«Գազպրոմ»-ը դադարեցրել է գազի մատակարարումը Բուլղարիա եւ Լեհաստան
Ռուսաստանյան «Գազպրոմ»-ը դադարեցրել է գազի մատակարարումը Բուլղարիա եւ Լեհաստան, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով ընկերության հաղորդագրությունը։
««Գազպրոմ»-ն ամբողջությամբ դադարեցրել է գազի մատակարարումը Bulgargaz-ին (Բուլղարիա) եւ PGNiG-ին (Լեհաստան)՝ ռուբլով չվճարելու պատճառով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Մամուլի ծառայությունում նշել են, որ ապրիլի 26-ի աշխատանքային օրվա ավարտի դրությամբ «Գազպրոմ Էքսպորտ»-ը լեհական եւ բուլղարական ընկերություններից ապրիլին գազի մատակարարումների դիմաց ռուբլով վճարումներ չի ստացել, ինչպես պահանջվում է Ռուսաստանի նախագահի մարտի 31-ի հրամանագրով։ Ընկերությունում հայտնել են, որ կոնտրագենտները ժամանակին տեղեկացվել էին մատակարարվող գազի դիմաց ռուբլով վճարելու անհրաժեշտության մասին։
«Գազպրոմ»-ում նաեւ զգուշացրել են, որ երրորդ երկրներ տարանցման ծավալներից ռուսաստանյան գազի չարտոնված դուրսբերման դեպքում տարանցիկ մատակարարումները կկրճատվեն այդ ծավալով։ Գազի տարանցումն ընկերությունում խոստացել են վերսկսել նոր կարգով կատարված վճարման պահին։

«Газпром» приостановил поставки газа в Болгарию и Польшу
Российский «Газпром» приостановил поставки газа в Болгарию и Польшу, передает RBC со ссылкой на сообщение компании.
««Газпром» полностью приостановил поставки газа компаниям «Булгаргаз» (Болгария) и PGNiG (Польша) в связи с неоплатой в рублях»,-  сказано в сообщении.
В пресс-службе отметили, что по состоянию на конец рабочего дня 26 апреля «Газпром экспорт» не получил платежи за поставки газа в апреле от польской и болгарской компаний в рублях, как этого требует указ президента России от 31 марта. Там указали, что о необходимости оплачивать поставляемый газ в рублях контрагенты были своевременно проинформированы.
В «Газпроме» также предупредили, что в случае несанкционированного отбора российского газа из транзитных объемов в третьи страны поставки для транзита будут сокращены на этот объем. Транзит газа там обещали возобновить в момент оплаты, осуществленной по новому порядку.