Citigroup-ը չի շտապում հեռանալ Ռուսաստանի շուկայից
Citigroup-ը կարող է պահպանել իր բանկային լիցենզիան եւ որոշ գործառնությունները Ռուսաստանում՝ օգնելու իր հաճախորդներին դադարեցնել բիզնեսը երկրում: Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին Financial Times-ին ասել է խմբի գլխավոր տնօրեն Ջեյն Ֆրեյզերը (Jane Fraser)։
«Մենք դեռ չգիտենք, մենք որոշում չենք կայացրել, թե կոնկրետ ինչ չափի ենք լինելու»,- ասել է Ֆրեյզերը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Citi-ն կփորձի պահպանել իր լիցենզիան: Նա հավելել է, որ բանկի ներկայությունը Ռուսաստանում «զգալիորեն ավելի փոքր կլինի, քան նախկինում»:
Citigroup-ը կարող է կորցնել մոտ $3 միլիարդ, եթե Ռուսաստանում բիզնեսը «շատ վատ ընթանա», լրագրողներին ասել է Ֆրեյզերը: Բանկի անմիջական ռիսկը հիմնականում կապված է այն կապիտալի հետ, որը դեռեւս երկրում է։ Ռիսկով կշռված ակտիվների միայն 0,3%-ն է գտնվում Ռուսաստանում, ասել է Ֆրեյզերը:
Նա հրաժարվել է մեկնաբանել տեղեկություններն այն մասին, որ Citigroup-ը կարող է Ռուսաստանում վաճառել իր մանրածախ բիզնեսը «Էքսպոբանկ»-ին՝ նշելով, որ դա «հեշտ միջավայր չէ», եւ հնարավոր չէ վստահ լինել, որ հնարավոր կլինի կնքել գործարքը: Նա հավելել է, որ Citigroup-ը մտադիր է ազատվել Ռուսաստանում իր ակտիվներից «որքան հնարավոր է արագ»:
Բացի այդ, Citigroup-ը հայտարարել է, որ առայժմ մնում է Ռուսաստանում՝ օգնելու անդրսահմանային հաճախորդներին, ովքեր փորձում են դադարեցնել իրենց բիզնեսը Ռուսաստանում: Խոսքը դեղագործական, սննդի եւ տեխնոլոգիական ընկերությունների մասին է, մանրամասնել է Ֆրեյզերը: «Մենք օգնում ենք նրանց. նրանցից շատերը դուրս են գալիս բիզնեսից կամ կրճատում են իրենց գործունեությունը, եւ եթե ձեր բանկը չի զբաղվում աշխատավարձի հաշվեգրման հարցով կամ չի օգնում շուկան լքելու գործընթացում, ապա շատ դժվար է հասնել դրան»:
Citigroup-ը հայտարարել էր Ռուսաստանում մանրածախ բիզնեսը վաճառելու մտադրությունների մասին դեռեւս 2021 թվականին: Մարտին Bloomberg-ը եւ Financial Times-ը հայտնել էին, որ Ուկրաինայում հատուկ գործողությունը եւ արեւմտյան պատժամիջոցները բարդացրել են Ռուսաստանում Citibank-ի վաճառքը: Bloomberg-ը նշել էր, որ դժվարությունները կարող են հանգեցնել նրան, որ վարկատուի ռուսաստանյան բաժանմունքը պարզապես կփակվի։
Անցած շաբաթ Frank Media-ն՝ վկայակոչելով աղբյուրները, հայտնել էր, որ «Էքսպոբանկ»-ը բանակցություններ է վարում Citibank-ի ռուսաստանյան մանրածախ բիզնեսը գնելու շուրջ: Առայժմ ոչ մի փաստաթուղթ չի ստորագրվել, սակայն կողմերը «կես ճանապարհն անցել են», նշել էր պարբերականի զրուցակիցը։
Citibank-ը գրասենյակ էր բացել Մոսկվայում 1992 թվականին եւ մեկ տարի անց ստացել Ռուսաստանում բանկային գործունեության համար լիցենզիա: Forbes-ի վարկածով՝ վարկատուն վեցերորդ տեղն է զբաղեցրել Ռուսաստանի ամենահուսալի բանկերի վարկանիշում:

Citigroup не спешит уходить с российского рынка
Citigroup может сохранить банковскую лицензию и некоторые операции в России, чтобы помогать своим клиентам сворачивать бизнес в стране. По сообщению российского издания Forbes, об этом заявила Financial Times генеральный директор группы Джейн Фрейзер (Jane Fraser).
«Мы еще не знаем, мы не приняли решения о том, какого именно размера мы будем»,- сказала Фрейзер, отвечая на вопрос о том, будет ли Citi пытаться сохранить свою лицензию. Она добавила, что присутствие банка в России «будет существенно меньше, чем раньше».
Citigroup может потерять около $3 млрд, если бизнес в России «пойдет совсем плохо», заявила Фрейзер на встрече с журналистами. Прямой риск банка, в основном, связан с капиталом, который все еще находится в стране. Только «0,3% активов [банка], взвешенных с учетом риска» находятся в России, сказала Фрейзер.
Она отказалась комментировать сообщения о том, что Citigroup может продать свой розничный бизнес в России «Экспобанку», заявив, что это «непростая среда» и нельзя быть уверенным, что получится заключить сделку. Она добавила, что Citigroup намерена избавиться от своих активов в России «так быстро, как сможет».
Кроме того, Citigroup заявила, что пока остается в России, чтобы помочь транснациональным клиентам, которые пытаются свернуть свой бизнес в России. Речь идет о фармацевтических, пищевых и технологических компаниях, пояснила Фрейзер. «Мы помогаем им - многие из них выходят из бизнеса или сокращают свою деятельность - и если ваш банк не занимается начислением заработной платы или не помогает вам в процессе выхода, то добиться этого очень сложно».
Citigroup объявила о планах продать розничный бизнес в России еще в 2021 году. В марте Bloomberg и Financial Times сообщали, что спецоперация на Украине и западные санкции осложнили продажу Ситибанка в России. Bloomberg отмечал, что сложности могут привести к тому, что российское отделение кредитора будет просто закрыто.
На прошлой неделе Frank Media со ссылкой на источники сообщил, что «Экспобанк» ведет переговоры о покупке российского розничного бизнеса Ситибанка. Пока никаких документов не подписано, но стороны «прошли половину пути», отмечал один из собеседников издания.
Ситибанк открыл офис в Москве в 1992 году и через год получил банковскую лицензию в России. Кредитор занял шестое место в рейтинге самых надежных банков России по версии Forbes в 2022 году.