Եվրոպայում նոր թափ են հավաքում ներդրումները ֆինտեխում
Շվեդական Tink ֆինտեխ ստարտափը ներգրավել է €56 մլն-ի ($64 մլն) ներդրումներ, որոնք ուղղվելու են ընկերության հետագա ընդլայնմանը:
Այս մասին հաղորդում է СNBC.com-ը, հավելելով, որ ներկայում ընկերությունը գնահատվում է €240 մլն ($273 մլն): Tink-ը, որի գործընկերների շարքում են SEB, Nordea եւ ABN AMRO եվրոպական բանկերը, հաճախորդներին առաջարկում է հավելված, որը հնարավորություն է տալիս պատկերացում կազմել այն մասին, թե ինչպես են նրանք ծախսեր կատարում իրենց բոլոր հաշիվներից:
Բացի այդ, ընկերությունը գործընկեր բանկերին է տրամադրում սեփական տեխնոլոգիան՝ ինտեգրելով իր հարթակը բանկերի հավելվածներին կամ օգնելով վերջիններին մշակել ավտոնոմ հավելվածներ: Մասնավորապես, ABN AMRO-ի հետ գործընկերության շրջանակում Tink-ն աջակցել է հոլանդական բանկին ստեղծել ֆինանսների կառավարման համար նոր հավելված:
Tink-ը տեղեկացրել է, որ նոր կապիտալը ներգրավել է Insight Venture Partners-ի գլխավորած վենչուրային ռաունդի շրջանակում՝ SEB-ի, Nordea-ի վենչուրային կապիտալի ստորաբաժանման, ինչպես նաեւ ABN AMRO-ի կորպորատիվ վենչուրային ֆոնդի աջակցությամբ:
Ընկերությունում ներդրումներ են կատարել նաեւ Nordea-ի նախկին գործադիր տնօրեն Քրիստիան Կլաուզենը, ինչպես նաեւ Revolut ֆինտեխ ստարտափի համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Նիկոլայ Ստորոնսկին:
«Tink-ի առաջարկը հանդիսանում է ֆինտեխում ավելի լայն թեմայի՝«բաց բանկինգի» մի մասը: Այս մոտեցման գաղափարն այն է, որ ոչ բանկային ընկերությունները պետք է հասանելիություն ունենան սպառողների բանկային հաշիվների տվյալներին՝ բանկի հաճախորդների համաձայնությամբ, նոր ֆինանսական հավելվածներ մշակելու համար:
Նման պրոդուկտները պետք է օգնեն մարդկանց՝ ավելի լավ հասկանալու տարբեր հաշիվներից կատարած ծախսերը եւ անհրաժեշտության դեպքում անցում կատարել կոմունալ ծառայությունների նոր մատակարարի՝ ծախսերի տնտեսման նպատակով: Այս նախաձեռնությունը ներառվել է նոր օրենքում, որն անցած տարի ընդունվել էր ԵՄ-ի կողմից»,- գրում է պարբերականը:
Tink-ի հավաստմամբ՝ ֆինանսավորումը կօգտագործվի Մեծ Բրիտանիայում, Գերմանիայում, Ավստրիայում, Բելգիայում եւ Իսպանիայում՝ հարթակի գործունեության ընդլայնման համար: Այս հարթակն օգտագործվում է ծրագրային ապահովման մշակողների կողմից ֆինանսական տվյալներին հասանելիություն ստանալու համար:
«Մեզ համար շատ կարեւոր է գերակայությունը Եվրոպայում եւ սա միայն առաջին քայլն ու գլոբալ հնարավորությունն է»,- նշել է ընկերության համահիմնադիր Ֆրեդրիկ Հեդբերգը:
Ինչպես նշվում է Tink-ի բլոգում, ստացված միջոցներն ընկերությունը մտադիր է ծախսել աշխատակազմի ընդլայնման վրա՝ նրանց թիվը 150-ից հասցնելով 300-ի, ինչպես նաեւ եվրոպական նոր երկրների ուղղությամբ ծավալվելու նպատակով:
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ վերջերս մի շարք խոշոր ֆինանսական կառույցներ, այդ թվում՝ HSBC-ն եւ Goldman Sachs-ը, շուրջ $20 մլն ներդրում էին կատարել բաց բանկինգի ոլորտի Bud բրիտանական ֆինտեխ ընկերությունում:
Իսկ ծագումով Վրաստանից Թամազ Գեորգաձեի հիմնած Raisin գերմանական ֆինանսական մարքեթփլեյսը (marketplace) $114 մլն-ի ներդրում էր ներգրավել:

В Европе продолжается инвестиционная кампания в финтех cфере
Шведский финтех-стартап Tink привлек инвестиции в размере €56 млн ($64 млн), которые будут направлены на дальнейшее расширение компании.
Об этом сообщает СNBC.com, добавляя, что на сегодняшний день компания оценивается в €240 млн ($273 млн). Tink, партнерами которой выступают европейские банки SEB, Nordea и ABN AMRO, предлагает клиентам приложение, которое дает возможность получать представление о том, как они тратят средства со всех своих банковских счетов.
Кроме того, компания предоставляет собственную технологию банкам-партнерам, интегрируя свою платформу с их приложениями, либо помогая банкам разрабатывать новые автономные приложения. Например, в рамках партнерства с ABN AMRO, Tink помогла голландскому кредитору создать новое приложение для управления финансами.
Tink сообщила, что привлекла новый капитал в рамках венчурного раунда, возглавляемого  Insight Venture Partners, при поддержке SEB, подразделения венчурного капитала Nordea и корпоративного венчурного фонда ABN AMRO.
В компанию инвестировали также бывший исполнительный директор Nordea Кристиан Клаузен, а также соучредитель и исполнительный директор стартапа Revolut Николай Сторонский.
«Предложение Tink является частью более широкой темы в финтехе, известной как «открытый банкинг», идея которой состоит в том, что небанковские компании должны иметь доступ к данным банковских счетов потребителей - с согласия клиента банка, для создания новых финансовых приложений.
Такие продукты могут помочь людям лучше понять свои расходы на разных счетах и при необходимости переключиться к новому поставщику коммунальных услуг для экономии затрат. Данная инициатива была включена в новый закон, принятый ЕС в прошлом году»,- отмечает изданиие.
По заверению Tink, финансирование будет использовано для расширения функционирования платформы в Великобритании, Германии, Австрии, Бельгии и Испании. Данная платформа используется разработчиками программного обеспечения для получения доступа к финансовым данным.
«Для нас очень важно доминирование в Европе и это только первый шаг и глобальная возможность»,- отметил соучредитель Tink Фредрик Хедберг.
Как отмечается в блоге Tink, полученные инвестиции компания намерена потратить на расширение штата сотрудников от 150 до 300 человек и экспансию на новые европейские рынки.
Banks.am напоминает, что недавно ряд крупных финансовых учреждений, в том числе HSBC и Goldman Sachs, инвестировали около $20 млн в британскую финтех-компанию Bud, работающую по модели открытого банкинга.
А немецкий финансовый маркетплейс Raisin, основанный выходцем из Грузии Тамазом Георгадзе, привлек $114 млн.