Էլեկտրոնային առեւտրի ոլորտում աշխատող Paidy ճապոնական ֆինտեխ ստարտափը հայտարարել է $143 մլն ներգրավելու մասին:Ինչպես հաղորդում է Bloomchain.ru-ն, հերթական ներդրումային ռաունդի շրջանակում ստարտափը ներգրավել է $83 մլն, եւս $60 մլն տրամադրել են բանկերը՝ վարկերի տեսքով: Paidy-ի ֆինանսավորման ռաունդը գլխավորել է PayPal վճարային համակարգի PayPal Ventures վենչուրային ստորաբաժանումը: Paidy-ն չի սահմանափակվել վենչուրային ներդրումներով. Goldman Sachs ներդրումային բանկի ճապոնական ստորաբաժանումը ստարտափին է տրամադրել $52 մլն-ի փոխառություն, իսկ երեք տեղական բանկեր բացել են նրա համար $8 մլն-ի վարկային գիծ: Ներկայում սա ամենախոշոր ներդրումն է ճապոնական ֆինտեխ ոլորտում: 2008թ. հիմնված Paidy-ն իր գործունեության ընթացքում ներդրողներից ստացել է ընդհանուր առմամբ $164,6 մլն: 06.11.2019 | 09:57 PayPal-ը մուտք է գործում չինական շուկա Չնայած այն հանգամանքին, որ Paidy-ն գրանցված է Ճապոնիայում, այն հիմնադրել է Goldman Sachs-ի նախկին աշխատակից, ծագումով Կանադայից Ռասսել Կամմերը (Russell Cummer): Կամմերը գործարկել է ստարտափն այն պատճառով, որ չնայած Ճապոնիայում պլաստիկ քարտերի շրջանառության բավական բարձր մակարդակի՝ դրանք հազվադեպ են օգտագործվում վճարումների համար, անգամ համացանցում: Paidy-ն հնարավորություն է ընձեռում գնումներ կատարել համացանցում, ընդ որում՝ օգտատիրոջն անհրաժեշտ չէ օգտահաշիվ բացել խանութում կամ օգտագործել իր վարկային քարտի տվյալները: Դրա փոխարեն գումարը գանձվում է Paidy-ի հաշվից, որը հաճախորդը վճարում է ամսվա վերջում՝ իրեն հարմար տարբերակով: 27.11.2019 | 09:56 PayPal-ը հայտարարել է $4 մլրդ արժողությամբ գնման մասին Անցյալ տարվա ամռանը ստարտափը հայտարարել էր, որ գրանցել է 1,4 մլն ակտիվ գրանցամատյան: 2000թ. սկիզբին այդ ցուցանիշը նախատեսվում էր հասցնել մինչեւ 11 մլն-ի: Այդ նպատակով Paidy-ն նախատեսում է ընդլայնել գործընկերային առեւտրի կետերի ցանկը եւ գործարկել նոր ֆինանսական ծառայություններ: Հենց հաճախորդների բանակն ընդլայնելու համար էլ կօգտագործվեն ներդրողներից եւ բանկերից ստացված միջոցները: Ըստ էության, Paidy-ն իր հաճախորդներին է առաջարկում «գնի՛ր հիմա, վճարի՛ր հետո» ծառայությունը: Հիշեցնենք, որ դրա վրա է անուն եւ կարողություն ձեռք բերել շվեդական Klarna ստարտափը, որն օգոստոսին դարձել էր Եվրոպայի ամենաթանկարժեք ֆինտեխ ստարտափը՝ գնահատվելով $5,5 մլրդ:«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 24985

PayPal возглавила крупнейшую инвестиционную кампанию японского финтеха
Японский финтех-стартап Paidy, работающий в сфере электронной коммерции, объявил о привлечении $143 млн от инвесторов.
Как сообщает Bloomchain.ru, в рамках очередного инвестиционного раунда стартап привлек $83 млн, еще $60 млн ему выдали банки в виде кредитов.
Раунд финансирования Paidy возглавило венчурное подразделение платежной системы PayPal - PayPal Ventures.
Венчурными инвестициями Paidy не ограничился: японское подразделение инвестиционного банка Goldman Sachs выдало стартапу заем на сумму $52 млн, а три местных банка открыли ему кредитную линию на $8 млн.
На сегодняшний день это крупнейшие инвестиции в японскую финтех-индустрию. Основанный в 2008 году Paidy за время своей работы получил от инвесторов $164,6 млн.
Несмотря на то, что Paidy зарегистрирован в Японии, его основал выходец из Goldman Sachs - канадец Рассел Каммер (Russell Cummer). Каммер запустил стартап, потому что, несмотря на достаточно высокий уровень проникновения пластиковых карт в Японии, их редко используют для платежей, даже в интернете.
Paidy позволяет совершать покупки в интернете, причем для этого пользователю не нужно создавать аккаунт в магазине или использовать данные своей кредитной карты. Вместо этого деньги снимаются со счета Paidy, который клиент оплачивает в конце месяца удобным для него способом.
Летом прошлого года стартап заявил, что зарегистрировал 1,4 млн активных учетных записей. К началу 2020 года это число планируют довести до 11-и млн. Для этого Paidy собирается расширить пул партнерских торговых точек и выпустить новые финансовые продукты. Именно на расширение пользовательской базы и пойдут полученные от инвесторов и банков деньги.
По сути, Paidy предлагает своим клиентам услугу «купи сейчас, плати потом». Напомним, на этом сделал себе имя и состояние шведский стартап Klarna, который в августе стал самым дорогим финтех-стартапом Европы, достигнув оценки в $5,5 млрд.