American Express-ը (Amex) հայտարարել է, որ նախատեսում է համագործակցել Opy-ի՝ ավստրալիական Openpay ֆինտեխ ընկերության ամերիկյան դուստր ընկերության հետ:Համագործակցության շրջանակում Opy-ն American Express-ի ԱՄՆ բոլոր քարտապաններին կառաջարկի ապառիկ եղանակով վճարման հնարավորություն առողջապահության, ավտոմեքենաների վերանորոգման եւ տեխնիկական սպասարկման ոլորտներում գնումներ կատարելու համար:TechCrunch-ի փոխանցմամբ՝ այս համագործակցությունը American Express-ի ԱՄՆ-ում առաջին BNPL պայմանագիրն է երրորդ կողմի հետ: Amex-ը կօգնի իր հարթակ ներգրավել այս ոլորտներում գործող վաճառողներին:Opy-ն իր լուծումը նկարագրում է որպես ավանդական BNPL («գնիր հիմա, վճարիր հետո») մոդելի բարելավված տարբերակ, որն ընկերությունն անվանում է BNPS (buy now, pay smarter, «գնիր հիմա, վճարիր ավելի խելամիտ»): Opy-ն հաճախորդին կտրամադրի մինչեւ $20 000 ծավալի վարկ, մինչեւ 24 ամիս ժամկետով, նրանցից գանձելով հաստատագրված վճար՝ ի տարբերություն Affirm-ի եւ Klarna-ի նման ընկերությունների կողմից առաջարկվող ավելի կարճաժամկետ վճարումների: 01.12.2021 | 16:52 «Սեւ ուրբաթ»-ին PayPal-ի գնումները BNPL-ի միջոցով աճել են 400%-ով American Express-ն արդեն իսկ առաջարկում է BNPL-ի սեփական տարբերակը՝ «Pay it Plan it», որը գործարկվել է 2017 թվականին $100-ից ավել գնումների համար: Այս դեպքում եւս առաջարկվում է ֆիքսված տոկոսադրույք։«Opy-ի հետ համագործակցությունը կօգնի Amex-ին ավելի երկար ժամանակահատվածով բավարարել խոշոր գնումների ֆինանսավորման պահանջարկը»,- ասել է Opy-ի գլխավոր տնօրեն Բրայան Շնայդերմանը:«Եթե դա խոշոր ապրանք է, իսկ դա այն է, ինչում մենք մասնագիտանում ենք՝ $1000-ից մինչեւ $20 000 արժողությամբ ապրանքներ, ապա 60 օրն իսկապես բավարար չէ ավելի թանկ ապրանքի դիմաց վճարելու համար»,- ասել է նա:Շնայդերմանի խոսքով՝ ընկերությունը կարող է առաջարկել ավելի ցածր տոկոսադրույքներ, որոնք չեն գերազանցում 9,99%-ը, քանի որ այն ուղղված է շատ կոնկրետ ոլորտներին, որոնք գրավում են ֆինանսապես գրագետ հաճախորդներին: Ընկերության հաճախորդի միջին տարիքը 40 տարեկան է, մինչդեռ շատ այլ BNPL մատակարարների հաճախորդի միջին տարիքը 20 տարեկանից է, ավելացրել է նա։Բացի առողջապահությունից, ավտոմեքենաների վերանորոգումից եւ տեխնիկական սպասարկումից, Opy-ն առաջարկում է ֆինանսավորում բնակարանային պայմանների բարելավման եւ կրթության համար, սակայն այս երկու հատվածները չեն ներառվի Amex-ի հետ համագործակցության մեջ:«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 21935

American Express։ сотрудничество ради «более разумных платежей»
American Express (Amex) объявила, что планирует сотрудничать с Opy - американской дочерней компанией австралийской финтех-компании Openpay.
В рамках совместной работы Opy предложит всем американским владельцам карт American Express оплату в рассрочку на покупки в сфере здравоохранения, ремонта и технического обслуживания автомобилей.
Как сообщает TechCrunch, это партнерство является первым BNPL соглашением American Express с третьей стороной в США. Amex поможет привлечь продавцов в этих секторах на свою платформу.
Opy описывает свое решение как улучшенную версию традиционной модели BNPL («купи сейчас, плати потом»), которую она называет BNPS (buy now, pay smarter, «купи сейчас, плати разумнее»). Opy предоставит клиенту кредит в размере до $20 000, на срок до 24 месяцев, взимая с них фиксированную плату, в отличие от более краткосрочных платежей, предлагаемых такими компаниями, как Affirm и Klarna.
American Express уже предлагает собственный вариант BNPL - «Pay it Plan it», запущенный в 2017 году и предназначенный для покупок на сумму более $100. В этом случае также предлагается фиксированная процентная ставка.
«Партнерство с Opy поможет Amex удовлетворить спрос на финансирование крупных покупок на более продолжительный период времени»,- отметил генеральный директор Opy Брайан Шнайдерман.
«Если это крупный товар - а это то, на чем мы специализируемся - товары стоимостью от 1000 до 20 000 долларов, 60 дней на самом деле недостаточно, чтобы расплатиться с более дорогим товаром»,- сказал он.
По словам Шнайдермана, компания может предлагать более низкие ставки, не превышающие 9,99%, потому что она нацелена на очень конкретные сектора, которые привлекают финансово подкованных клиентов. Среднестатистическому клиенту компании 40 лет, в то время как среднестатистическому клиенту многих других провайдеров BNPL от 20-и лет, добавил он.
Помимо здравоохранения, ремонта и технического обслуживания автомобилей, Opy предлагает финансирование для улучшения жилищных условий и образования, хотя эти две вертикали не будут включены в партнерство с Amex.