Ռուսական եւ ուկրաինական ծագումով գործարարների կողմից Լոնդոնում հիմնված Revolut ֆինտեխ ստարտափը Լիտվայում ստացել է եվրոպական բանկային արտոնագիր: Ինչպես հաղորդում է Rb.ru-ն, արտոնագիրն ընկերությանը թույլ կտա գործարկել մի շարք նոր ծառայություններ Լիտվայում, Մեծ Բրիտանիայում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում եւ Լեհաստանում: Այս երկրների բնակիչները կարող են ունենալ ոչ միայն էլեկտրոնային դրամապանակ, այլեւ դեբետային քարտ:Հետագայում Revolut-ը նախատեսում է առաջարկել նաեւ օվերդրաֆտներ եւ վարկեր:«Ընկերությանը տրամադրած փաստաթուղթը Revolut-ի օգտատերերին դարձնում է Ավանդների ապահովագրման եվրոպական համակարգի մասնակից, ինչը հնարավորություն է ընձեռում միջոցների կորստի դեպքում փոխհատուցել մինչեւ €100 հազ.: Դա խթան կհանդիսանա եվրոպացիների համար՝ Revolut-ում եղած հաշվին փոխանցել իրենց աշխատավարձերը եւ մեծ գումարներ»,- գրում է պարբերականը: Banks.am-ը հիշեցնում է, որ Revolut ֆինանսական ստարտափը հիմնվել է 2015թ. Լոնդոնում: Ի սկզբանե ստարտափը մշակել էր դեբետային քարտ, որի միջոցով հնարավոր էր վճարումներ կատարել յուրաքանչյուր երկրում՝ փոխանակելով արժույթը միջբանկային փոխարժեքով։ 06.02.2018 | 12:01 Ֆինանսական ստարտափը ձեռնոց է նետում Տինկոֆ Բանկին Revolut-ն աշխատում է 130 արժույթով, ընկերության ծառայությունից օգտվում է արդեն մոտ 3 մլն մարդ (հիմնականում Միացյալ Թագավորությունում)։ Ստարտափն անցած տարի ներգրավել է $250 մլն-ի ներդրում՝ հասցնելով իր արժեքը $1,7 մլրդ-ի:Այս տարի աշնանը հայտնի դարձավ, որ ընկերությունը նախատեսում է արտոնագիր ստանալու համար դիմում ներկայացնել Լյուսքեմբուրգին՝ Brexit-ի հետ կապված հնարավոր խնդիրներից խուսափելու համար: 25.09.2018 | 10:29 Revolut-ը կմեղմի Brexit-ի ռիսկը լյուքսեմբուրգյան արտոնագրի միջոցով Revolut-ի համահիմնադիր Նիկոլայ Ստորոնսկին հայտարարել էր, որ ընկերությունը չի ծրագրում լքել Լոնդոնը, սակայն կանխատեսում էր, որ «Մեծ Բրիտանիայի՝ ֆինանսական կենտրոնի հեղինակությունը կարող է խամրել»: Նրա խոսքով՝ ավելի ու ավելի շատ բանկեր կցանկանան դուրս գալ շուկայից, երբ սկսեն ավելի քիչ վաստակել՝ հանդիպելով կարգավորման դաշտի ճնշմանն ու ֆինտեխ ընկերությունների մրցակցությանը:Revlout-ն անցած տարի հանդիպել էր Մեծ Բրիտանիայի կարգավորիչ մարմնի ներկայացուցիչների հետ՝ բանկային գործունեության արտոնագիր ստանալու մտադրությամբ, սակայն, փոխարենը, նման դիմում ներկայացրել էր Լիտվային՝ մասամբ Brexit-ի պատճառով: «Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 34419

Финтех-стартап Revolut, основанный в Лондоне выходцами из России и Украины, получил в Литве европейскую банковскую лицензию.Как сообщает портал Rb.ru, лицензия позволит компании запустить несколько новых услуг в Литве, Великобритании, Франции, Германии и Польше. Жители этих стран смогут завести не только электронный кошелек, но и обычную дебетовую карту. В будущем Revolut планирует также предлагать овердрафты и кредиты.«Полученный документ делает пользователей Revolut участниками Европейской системы страхования вкладов, которая может компенсировать до €100 тыс. при потере средств. Это убедит европейцев переводить на счет в Revolut зарплаты и большие суммы денег»,-пишет издание Banks.am напоминает, что компания Revolut была основана в 2015г. в Лондоне. Изначально стартап разработал дебетовую карту, с помощью которой возможно осуществлять платежи в любой стране, обменяв валюту по межбанковскому курсу. 06.02.2018 | 12:01 Финансовый стартап бросает вызов Тинькофф Банку Revolut работает со 130 валютами, услугами компании пользуется уже около 3 млн человек (в основном из Соединенного Королевства). В прошлом году стартап привлек инвестиции на $250 млн, доведя свою стоимость до $1,7 млрд. Осенью этого года прошла информация, что Revolut планирует обратиться к Люксембургу для получения лицензии, чтобы избежать возможных проблем, связанных с Brexit. 25.09.2018 | 10:29 Revolut смягчит риски от Brexit с помощью люксембургской лицензии Соучредитель Revolut Николай Сторонский отмечал, что компания не планирует покидать Лондон, но выражал мнение, что «авторитет Британии как финансового центра может упасть». По его словам, все больше и больше банков захотят уйти с рынка, когда начнут зарабатывать меньше и столкнутся с давлением регулирующего поля и конкуренцией финтех-компаний.В прошлом году Revоlout встречался с представителями регулирующего органа Великобритании с целью получения лицензии для осуществления банковской деятельности, однако, взамен этого, с аналогичной заявкой обратился к Литве, отчасти по причине Brexit.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 34434