FT. CitiGroup-ը քննարկում է ՌԴ-ում իր բիզնեսը վաճառելու հնարավորությունը
Ամերիկյան CitiGroup-ը քննարկում է իր սպառողական եւ առեւտրային բիզնեսը ռուսաստանյան մասնավոր ընկերություններին վաճառելու հնարավորությունը։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր հայտնել է բրիտանական Financial Times (FT) թերթը՝ վկայակոչելով աղբյուրները։
Նրանց խոսքով՝ այս հարցի շուրջ CitiGroup-ը ներկայում բանակցություններ է վարում «Էքսպոբանկ»-ի եւ «ՌԵՍՈ-գարանտիա» ապահովագրական ընկերության հետ։
Պարբերականն ընդգծում է, որ CitiGroup-ի ակտիվների ձեռք բերմամբ հետաքրքրվում էր նաեւ «Ռոսբանկ»-ը, որը գարնանը ձեռք էր բերել գործարար Վլադիմիր Պոտանինը ֆրանսիական Societe Generale խմբից, սակայն այս տարբերակը քիչ հավանական է համարվում գործարարի նկատմամբ բրիտանական պատժամիջոցների պատճառով։
Թերթի աղբյուրները նշում են, որ բանկը կարող է պահպանել Ռուսաստանում գործունեություն ծավալելու լիցենզիան, ինչպես նաեւ սահմանափակ ներկայությունը, թեեւ այս հարցի վերաբերյալ վերջնական որոշում դեռ չի կայացվել։
Financial Times-ի համաձայն` CitiGroup-ը, որը ՌԴ-ում ունի $13,7 միլիարդի ակտիվներ, նախատեսում էր դեռեւս փետրվարին՝ Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության մեկնարկից առաջ, վաճառել իր մանրածախ բիզնեսը Ռուսաստանում։ Մարտին բանկը հայտարարել էր, որ դադարեցնում է նոր հաճախորդների գրանցումը, իսկ ավելի ուշ հայտնել Ռուսաստանում բիզնեսից «մեծամասամբ» ազատվելու մտադրության մասին։

FT: CitiGroup обсуждает возможность продажи своего бизнеса в России
Американский CitiGroup обсуждает возможность продажи своего потребительского и коммерческого бизнеса российским частным компаниям.
Как передает ТАСС, об этом сегодня сообщила британская газета Financial Times (FT) со ссылкой на источники.
По их сведениям, по указанному вопросу CitiGroup в настоящее время ведет переговоры с «Экспобанком» и страховой компанией «РЕСО-гарантия».
Издание подчеркивает, что покупкой активов CitiGroup также интересовался «Росбанк», приобретенный весной бизнесменом Владимиром Потаниным у французской группы Societe Generale, однако вследствие британских санкций против предпринимателя данный вариант считается менее вероятным.
Источники газеты отмечают, что банк может оставить за собой лицензию на деятельность в РФ и ограниченное присутствие в стране, хотя окончательное решение по этому вопросу еще не принято.
Согласно Financial Times, CitiGroup с активами в РФ в размере $13,7 млрд еще до начала специальной военной операции на Украине в феврале собирался продать свой розничный бизнес в России. В марте банк объявил, что перестанет оформлять новых клиентов, а позже сообщил о намерении «в значительной части» избавиться от бизнеса в России.