Ֆինանսական ստարտափը ձեռնոց է նետում Տինկոֆ Բանկին
2015թ. Լոնդոնում հիմնված Revolut ֆինանսական ստարտափը պատրաստվում է մուտք գործել ռուսաստանյան շուկա եւ նպատակ ունի առաջ անցնել հեռահար ձեւաչափով գործող Տինկոֆ Բանկից եւ Ռոկետբանկից։
Այս մասին Republic.ru կայքին տված հարցազրույցում ասել է Revolut ստարտափի համահիմնադիր, Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի շրջանավարտ Նիկոլայ Ստորոնսկին։
Նրա փոխանցմամբ՝ Միացյալ Թագավորությունում ընկերության հիմնումը պայմանավորված էր այնտեղի բարենպաստ միջավայրով՝ օրենքների եւ կարգավորման առումով։ Միաժամանակ, դա մեծ շուկա է, «անմիջապես Լոնդոնից պրոդուկտը կարելի է տարածել ամբողջ Եվրոպայով, իսկ դա 350 մլն մարդ է՝ միջին տարեկան լավ եկամուտով»։
Ի սկզբանե ստարտափը մշակել էր դեբետային քարտ, որի միջոցով հնարավոր էր վճարումներ կատարել յուրաքանչյուր երկրում՝ փոխանակելով արժույթը միջբանկային փոխարժեքով։ Քարտը հնարավորություն էր տալիս հաշիվներ բացել մի քանի արժույթով, եւ քարտապանը կարող էր փոխանցել, փոխարկել գումարը եւ առանց միջնորդավճարի վճարումներ կատարել շրջագայությունների ժամանակ՝ ղեկավարելով այդ ամենը հատուկ հավելվածում։
«Մինչ օրս աշխարհում ոչ ոք նման բան չի առաջարկում, եւ այդ պատճառով մեզ մոտ այդպիսի մեծ աճ է եղել»,- նշել է Նիկոլայ Ստորոնսկին։
Այսօր Revolut-ն աշխատում է արդեն 130 արժույթով (այդ թվում՝ երեք կրիպտոարժույթով), ընկերության ծառայությունից օգտվում է ավելի քան 1 մլն մարդ (հիմնականում Միացյալ Թագավորությունում)։ Ընդհանուր առմամբ, ստարտափը ներգրավել է $83 մլն-ի ներդրում, այդ թվում՝ $5 մլն իր հաճախորդներից քրաուդֆանդինգի շրջանակում։
Արդեն 2018թ. ավարտին Revolut-ը նախատեսում է քարտեր տրամադրել նաեւ Ռուսաստանում։ Ակնկալվում է, որ սկզբնական փուլում ստարտափն աշխատելու է որպես ոչ վարկային ֆինանսական կազմակերպություն, իսկ հետագայում արդեն կստանա բանկային լիցենզիա։
Նիկոլայ Ստորոնսկին նշել է, որ ներկայում Revolut-ն օրական ավելի շատ հաշիվ է բացում, քան դա անում է Տինկոֆ Բանկը, եւ ստարտափը նախատեսում է Ռուսաստանում առաջ անցնել ինչպես Տինկոֆ Բանկից, այնպես էլ Ռոկետբանկից. «Ընդ որում, ի տարբերություն Ռոկետբանկի, մենք վերնակառույց չենք։ Մենք չենք պայմանավորվել բանկերի հետ, մենք համակարգի լիիրավ անդամ ենք, ստանում ենք բոլոր լիցենզիաները եւ ստեղծում ենք մեր ենթակառուցվածքը։ Ըստ էության, մենք հանդես ենք գալիս որպես մարկետմեյքեր եւ տալիս ենք միջբանկային գին»։
Անդրադառնալով ապագային միտված կանխատեսումներին՝ Նիկոլայ Ստորոնսկին տեսակետ է հայտնել, որ 20-25 տարի հետո շուկայում կլինեն ընդամենը մի քանի գլոբալ խաղացողներ, որոնք կներկայացնեն ֆինանսական ծառայությունների ամբողջ սպեկտրը։
«Ֆինանսական կյանքի կենտրոն կդառնա ինչ-որ հավելված, որի միջոցով հնարավոր կլինի անել բացարձակապես ամեն ինչ։ Չեն լինի լոկալ բանկեր, կլինեն մի քանի գլոբալ բանկեր»,- նշել է գործարարը։
Նիկոլայ Ստորոնսկին նաեւ խոստովանել է, որ նախկինում թերահավատորեն էր վերաբերվում կրիպտոարժույթներին, սակայն ավելի ուշ հասկացել է, որ «այնուամենայնիվ, ապագան նրանցն է»։ Ընդ որում, նրա կարծիքով, բիթքոինը ամենակատարյալ տեխնոլոգիան չէ, եւ դրան կփոխարինեն ուրիշները։

Финансовый стартап бросает вызов Тинькофф Банку
Запущенный в 2015 году в Лондоне финансовый стартап Revolut готовится выйти на российский рынок и ставит цель обогнать Тинькофф Банк и Рокетбанк, которые работают в цифровом формате.
Об этом в интервью Republic.ru рассказал сооснователь стартапа Revolut, выпускник Московского физико-технического института Николай Сторонский.
По его словам, решение об основании компании в Великобритании было связано с благоприятной там средой с точки зрения законов и регулирования. Кроме того, это большой рынок, «сразу из Лондона можно делать финансовый продукт на всю Европу, а это 350 млн человек с хорошим средним годовым доходом».
Изначально стартап разработал дебетовую карту, с помощью которой можно было платить в любой стране, меняя валюту по межбанковскому курсу. Карта позволяла заводить счета в нескольких валютах, и пользователь мог переводить, конвертировать деньги и расплачиваться во время путешествий без комиссии, управляя всем этим в приложении.
«В мире до сих пор никто это не предлагает, и поэтому у нас был такой большой рост»,- подчеркнул Сторонский.
Сегодня Revolut работает уже с 130 валютами (в том числе, с тремя криптовалютами), сервисом пользуются больше миллиона человек (в основном в Великобритании). В общей сложности, стартап привлек $83 млн инвестиций, в том числе, $5 млн от собственных клиентов в рамках краудфандинговой кампании.
Уже к концу 2018 года Revolut планирует выдавать карты и в России. Ожидается, что сначала стартап будет работать как некредитная финансовая организация, а в дальнейшем получит банковскую лицензию.
По словам Сторонского, сейчас Revolut ежедневно открывает больше счетов, чем Тинкофф Банк, поэтому стартап собирается обогнать в России как банк Олега Тинькова, так и Рокетбанк. «При этом, в отличие от Рокетбанка, мы не надстройка. Мы не договаривались с банками, мы полноправный участник системы, получаем все лицензии и отстраиваем свою инфраструктуру. Мы, по сути, выступаем как маркетмейкер и даем межбанковскую цену».
Касаясь прогнозов на будущее, Николай Сторонский выразил мнение, что через 20-25 лет на рынке будет несколько глобальных игроков, которые будут представлять весь спектр финансовых услуг. «Центром финансовой жизни будет некое приложение, через которое можно будет делать абсолютно все. Не будет локальных банков - будет несколько глобальных»,- отметил бизнесмен.
Сторонский также признался, что раньше относился к криптовалютам скептически, однако позднее понял, «что за ними все-таки будущее». При это, по его словам, биткоин - не самая совершенная технология, и ей на смену придут другие.