Ջեկ Ման ողջ եւ առողջ է
Չինաստանի առցանց առեւտրի հսկա Alibaba-ի բաժնետոմսերի գներն աճել են ավելի քան 9%-ով այն բանից հետո, երբ անցած տարվա հոկտեմբերից ի վեր ընկերության հիմնադիր Ջեկ Ման այսօր առաջին անգամ հայտնվել է հանրության առջեւ:
Մասնավորապես, ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ Alibaba-ի բաժնետոմսերը թանկացել են 9,34%-ով ՝ մեկ բաժնետոմսի դիմաց կազմելով 267 հոնկոնգյան դոլար:
Ավելի վաղ չինական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ այսօր Ջեկ Ման տեսակապի միջոցով զրուցել է երկրի տարբեր մարզերի գյուղերի ուսուցիչների հետ:
Միլիարդատերը անհետացել էր տեղեկատվական դաշտից եւ հոկտեմբերի վերջից չեր հայտնվում հանրության առջեւ, ինչը վերջինիս անհետանալու մասին լուրերի առիթ էր դարձել:
Այս լուրերն ամրապնդվեցին նոյեմբերի սկզբին Շանհայի եւ Հոնկոնգի բորսաներում Ant Group ֆինանսական եւ տեխնոլոգիական ընկերության բաժնետոմսերի ռեկորդային տեղաբաշխման խափանման մասին հաղորդագրություններով:
Բաժնետոմսերի կրկնակի տեղաբաշխումը, որը պետք է դառնար աշխարհում ամենախոշորը, անսպասելի կասեցվեց կարգավորիչի կողմից: Նշվում է, որ դրան նախորդել էր հոկտեմբերին Ջեկ Մայի հրապարակային ելույթը, ով իր խոսքում մեջբերել էր Չինաստանի նախագահի բառերը եւ խիստ քննադատության ենթարկել երկրում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը կարգավորող կանոնները:
Դեկտեմբերի վերջին նաեւ հայտնի դարձավ նաեւ, որ Alibaba-ն Չինաստանի  շուկայի վերահսկման ծառայությունից ծանուցագիր է ստացել ընկերության նկատմամբ հետաքննություն սկսելու մասին` մենաշնորհային գործողություններ կատարելու կասկածանքով:

Джек Ма жив и здоров
Акции китайского гиганта интернет-торговли Alibaba сегодня подорожали более чем на 9% после сообщений о первом с октября прошлого года публичном выступлении основателя компании Джека Ма.
В частности, как передает ТАСС, акции Alibaba подскочили в цене на 9,34% - до 267 гонконгских долларов за бумагу.
Ранее китайские информационные ресурсы сообщили, что сегодня Джек Ма в режиме видеосвязи пообщался с сельскими учителями из разных регионов страны.
Миллиардер пропал из информационного пространства и не появлялся на публике с конца октября, что породило слухи об исчезновении магната.
Эти слухи подкреплялись сообщениями о срыве в начале ноября рекордного по своим масштабам размещения акций финансово-технологической компании Ant Group на биржах Шанхая и Гонконга.
Двойное размещение акций, которое должно было стать крупнейшим в мире, было внезапно остановлено регулятором. Как отмечали наблюдатели, этому предшествовало публичное выступление в октябре Джека Ма, который в своей речи цитировал председателя КНР Си Цзиньпина и крайне критически отозвался о правилах, регулирующих отрасль высоких технологий в стране.
В конце декабря также стало известно о том, что Alibaba получила от Управления по контролю за рынком КНР уведомление о начале расследования против этой компании по подозрению в совершении ею действий монопольного характера.