Յունիբանկն առաջին անգամ Հայաստանում թողարկել է անժամկետ պարտատոմսեր
Յունիբանկը հայաստանյան շուկայում առաջին անգամ թողարկել է անժամկետ պարտատոմսեր՝ 3.5 միլիարդ ՀՀ դրամ եւ 9 միլիոն ԱՄՆ դոլար ծավալով։
Դրամային պարտատոմսերի տարեկան արժեկտրոնային տոկոսադրույքը կազմում է 13.75%, իսկ դոլարային պարտատոմսերինը՝  8.3%։
Ինչպես նշել են բանկում, այս նոր գործիքի ներդրումը նշանակալի իրադարձություն է Հայաստանի կապիտալի շուկայի համար. այն ներդրողներին հնարավորություն է տալիս երկարաժամկետ հեռանկարում կանոնավոր եկամուտ ստանալ։ Անժամկետ պարտատոմսերի եկամտաբերությունը զգալիորեն գերազանցում է ավանդական պարտատոմսերինը, ինչը դրանք հատկապես գրավիչ է դարձնում երկարաժամկետ եկամուտ ակնկալող ներդրողների համար։
Արժեկտրոնային եկամտի վճարումները կիրականացվեն եռամսյակային պարբերականությամբ: Պարտատոմսերի արժեկտրոնային եկամուտը կմնա անփոփոխ առաջին երեք տարիների ընթացքում, որից հետո դրամային պարտատոմսերի համար այն կհաշվարկվի պետական պարտատոմսերի եկամտաբերության կորի 3 աﬕս ժամկետայնության եկամտաբերությանը գումարելով հավելյալ 6.5%, իսկ դոլարային պարտատոմսերի համար՝ 90-օրյա SOFR տոկոսադրույքին գումարելով 4%: Հինգ տարվա ժամկետի ավարտին բանկը կարող է մարել պարտատոմսերն անվանական արժեքով։
«Յունիբանկը ֆոնդային բորսայի ամենաակտիվ եւ առաջատար մասնակիցներից մեկն է՝ ներկայացնելով նոր ֆինանսական գործիքներ Հայաստանի արժեթղթերի շուկայում։ Մինչ օրս բանկը տեղաբաշխել է պարտատոմսերի 26 թողարկում, այդ թվում՝ Հայաստանում ստորադաս պարտատոմսերի առաջին տեղաբաշխումը, որը ձեռք է բերվել  ներդրողների լայն շրջանակի կողմից։ Սա հաստատում է բանկի նկատմամբ բարձր վստահությունը եւ հաճախորդների պատրաստակամությունը ներդրումներ կատարելու Յունիբանկի արժեթղթերում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Անժամկետ պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը (գրանցված է ՀՀ ԿԲ կողմից 26.11.2025թ. 1/427Ա որոշմամբ) հրապարակված է բանկի կայքում:

04.12.2025 | 12:50 Главная страница / Новости / Рынок капитала /
Юнибанк объявил о размещении первых на армянском рынке бессрочных облигаций общим объемом 3,5 млрд драмов РА и 9 млн долларов США.
Купонная ставка по драмовым облигациям составляет 13,75% годовых, а по долларовым - 8,3% годовых.
Как сообщили из банка, появление нового инструмента стало значимым событием для рынка капитала Армении, предоставив инвесторам возможность получать регулярный доход в долгосрочной перспективе.
Доходность бессрочных облигаций существенно превышает показатели традиционных выпусков, что делает их особенно привлекательными для инвесторов, ориентированных на стабильные и продолжительные выплаты.
Купонные выплаты будут осуществляться ежеквартально. В течение первых трёх лет доходность останется фиксированной, после чего будет рассчитываться на основе ставки SOFR за 90-дневный период плюс 4% для долларовых облигаций, а для драмовых - на основе трехмесячной кривой доходности гособлигаций плюс 6.5%. По завершении пятилетнего периода банк сможет воспользоваться колл-опцией и выкупить облигации по номинальной стоимости.
«Юнибанк является одним из наиболее активных участников фондовой биржи и продолжает выступать первопроходцем среди корпоративных эмитентов, внедряя новые финансовые инструменты для армянского рынка ценных бумаг. На сегодняшний день банк разместил 26 выпусков облигаций, включая первый в стране выпуск субординированных облигаций, успешно реализованный среди широкого круга инвесторов. Это подтверждает высокий уровень доверия к банку и готовность клиентов инвестировать в ценные бумаги Юнибанка», - говорится в сообщении.
Программный проспект бессрочных облигаций (зарегистрирован ЦБ РА 26.11.2025г. по решение 1/427Ա) опубликован на сайте банка: www.unibank.am