվրոպա է մատակարարվել 11,6 միլիարդ խ.մ. գազ։ Ընթացիկ տարվա չորս ամիսների ընթացքում Եվրոպա է առաքվել 3,5 մլրդ խ.մ. ադրբեջանական գազ, որից 3,1 մլրդ խորանարդ մետրը բաժին է ընկնում Իտալիային, 0,3 մլրդ խ.մ.՝ Հունաստանին եւ 0,1 մլրդ խ.մ.՝ Բուլղարիային: Արտահանման ներկայիս տեմպերի պայմաններում ակնկալվում է, որ մեր գազի մատակարարումները Եվրոպա մինչեւ տարեվերջ կգերազանցեն 10 միլիարդ խորանարդ մետրը»,- նախարարի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարարության մամուլի ծառայությանը։Շահբազովի խոսքով՝ Հարավային գազային միջանցքը՝ եվրոպացի սպառողներին շահավետ գներով անխափան բնական գազ տրամադրելով, «կարճ ժամանակում ապացուցել է իր ռազմավարական նշանակությունը»։ «Ադրբեջանը մտադիր է շարունակել էներգիայի հուսալի մատակարարի դեր խաղալ ինչպես տարածաշրջանի, այնպես էլ եվրոպական երկրների համար»,- ընդգծել է նա։2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Ադրբեջանը սկսել է գազի առեւտրային մատակարարումները դեպի Եվրոպա Անդրադրիատիկ խողովակաշարով, որը Հարավային գազային միջանցքի (SGC) անբաժանելի մասն է։Հիշեցնենք, որ ապրիլի 27-ից «Գազպրոմ»-ն ամբողջությամբ դադարեցրել է գազի մատակարարումը Bulgargaz-ին (Բուլղարիա) եւ PGNiG-ին (Լեհաստան)՝ ռուբլով չվճարելու պատճառով: 29.04.2022 | 15:54 Ալիեւ. Մեր մտքով անգամ չի անցել գազի եվրոպական շուկայում մրցակցել Ռուսաստանի հետ Ապրիլի 29-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը մտադիր չէ մրցակցել Ռուսաստանի հետ գազի եվրոպական շուկայում:«Մեր մտքով անգամ չի անցել գազի եվրոպական շուկայում մրցակցել Ռուսաստանի հետ, քանի որ մատակարարումների ծավալներն անհամեմատելի են»,- ասել էր նա: Միաժամանակ, Ալիեւը չէր բացառել դեպի Իտալիա գազի մատակարարումների կրկնապատկումը՝ դրանք հասցնելով տարեկան 20 միլիարդ խորանարդ մետրի։ Tweet Դիտում՝ 8190

Поставки азербайджанского газа в Европу до конца нынешнего года превысят 10 млрд куб. м, заявил министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов, выступая на заседании круглого стола в Cофии.«До сих пор (с 31 декабря 2020 года - прим. ТАСС) по Трансадриатическому трубопроводу (ТАП) в Европу транспортировано 11,6 млрд куб. м газа. За четыре месяца текущего года в Европу поставлено 3,5 млрд куб. м азербайджанского газа, из которых 3,1 млрд куб. м приходится на долю Италии, 0,3 млрд куб. м - Греции и 0,1 млрд куб. м - Болгарии. Ожидается, что с нынешними темпами экспорта наши поставки газа в Европу до конца года превысят 10 млрд куб. м»,- приводит слова министра агентство ТАСС со ссылкой на пресс-службу Минэнерго Азербайджана.По словам Шахбазова, Южный газовый коридор, бесперебойно обеспечивая природным газом по выгодным ценам европейских потребителей, «за короткое время доказал свое стратегическое значение». «Азербайджан намерен продолжить играть роль надежного поставщика энергии как для стран региона, так и для европейских стран»,- подчеркнул он.Азербайджан 31 декабря 2020 года начал коммерческие поставки газа в Европу по Транcадриатическому трубопроводу, являющемуся составной частью Южного газового коридора (ЮГК).Напомним, что 27 апреля «Газпром» полностью приостановил поставки газа компаниям «Булгаргаз» (Болгария) и PGNiG (Польша) в связи с неоплатой в рублях. 29.04.2022 | 15:54 Алиев: У нас и в мыслях никогда не было конкурировать с Россией на газовом рынке Европы 29 апреля президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Азербайджан не намерен конкурировать с Россией на газовом рынке Европы.«У нас и в мыслях никогда не было конкурировать с Россией на газовом рынке Европы, так как объемы поставок несопоставимы»,- отметил он. При этом Алиев не исключил увеличение вдвое поставок газа в Италию, доведя их до 20 млрд куб. м в год. Tweet Просмотры 8184