Կիեւը արեւմտյան որոշ բանկերին մեղադրել է «ռազմական հանցագործությունների» մեջ
Ուկրաինայի կառավարությունն ամերիկյան եւ եվրոպական բանկերի ղեկավարությանը կոչ է արել խզել կապերը ռուսաստանյան նավթ վաճառող ընկերությունների հետ՝ մեղադրելով վարկատուներին պատերազմական հանցագործությունների մեջ։ Այս մասին գրում է Deutsche Welle-ն՝ վկայակոչելով Financial Times (FT) թերթը։
Պարբերականի տվյալներով՝ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու տնտեսական հարցերով խորհրդական Օլեգ Ուստենկոն նամակներ է գրել է ամերիկյան JPMorgan Chase բանկի ղեկավար Ջեյմի Դայմոնին եւ բրիտանական HSBC Holdings-ի գլխավոր տնօրեն Նոել Քուինին՝ խնդրելով դադարեցնել այն ընկերությունների ֆինանսավորումը, որոնք կապ ունեն ռուսաստանյան նավթի հետ, ինչպես նաեւ վաճառել իրենց մասնաբաժինները ՌԴ պետական էներգետիկ ընկերություններում՝ «Գազպրոմ»-ում եւ «Ռոսնեֆտ»-ում։
Ամերիկյան Citigroup-ին եւ ֆրանսիական Crédit Agricole-ին ուղարկված նամակներում Ուստենկոն մեղադրել է բանկերին Ուկրաինայում պատերազմը «երկարաձգելու» մեջ, քանի որ վերջիններս վարկեր են տրամադրում ռուսաստանյան նավթ մատակարարող ընկերություններին, եւ զգուշացրել է, որ կազմակերպություններին թույլ չեն տա մասնակցել Ուկրաինայի վերականգնմանը։
Զելենսկու խորհրդականը FT-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ Արդարադատության նախարարությունը պատերազմի ավարտից հետո մտադիր է բանկերի դեմ հայցեր ներկայացնել Միջազգային քրեական դատարան (ICC)։ Նրա խոսքով՝ Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունները տեղեկատվություն են հավաքում ֆինանսական հաստատությունների կողմից Ռուսաստանի նավթագազային արդյունաբերությանն աջակցություն տրամադրելու մասին։
«Իմ տեսանկյունից՝ նրանք ռազմական հանցագործություններ են կատարում, քանի որ այդ կերպ օգնում եւ աջակցում են Պուտինի ռեժիմին»,- ասել է Ուստենկոն՝ հավելելով, որ ռուսաստանյան նավթից եւ գազից ստացված եկամուտները ծախսվում են Ուկրաինայի դեմ զենք գնելու համար։
FT-ն նշում է, որ ICC-ն չի կարող հետաքննել կառավարությունները կամ կորպորացիաները, սակայն կարող է այնտեղից ֆիզիկական անձանց դատի տալ:
JPMorgan-ն, ի պատասխան թերթի հարցմանը, տեղեկացրել է, որ ակտիվ դեր է խաղում արեւմտյան պատժամիջոցների կիրառման գործում: Citigroup-ը եւ Credit Agricole-ը կրկնել են Ռուսաստանում գործունեությունը դադարեցնելու մասին հայտարարությունները, իսկ HSBC-ն հրաժարվել է մեկնաբանություններից:

Киев обвиняет некоторые западные банки в «военных преступлениях»
Правительство Украины призвало руководство американских и европейских банков разорвать связи с компаниями, которые торгуют российской нефтью, обвинив кредиторов в военных преступлениях. Об этом пишет Deutsche Welle со ссылкой газету Financial Times (FT).
По данным издания, советник президента Украины Владимира Зеленского по экономическим вопросам Олег Устенко написал письма главе американского банка JPMorgan Chase Джейми Даймону и генеральному директору британского HSBC Holdings Ноэлю Куинну, попросив их прекратить финансирование компаний, которые связаны с российской нефтью, и продать доли в российских государственных энергоконцернах «Газпром» и «Роснефть».
В письмах, которые также получили американский Citigroup и французский Crédit Agricole, Устенко обвинил банки в «затягивании» войны в Украине, поскольку те предоставляют кредиты компаниям, поставляющим российскую нефть, и предупредил, что организации не допустят к участию в восстановлении Украины.
Советник Зеленского сказал в интервью FT, что Министерство юстиции намерено подать иски против банков в Международный уголовный суд (МУС) после завершения войны. По его словам, украинские службы безопасности собирают информацию о поддержке финансовыми учреждениями российской нефтегазовой промышленности.
«С моей точки зрения, они совершают военные преступления, потому что таким образом помогают путинскому режиму и поддерживают этот режим»,- сказал Устенко, добавив, что российские доходы от продажи нефти и газа идут на закупку вооружений, используемых против Украины.
FT отмечает, что МУС не может вести расследования в отношении правительств или корпораций, но способен привлечь к суду физические лица оттуда.
JPMorgan в ответ на запрос газеты сообщил, что играет активную роль в применении западных санкций. Citigroup и Credit Agricole повторили заявления о сворачивании деятельности в России, HSBC отказался от комментариев.