Ֆրանսիական Societe Generale ֆինանսական խումբը որոշել է վաճառել ռուսաստանյան իր «Ռոսբանկ»-ը Վլադիմիր Պոտանինի Interros-ին, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով ընկերության հայտարարությունը։«Ռոսբանկ»-ի վաճառքը կապված է Societe Generale-ի՝ Ռուսաստանում իր գործունեությունը դադարեցնելու որոշման հետ։Գործարքի մանրամասներին ծանոթ RBC-ի աղբյուրի համաձայն՝ «Ռոսբանկ»-ից Societe Generale-ի դուրս գալը ընթացել է արտասահմանյան ընկերությունների հեռանալու «քաղաքակիրթ սխեմայով», որի մասին ավելի վաղ խոսել էր Պոտանինը. «Բիզնեսը ստանում է նոր ռուսաստանյան սեփականատեր՝ պահպանելով կայունությունը, աշխատատեղերը եւ զարգացման համար հնարավորությունները»։«Ռոսբանկ»-ը Ռուսաստանում ունի 4 միլիոն հաճախորդ, 2021 թվականի հոկտեմբերի դրությամբ այն զբաղեցնում էր 9-րդ տեղը Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) համակարգային նշանակալից վարկային հաստատությունների ցանկում:Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի «20 ամենահարուստ ռուսաստանցիների» օրերս հրապարակված վարկանիշում Վլադիմիր Պոտանինը զբաղեցրել է երկրորդ տեղը՝ $17,3 միլիարդ կարողությամբ։ Մեկ տարում նրա կարողությունը կրճատվել է $9,7 միլիարդով։ Պոտանինին է պատկանում խոշորագույն «Նորիլսկի նիկել»-ի բաժնետոմսերի գրեթե 36%-ը։ 20.03.2022 | 15:30 Օտարերկրյա բանկերի ծրագրերը Ռուսաստանում գործունեության վերաբերյալ Նշենք, որ դեռեւս մարտի 17-ին Ֆրանսիական ֆինանսական խմբի ղեկավար Ֆրեդրիկ Ուդեան հայտարարել էր, որ Societe Generale-ը (SocGen) պատրաստ է պահպանել բիզնեսը Ռուսաստանում։ Նա նշել էր, որ դուստր «Ռոսբանկ»-ը կառավարվում է ինքնուրույն հիմունքներով եւ, ընդհանուր առմամբ, ձգտում է նվազեցնել իր ռիսկերը։ Tweet Դիտում՝ 8561

Французская Societe Generale продаст свой российский банк Владимиру Потанину
Французская финансовая группа Societe Generale решила продать свой российский актив «Росбанк» «Интерросу» Владимира Потанина, передает RBC cо ссылкой на сообщение компании.
Продажа «Росбанка» связана с решением Societe Generale приостановить свою деятельность в России.
По словам знакомого с деталями сделки источника RBC, выход Societe Generale из «Росбанка» прошел по «цивилизованной схеме» ухода зарубежных компаний, о которой ранее говорил Потанин: «бизнес получает нового российского собственника, сохраняя устойчивость, рабочие места и возможности для развития».
У «Росбанка» 4 млн клиентов в России, на октябрь 2021 года он занимал девятое место в перечне системно значимых кредитных организаций Банка России.
В опубликованном на днях рейтинге российского издания Forbes «20 богатейших российских бизнесменов -2022» Владимир Потанин занял второе место с состоянием в $17,3 млрд. За год потери бизнесмена составили $9,7 млрд. Владимиру Потанину принадлежат почти 36% акций «Норильского никеля» - одного из крупнейших в мире производителей рафинированного никеля и палладия.
Отметим, что 17 марта глава французской финансовой группы Фредрик Удеа заявлял, что Societe Generale готова сохранить бизнес в России. Как отмечал Удеа, дочерний «Росбанк» управляется на самостоятельной основе и в целом стремится снизить свои риски.