Առնվազն 10 չինական բանկ դադարեցնում է վարկերի տրամադրումը Ջեկ Մային պատկանող Ant Group առցանց հարթակի միջոցով, որն ավելի քան 500 միլիոն չինացիներին տրամադրում է չապահովված փոխառություններ, հայտնում է Frank Media-ն՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը:Վարկավորման դադարեցման պատճառները կապված են կարգավորիչի պահանջների հետ: Առցանց վարկերի նկատմամբ չինական կարգավորիչի պահանջների խստացման մասին հայտնի դարձավ անցած տարվա աշնանը՝ Ant Group-ի IPO-ին նախապատրաստման ընթացքում, այնուհետեւ՝ IPO-ի սկանդալային չեղարկմանը զուգընթաց: IPO-ի ընթացքում խումբը նախատեսում էր ներգրավել $35 մլրդ: Չինաստանի ֆինանսական իշխանությունները բանկերին եւ Ant-ին կոչ արեցին քննարկել վարկավորման սահմանաչափերը, պարզաբանում է գործակալությունը: 11.01.2021 | 16:33 Չինաստանը խստացնում է պահանջները տեխնոլոգիական ընկերությունների նկատմամբ Չինացի պաշտոնյաները ներկայացրել են կանոնների նոր նախագիծ, որը կանդրադառնա շուրջ 200 միկրոֆինանսական հաստատությունների գործունեության վրա: Կանոնները մշակվել են անցյալ տարվա ընթացքում, սակայն դեռ ուժի մեջ չեն մտել: Դրանք, մասնավորապես, նախատեսում են կապիտալի նկատմամբ նոր պահանջների ներդնում, ինչպես նաեւ ֆինտեխ հարթակների համար պարտավորություններ՝ բանկերի հետ համատեղ փոխառությունների ֆինանսավորում առնվազն մեկ երրորդով:Ant-ի հարթակի միջոցով փոխառությունների հիմնական մասը տրամադրվում է շուրջ 100 գործընկեր բանկերի կողմից: Bernstein հետազոտական ընկերության գնահատմամբ՝ համատեղ վարկավորման պահանջի ներդնումը կնշանակի, որ Ant-ը ստիպված կլինի ինքնուրույն տրամադրել մոտ 520 միլիարդ յուանի վարկեր: Ներկայումս հարթակի միջոցով անցնում են 1,7 տրիլիոն յուանի ($263 միլիարդի) վարկեր: 20.01.2021 | 13:30 Ջեկ Ման ողջ եւ առողջ է Ըստ Bloomberg-ի՝ Ant-ը չինական կարգավորիչ մարմինների հետ համաձայնեցրել է խմբի վերակազմավորման սխեման: Համաձայնեցված պլանը ենթադրում է նոր հոլդինգի կազմ տեղափոխել Ant-ի բոլոր ստորաբաժանումները՝ բլոկչեյնից մինչեւ սննդի առաքում: Նախկինում խումբն առաջարկում էր հոլդինգի մեջ ներառել միայն ֆինանսական ակտիվները: Նոր կառույցին կարգավորիչը կներկայացնի գրեթե նույն պահանջներն, ինչ բանկերին: «Չնայած Ant-ի վերակազմավորումը մեկ քայլ կմոտեցնի վերջինիս IPO-ին, այնուամենայնիվ, խմբի բոլոր ստորաբաժանումները կբախվեն կապիտալի, փոխառու միջոցների եւ գնագոյացման լրացուցիչ սահմանափակումներին»,- կարծում է Հոնկոնգում Bloomberg Intelligence-ի ավագ վերլուծաբան Ֆրենսիս Չանը:«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 15430

Как минимум 10 банков Китая прекращают выдавать кредиты на онлайн-платформе Ant Group Джека Ма, которая предоставляет необеспеченные займы более чем 500 млн китайцев, cообщает Frank Media co ccылкой на Bloomberg. Причины остановки кредитования связаны с требованиями регулятора. Об ужесточении требований китайского регулятора к онлайн-займам стало известно осенью прошлого года параллельно с подготовкой, а затем и скандальной отменой IPO Ant Group, в ходе которого группа планировала привлечь $35 млрд. Финансовые власти Китая призвали банки и Ant обсудить лимиты кредитования, уточняет агентство. 11.01.2021 | 16:33 Власти Китая ужесточают требования к технологическим компаниям Китайские чиновники представили проект новых правил, которые затронут деятельность примерно 200 микрофинансовых организаций. Правила разрабатывались в течение прошлого года, но в силу пока не вступили. Они предусматривают, в частности, введение новых требований к капиталу, а также обязательства для финтех-платформ по финансированию совместных с банками займов минимум на треть.Основную часть займов через платформу Ant выдают примерно 100 банков-партнеров. По оценке исследовательской компании Bernstein, введение требования о совместном кредитовании будет означать, что Ant должна самостоятельно предоставлять займы на сумму около 520 млрд юаней. Сейчас через нее проходят кредиты на сумму 1,7 трлн юаней ($263 млрд). 20.01.2021 | 13:30 Джек Ма жив и здоров Согласно информации Bloomberg, Ant согласовала с китайскими регуляторами схему реструктуризации группы. Согласованный план, по информации агентства, предполагал передачу в новый холдинг всех подразделений Ant - от блокчейна до доставки еды. Ранее группа предлагала вывести в холдинг только финансовые активы. К новой структуре регулятор будет предъявлять практически те же требования, что и к банкам.«Хотя реструктуризация приблизит Ant на шаг к проведению IPO, все подразделения группы столкнутся с дополнительными ограничениями по капиталу, заемным средствам и ценообразованию»,- считает старший аналитик Bloomberg Intelligence в Гонконге Фрэнсис Чан.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 15463