Ֆինտեխ. նոր ներդրումներ՝ նոր հնարավորություններ
Տարվա սկզբից գլոբալ ներդրողները կայուն հետաքրքրություն են ցուցաբերում ֆինտեխ ստարտափների ֆինանսավորման նկատմամբ: Հիմնվելով Bloomchain.ru պորտալի նյութերի վրա՝ ներկայացնում ենք առավել հետաքրքիր ներդրումային գործարքները:
Ավստրալիայի խոշորագույն ֆինանսական կոնգլոմերատ Համագործակցության ավստրալական բանկը (CBA) 200 մլն է ներդրել շվեդական Klarna ֆինտեխ ստարտափում:
Klarna-ի բիզնես մոդելի հիմքում ընկած է օնլայն խանութներում գնորդներին ապառիկի եւ վարկի տրամադրումը: Ապրանքի դիմաց վճարումը կատարվում է այն ուղարկելուց հետո 14 կամ անգամ 30 օր հետո (ամեն ինչ կախված է կոնկրետ խանութից): Սա, ըստ էության, անտոկոս ապառիկ է:
CBA-ն ավստրալական թվային վճարումների շուկայի առաջատարներից է: Նրա ծառայություններից կանոնավոր կերպով օգտվում է 7 մլն մարդ:
2019թ. օգոստոսին CBA-ն արդեն իսկ $100 մլն էր ներդրել ընկերությունում. նա մասնակցել էր ֆինանսավորման ռաունդին, որը գլխավորում էր Dragoneer ներդրումային խումբը: Այն ժամանակ շվեդական ստարտափին հաջողվել էր ներգրավել $460 մլն եւ գնահատվել $5,5 մլրդ:
Գործարքի արդյունքներով՝ Klarna-ն եւ CBA-ն համատեղ կֆինանսավորեն ստարտափի ավստրալական եւ նորզելանդական բիզնեսը, որը նրանք այսուհետ տնօրինում են հավասար մասնաբաժնով: CBA-ն իրեն նաեւ իրավունք կվերապահի համագործակցել Klarna-ի հետ Ինդոնեզիայում:
Кlarna-ի հիմնադիրները
Բանկը գումար է ներդրել ստարտափում, որպեսզի «լրացուցիչ իրավունքներ եւ հնարավորություններ ստանա՝ ազդելու Klarna-ի միջազգային զարգացման վրա»:
Klarna-ի ծառայություններից օգտվում է ավելի քան 85 մլն սպառող, իսկ նրա գործընկերային ցանցին միացած է արդեն ավելի քան 250 հազ. վաճառող, որոնց թվում են Adidas-ը, H&M-ն, ASOS-ը, IKEA-ն, Samsung եւ այլն:
*****
Եվրոպական Tink բաց բանկինգի հարթակն անցկացրել է ֆինանսավորման հերթական ռաունդը, որի ընթացքում նրան հաջողվել է ներգրավել €90 մլն: Ներդրողները գնահատել են հարթակը €415 մլն:
Tink-ը գործարկվել է 2013թ. Շվեդիայում: Ի սկզբանե այն իրենից ներկայացնում էր ծառայություն, որը հնարավորություն էր տալիս կառավարել տարբեր բանկային հաշիվները մեկ մոբայլ հավելվածում: Այդ ժամանակվանից ընկերությունը դարձել է լիարժեք բանկային հարթակ, որի գործընկերներն են PayPal վճարային համակարգը, Klarna ֆինտեխ ընկերությունը, Nordea ֆիննական ֆինանսական խումբը, ABN AMRO գերմանական բանկը եւ այլն:
Tink-ի ամպային հարթակում վճարային եւ բանկային լուծումները միավորված են անձնական ֆինանսների վերլուծության եւ կառավարման գործիքների հետ: Հատուկ API-ն հնարավորություն է տալիս հարթակի հաճախորդներին օգտագործել միավորված ֆինանսական տվյալները, ընդունել վճարումներ, մշակել տրանզակցիաներ եւ ստեղծել գործիքներ՝ ֆինանսները կառավարելու համար:
Tink-ի հիմնադիրները
Ներդրողներից ստացված միջոցները կուղղվեն հարթակի զարգացմանը եւ գործընկերների թվի ավելացմանը: Tink-ը մտադիր է դուրս գալ եվրոպական նոր շուկաներ. այսօր ընկերությունն աշխատում է 14 երկրում, որտեղ նրա ծառայություններից օգտվում է ավելի քան 2,5 հազ. բանկ եւ ֆինանսական կազմակերպություն:
Qonto ֆրանսիական ստարտափը հերթական ֆինանսական ռաունդում ներգրավել է $115 մլն: Ստացված միջոցներն ընկերության ներկայացուցիչները մտադիր են ուղղել ընդլայնմանը եւ սեփական թիմի ավելացմանը: Ֆինանսավորումը կօգտագործվի նաեւ հաճախորդների հետ փորձի բարելավման համար այն երկրներում, որտեղ ներկայացված է ստարտափը:
Qonto-ի հիմնադիրները
Qonto-ն B2B գործարքների սպասարկման վրա կենտրոնացած նեոբանկ է: Վերջին 2.5 տարվա ընթացքում ընկերությանը հաջողվել է իր տեխնիկական լուծումներին միացնել 65 հազ. ընկերություն: Qonto-ի հաճախորդ կարող են դառնալ Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Իսպանիայի եւ Գերմանիայի քաղաքացիները: 2019թ. Qonto-ի գործարքների ընդհանուր ծավալը կազմել է 10 մլրդ եվրո:
