Ռուսական արմատներով բրիտանական Revolut ֆինտեխ ստարտափը բանկային լիցենզիա ստանալու համար հայտ կներկայացնի Անգլիայի Բանկին: Ինչպես հաղորդում է Bloomchain.ru-ն, վկայակոչելով The Sunday Times թերթը, Նիկոլայ Ստորոնսկիի ընկերությունը մտադիր է լիարժեք բանկ դառնալ մինչեւ 2020թ. ավարտը:2015-ին հիմնադրվելուց ի վեր՝ Revolut-ն աշխատում էր Մեծ Բրիտանիայում՝ առանց բանկային լիցենզիայի: Ստարտափի հաճախորդներն այսօր էլ կարող են ավանդներ ձեւակերպել. Barclays բանկի հետ գործընկերության շնորհիվ նրանց ավանդները պաշտպանված են Ֆինանսական ծառայությունների ոլորտում փոխհատուցման ծրագրով: 28.02.2020 | 12:08 Ռուսական արմատներով ֆինտեխ ստարտափը հրաժարվել է ՌԴ-ում աշխատելու ծրագրերից Վարկավորման հետ կապված ծառայությունների մատուցման համար Revolut-ը համագործակցում է նաեւ Lending Works p2p հարթակի հետ: 2018թ. Լիտվայի Բանկը Revolut-ին եվրոպական բանկային լիցենզիա էր տրամադրել: Քանի որ մինչ վերջերս Մեծ Բրիտանիան Եվրոմիության մաս էր կազմում, այդ լիցենզիան բավարար էր, սակայն Բրեքսիթից հետո Լիտվայի տրամադրած լիցենզիան կկորցնի իր ուժը: Հենց այդ պատճառով էլ ստարտափը պատրաստվում է հայտ ուղարկել Անգլիայի Բանկին: «Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 21298

Revolut намерен получить британскую банковскую лицензию
Британская финтех-компания с российскими корнями Revolut направит в Банк Англии заявку на получение банковской лицензии.
Как сообщает Bloomchain.ru, ссылаясь на газету The Sunday Times, компания Николая Сторонского намерена стать полноценным банком еще до конца 2020 года.
С момента своего основания в 2015 году Revolut работал в Великобритании без банковской лицензии. Клиенты стартапа и сейчас могут делать вклады - благодаря партнерству с банком Barclays их депозиты защищены по Программе компенсации в сфере финансовых услуг.
Для предоставления услуг, связанных с кредитованием, Revolut также сотрудничает с p2p-платформой Lending Works.
В 2018 году Банк Литвы выдал Revolut европейскую банковскую лицензию. Поскольку до недавнего времени Великобритания была частью Евросоюза, этого было достаточно, но после брексита литовская лицензия потеряет свою силу. Именно поэтому стартап готовится направить заявку в Банк Англии.