ՎԶԵԲ-ը ռեկորդային կորուստներ է սպասում ՌԴ-ում եւ Բելառուսում ներդրումների պատճառով
2022 թվականի արդյունքներով Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) ակնկալում է ռեկորդային կորուստներ, առաջին հերթին, Ռուսաստանում եւ Բելառուսում պորտֆելային ներդրումներից կորուստների պատճառով։
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին Reuters-ին հայտնել է ՎԶԵԲ-ի նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասսոն։ «Մենք ակնկալում ենք ռեկորդային կորուստներ դրան նախորդող ռեկորդային աճից հետո»,- ասել է նա Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում:
Համեմատության համար Ռենո-Բասսոն նշել է, որ շուկայական անբարենպաստ պայմանները եւ ժամկետանց վարկերը շատ ավելի սահմանափակ ազդեցություն են ունեցել ՎԶԵԲ-ի կորուստների վրա, քան Ռուսաստանի եւ Բելառուսի ակտիվներում ներդրումները:
ՎԶԵԲ-ի ղեկավարը նաեւ հաստատել է մինչեւ տարեվերջ Ուկրաինային, ընդհանուր առմամբ, €3 միլիարդ հատկացնելու բանկի պարտավորությունները, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքների վերականգնման համար։ Անցած տարի Կիեւին տրամադրվել էր €1,7 միլիարդ, այս տարի եւս կհատկացվի մոտ €1,3 միլիարդ:

ЕБРР ожидает рекордных убытков из-за инвестиций в Россию и Белоруссию
По итогам 2022 года Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) ожидает рекордных убытков, в первую очередь, из-за потерь от портфельных инвестиций в России и Белоруссии.
Как передает российское издание Forbes, об этом Reuters сообщила президент ЕБРР Одиль Рено-Бассо. «Мы ожидаем рекордных убытков после рекордной прибыли годом ранее»,- сказала она в кулуарах Всемирного экономического форума в Давосе.
Для сравнения Рено-Бассо отметила, что неблагоприятные рыночные условия и просроченные кредиты оказали гораздо более ограниченное влияние на потери ЕБРР, чем инвестиции в активы в России и Белоруссии.
Глава ЕБРР также подтвердила обязательства банка до конца этого года выделить Украине в целом €3 млрд, предназначенных, в том числе, на восстановление инфраструктуры. В прошлом году Киеву было выплачено €1,7 млрд, а в этом будет предоставлено еще около €1,3 млрд.