Ի տարբերություն N26 եւ Monzo նեոբանկերի, Qonto-ն սպասարկում է փոքր եւ միջին բիզնեսը, ինչպես նաեւ ինքնազբաղվածներին:
Ճապոնական SoftBank կոնգլոմերատի գլխավորությամբ ներդրողների խումբը $125 մլն-ի ներդրում է կատարել AlphaCredit մեքսիկական վարկային ստարտափում:
AlphaCredit-ը սպառողական վարկեր է տրամադրում Մեքսիկայում եւ Կոլումբիայում: Ստարտափը վարկավորում է ինչպես աշխատող քաղաքացիներին, այնպես էլ թոշակառուներին: Եթե վարկառուն պետական ծառայող է կամ ստանում է պետական կենսաթոշակ, ապա վարկի վճարը գանձվում է անմիջապես իր աշխատավարձից կամ կենսաթոշակային հաշվից: Նման գանձումների համակարգ հաջողվել է կիրառել տեղական կարգավորիչների հետ համագործակցության շնորհիվ:
AlphaCredit-ի հիմնադիրները
Ստարտափը մատուցում է նաեւ ֆակտորինգի եւ լիզինգի ծառայություններ փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչներին:
Ստարտափն ունի ավելի քան 210 մասնաճյուղ, որից 25-ը գտնվում է Կոլումբիայում. այս շուկա ընկերությունը մուտք է գործել 2017թ.: Ստարտափը հիմնադրվել է 2010թ., այդ օրվանից ի վեր այն տրամադրել է $1 մլրդ-ի վարկ:
Ռուսաստանցի միլիարդատեր Լեոնիդ Բոգուսլավսկին ներդրում է կատարել MoneyTap հնդկական ֆինտեխ ստարտափում: Ֆինանսավորման հերթական ռաունդում ընկերությանը հաջողվել է ներգրավել շուրջ $70 մլն:
MoneyTap-ը հնարավորություն է տալիս իր հաճախորդներին մոբայլ հավելվածի միջոցով բացել անձնական վարկային գիծ՝ առանց գրավի եւ երաշխավորների: Վարկային գծի չափը տատանվում է 3000-ից մինչեւ 500 հազ. ռուփի: Վարկերը տրամադրվում են տարեկան 15-19%-ով:
Վարկառուի վարկունակության գնահատման համար MoneyTap-ն օգտագործում է նրա բանկային հաշվի մասին տեղեկատվությունը, հաշիվներով նրա վճարումների պատմությունը, սմարթֆոնի վրա պահպանվող տվյալները (օրինակ՝ տեքստային ինֆորմացիա եւ կոնտակտներ), ինչպես նաեւ գեոլոկացիայի մասին ինֆորմացիան: Ընկերությունում կարծում են, որ նման մոտեցումը հնարավորություն է տալիս ավելի ճշգրիտ սքորինգ անցկացնել:
MoneyTap-ի ներկայացուցիչները
Ներդրողներից ստացված միջոցները կուղղվեն բիզնեսի ընդլայնմանը եւ մեծ տվյալների ոլորտի հետազոտությանը: Հետագայում MoneyTap-ը նախատեսում է ստեղծել սեփական նեոբանկային ֆինանսական ընկերությունը եւ բիզնես գործարկել եւս 140 քաղաքում:
MoneyTap-ը հիմնադրվել է 2015թ.: Ընկերությունն իր ծառայություններն է մատուցում հնդկական ավելի քան 40 քաղաքում: Վերջին երեք տարվա ընթացքում այն հասել է տարեկան 25 մլրդ ռուփի (շուրջ $350,5 մլն) ծավալով վարկավորման մակարդակի:
*******
API լուծումների մշակմամբ զբաղվող բրիտանական Currencycloud ստարտափը հերթական ֆինանսավորման ռաունդում ներգրավել է $80 մլն: Ներգրավված միջոցները կուղղվեն նախագծի ընդլայնմանը: Մասնավորապես, ստարտափի թիմը պատմել է Ասիայում բիզնեսի ընդլայնման մտադրության մասին:
Currencycloud-ը ֆինանսական կազմակերպություններին առաջարկում է տեխնիկական լուծումներ՝ API ինտերֆեյսերի տեսքով: Վերջինները անդրսահմանային փոխանցումների հեշտացման հնարավորություն են ընձեռում:
2020թ. հունվարի վերջի դրությամբ՝ ստարտափի մշակումների օգնությամբ 180 երկրի միջեւ իրականացված փոխանցումների ընդհանուր ծավալը կազմել է $50 մլրդ: Գործարքների համար գործարկվել էր Currencycloud-ի 85 API ինտերֆեյս:
Currencycloud-ի ղեկավարը
2019թ. վերջի դրությամբ՝ Currencycloud-ի մշակումներից ամբողջ աշխարհում օգտվում է շուրջ 350 կազմակերպություն:
Currencycloud-ը հիմնադրվել է 2012թ.: Ընկերության ստեղծման առաջին իսկ օրվանից նրա մասնագետները որոշում էին ընդունել կենտրոնանալ API լուծումների ձեւավորման վրա, որոնք հեշտացնում են շուկայում ֆինանսական գործարքների իրականացման հնարավորությունները:
Բրիտանական Monese նեոբանկը կարող է ներդրողներից ներգրավել £100 մլն: Եթե գործարքը տեղի ունենա, ընկերությունը մուտք կգործի «միլիարդատերերի ակումբ»: Գործարքը նախատեսվում է փակել 2020թ. առաջին կիսամյակում:
Monese-ի հիմնադիրը
Monese-ն իր հաճախորդներին է տրամադրում հաշվարկային հաշիվ եւ այլ նեոբանկերի (Monzo, N26 եւ Starling Bank) կողմից տրամադրվող նույնատիպ ծառայություններ: Նրա թիրախային լսարանում են այն մարդիկ, որոնց տարբեր պատճառներով հասանելի չեն ավանդական բանկերի ծառայությունները: Դրանց թվում են, օրինակ, ներգաղթյալները, որոնք դեռեւս չունեն վարկային պատմություն:
Monese նեոբանկը հիմնադրվել է 2013թ.: Վերջին տարվա ընթացքում նրա հաճախորդների բազան կրկնապատկվել է՝ հասնելով մինչեւ 2 մլն մարդու: 2020թ. վերջին Monese-ն նախատեսում է հաճախորդների թիվը հասցնել 5 մլն-ի:

Финтех: новые инвестиции - новые возможности
С начала года глобальные инвесторы проявляют стабильный интерес к финансированию финтех-стартапов. Основываясь на материалы портала Bloomchain.ru, приводим наиболее интересные инвестиционные сделки.
Крупнейший финансовый конгломерат Австралии - Австралийский банк Содружества (CBA), инвестировал в шведский финтех-стартап Klarna $200 млн.
Основа бизнес-модели Klarna - это предоставление рассрочки и кредита покупателям в онлайн-магазинах. Оплата товара происходит в течение 14 дней или даже 30 дней после его отправки (срок зависит от конкретного магазина). Это по сути беспроцентная рассрочка.
CBA - один из лидеров австралийского рынка цифровых платежей. Его услугами на регулярной основе пользуются более 7 млн человек.
В августе 2019 года CBA уже инвестировал в компанию $100 млн - он принял участие в раунде финансирования, который возглавляла инвестиционная группа Dragoneer.
Тогда шведскому стартапу удалось привлечь $460 млн и получить оценку в $5,5 млрд.
По результатам сделки, Klarna и CBA будут совместно финансировать австралийский и новозеландский бизнес стартапа, которым они теперь владеют в равных долях. CBA также оставил за собой право сотрудничать с Klarna в Индонезии.
Основатели Кlarna
Банк вложил в стартап деньги, чтобы «получить дополнительные права и возможность влиять на международное развитие Klarna».
Услугами Klarna пользуются более 85 млн потребителей, а к его партнерской сети подключены уже более чем 250 тыс. продавцов, включая Adidas, H&M, ASOS, IKEA, Samsung и других.
*********
Европейская платформа открытого банкинга Tink провела очередной раунд финансирования, в ходе которого ей удалось привлечь от инвесторов €90 млн. Инвесторы оценили платформу в €415 млн .
Tink была запущена в 2013 году в Швеции. Изначально это был сервис, который позволял управлять различными банковскими счетами в одном мобильном приложении. С тех пор компания превратилась в полноценную банковскую платформу, партнерами которой являются платежная система PayPal, финтех-компания Klarna, финская финансовая группа Nordea, немецкий банк ABN AMRO и другие.
На облачной платформе Tink платежные и банковские решения объединены с инструментами для анализа и управления личными финансами. Специальный API позволяет клиентам платформы использовать агрегированные финансовые данные, принимать платежи, обрабатывать транзакции и создавать инструменты для управления финансами.
Основатели Tink
Полученные от инвесторов деньги будут направлены на развитие платформы и расширение числа ее партнеров. Tink намерена выйти на новые европейские рынки - сейчас компания работает в 14 странах, где ее услугами пользуются более 2,5 тыс. банков и финансовых организаций.
Французский стартап Qonto привлек $115 млн в очередном раунде финансирования. Представители компании планируют задействовать привлеченные средства для экспансии и расширения команды. Также финансирование будет использовано для улучшения пользовательского опыта в странах, на рынках которых представлен стартап.
Основатели Qonto
Qonto - необанк, сконцентрированный на обслуживании B2B-операций. За последние два с половиной года компании удалось подключить к своим техническим решениям 65 тыс. компаний. Возможность стать клиентом Qonto доступна гражданам Франции, Италии, Испании и Германии. Общий объем сделок Qonto в 2019 году составил 10 млрд евро.
В отличие от необанков N26 и Monzo, Qonto обслуживает малый и средний бизнес, а также фрилансеров в Европе.
Группа инвесторов во главе с японским конгломератом SoftBank инвестировала в мексиканский кредитный стартап AlphaCredit $125 млн.
AlphaCredit предоставляет потребительские кредиты в Мексике и Колумбии. Стартап кредитует как работающих граждан, так и пенсионеров. Если заемщик числится на государственной службе или получает государственную пенсию, платеж по кредиту вычитывается непосредственно из его заработной платы или с пенсионного счета. Такую систему взысканий удалось наладить благодаря сотрудничеству с местными регуляторами.
Основатели AlphaCredit
Стартап также оказывает услуги факторинга и лизинга представителям малого и среднего бизнеса.
Стартап имеет более 210 филиалов, 25 из которых находятся в Колумбии - на этот рынок компания вышла в 2017 году. За время своей работы основанный в 2010 году стартап выдал клиентам займы на $1 млрд.
Российский миллиардер Леонид Богуславский вложился в индийский финтех-стартап MoneyTap. В ходе очередного раунда финансирования компании удалось привлечь порядка $70 млн.
MoneyTap позволяет своим клиентам открывать персональную кредитную линию через мобильное приложение без залога и поручителей. Размер кредитной линии варьируется от 3000 до 500 тыс. рупий. Займы выдаются под 15-19% годовых.
Для оценки кредитоспособности заемщика MoneyTap использует информацию о состоянии его банковского счета, историю его платежей по счетам, данные, хранящиеся на смартфоне (например, текстовая информация и контакты), а также данные о геолокации. В компании считают, что такой подход позволяет провести более точный скоринг.
Представители MoneyTap
Полученные от инвесторов деньги будут направлены на расширение бизнеса и исследования в области больших данных. Со временем MoneyTap рассчитывает создать собственную небанковскую финансовую компанию и запустить бизнес еще в 140 городах.
MoneyTap был основан в 2015 году. Компания предоставляет свои услуги более чем в 40 индийских городах. За последние три года он достиг годового уровня выплат по кредитам в 25 млрд рупий (примерно $350,5 млн).
Британский стартап Currencycloud, занимающийся разработкой API-решений, привлек $80 млн в очередном раунде финансирования. Привлеченные средства будут задействованы для экспансии проекта. В частности, команда стартапа рассказала о намерении расширить бизнес в Азии.
Currencycloud предлагает финансовым организациям технические решения, в виде API-интерфейсов. Последние открывают возможности упрощения трансграничных переводов.
По состоянию на конец января 2020 года, при помощи разработок стартапа общий объем реализованных переводов между 180 странами достиг $50 млрд. Для операций было задействовано 85 API-интерфейсов Currencycloud.
Руководитель Currencycloud
По состоянию на конец 2019 года разработками Currencycloud пользуется порядка 350 организаций по всему миру.
Currencycloud был основан в 2012 году. С первых дней существования компании ее специалисты приняли решение сконцентрироваться на формировании API-решений, упрощающих возможности проведения финансовых операций на рынке.
Британский необанк Monese может привлечь от инвесторов £100 млн. Если сделка состоится, компания войдет в «клуб единорогов». Сделку планируют закрыть в первой половине 2020 года.
Основатель Monese
Monese предоставляет своим клиентам расчетный счет и услуги, аналогичные тем, что оказывают другие необанки, такие как Monzo, N26 и Starling Bank. Его целевая аудитория - это люди, которые по различным причинам лишены доступа к услугам традиционных банков. Это, например, иммигранты, у которых еще нет кредитной истории.
Необанк Monese был основан в 2013 году. За последний год его клиентская база практически удвоилась, увеличившись до 2 млн человек. К концу 2020 года Monese рассчитывает довести число клиентов до 5 млн человек.