Օտարերկրյա բանկերի ծրագրերը Ռուսաստանում գործունեության վերաբերյալ
ՌԴ ֆինանսական հատվածի դեմ պատժամիջոցների ֆոնին Ռուսաստանում դուստր բանկեր ունեցող արեւմտյան որոշ բանկային խմբեր դիտարկում են այս կամ այն ձեւաչափով ՌԴ-ում բիզնեսը կրճատելու հնարավորությունը։
Ավելի կոշտ հայտարարություններ են անում այն բանկերը, որոնք երկրում ունեն միայն կորպորատիվ բիզնես եւ գտնվում են թոփ 50-ից դուրս, ավելի զգուշավոր հայտարարություններ են անում մանրածախ հաճախորդներ ունեցող խոշոր բանկերը:
RBC-ն ուսումնասիրել է՝ «արտասահմանցիներից» ով է հայտարարել հեռանալու մասին կամ մտածել այդ ուղղությամբ:
Goldman Sachs-ը դարձավ առաջին գլոբալ բանկը, որը Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների մեկնարկից հետո հայտարարեց Ռուսաստանում բիզնեսը փակելու մասին: Հեռանալու անհրաժեշտությունը բացատրվեց «նորմատիվ եւ արտոնագրային պահանջներով»: Ամերիկյան խմբի 100%-անոց «դուստրը»՝ «Голдман Сакс Банк»-ն՝ ըստ Banki.ru-ի վարկանիշային աղյուսակի, փետրվարի 1-ի դրությամբ զբաղեցրել է 130-րդ տեղը ակտիվների չափով (22,5 մլրդ ռուբլի): Բանկը չի աշխատում ֆիզիկական անձանց հետ, այն մասնագիտացած է ներդրումային բանկինգում, այսինքն՝ գործարքների ուղեկցման եւ ֆինանսավորման, արտարժույթի փոխանակման ու արժեթղթերի հետ գործառույթների ուղղությամբ:
Այլ ներդրումային բանկեր, ինչպիսիք են ամերիկյան JP Morgan Chase-ը, գերմանական Deutsche Bank-ը եւ Commerzbank-ը, նույնպես հայտարարեցին Ռուսաստանում իրենց բիզնեսը դադարեցնելու ծրագրերի մասին: Դրանց ռուսաստանյան «դուստրերը»՝ «Дж. П. Морган Банк Интернешнл»-ը (98-րդ տեղ, ակտիվները՝ 44,2 մլրդ ռուբլի), «Дойче Банк»-ը (58-րդ տեղ, ակտիվները՝ 119,4 մլրդ ռուբլի) եւ «Коммерцбанк (Евразия)»-ն նույնպես չեն սպասարկում ֆիզիկական անձ հաճախորդներին։ Դրանք մասնագիտացած են կա՛մ ներդրումային բանկային ոլորտում, կա՛մ կորպորատիվ հաճախորդների` հիմնականում օտարերկրացիների հետ աշխատելու բնագավառում։
Այն բանկերը, որոնք Ռուսաստանում ունեն դուստր կառույցներ՝ ուղղված մանրածախ ոլորտին, ավելի զգույշ են իրենց հայտարարություններում։
Ամերիկյան Citigroup-ը հայտարարել է, որ ընդլայնելու է ռուսաստանյան շուկայից «դուրս գալու մասշտաբը»։ 2021 թվականի ապրիլից խումբը փորձում էր կրճատել իր մանրածախ բիզնեսը երկրում՝ «Ситибанк»-ի դուստր կառույցի պորտֆելի մի մասի վաճառքի միջոցով, սակայն մինչ այժմ դա չի հաջողվել։ Բացի մանրածախ բիզնեսից, Citigroup-ը Ռուսաստանում կփակի նաեւ այլ բիզնես ուղղությունները։
Իտալական UniCredit-ը դիտարկում է Ռուսաստանում գործունեությունը դադարեցնելու տարբերակը, թեեւ վերջնական որոշում չի կայացվել, մարտի 15-ին ասել է խմբի գլխավոր գործադիր տնօրեն Անդրեա Օրչելը:
Ավստրիական Raiffeisen Bank International-ը (RBI), որը վերահսկում է «Райффайзенбанк»-ը, մարտի 17-ին հնարավոր էր համարել ՌԴ-ից «հանգամանորեն մտածված դուրս գալու» տարբերակը։
Ֆրանսիական Societe Generale-ը (SocGen) պատրաստ է պահպանել բիզնեսը Ռուսաստանում, մարտի 17-ին հայտարարել է խմբի ղեկավար Ֆրեդրիկ Ուդեան։ Նա հավելել է, որ դուստր «Росбанк»-ը կառավարվում է ինքնուրույն հիմունքներով եւ, ընդհանուր առմամբ, ձգտում է նվազեցնել իր ռիսկերը։
Հունգարական OTP Bank-ը, որին Ռուսաստանում պատկանում է համանուն բանկը, դադարեցրել է իր «դուստրի» ֆինանսավորումը, մարտի 18-ին հայտնել է Bloomberg-ը։ Ավելի վաղ խմբի գործադիր տնօրեն Շանդոր Չանին ասել էր, որ երկարաժամկետ հեռանկարում նախատեսվում է պահպանել բիզնեսը Ռուսաստանում եւ Ուկրաինայում։ «Ակնհայտ է, որ ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ մենք դիտարկում ենք Ռուսաստանից հեռանալու հնարավորությունը, սակայն չենք ցանկանում վնասներ պատճառել մեր ներդրողներին»,- պարզաբանել էր թոփ մենեջերը։
ՌԴ Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ մարտի 18-ի դրությամբ, Ռուսաստանում գործում էր արտասահմանյան կապիտալով 52 բանկ։ Դրանցից համակարգային նշանակություն ունեն «Райффайзенбанк»-ը, «Росбанк»-ը եւ «ЮниКредит»-ը: Ակտիվներով թոփ 50-ում են նաեւ ամերիկյան Citigroup-ի «Ситибанк»-ը, չեխական արմատներով Home Credit Group-ի «Хоум Кредит Банк»-ը եւ հունգարական OTP Group-ի «ОТП Банк»-ը: Այս վեց բանկերի ընդհանուր ակտիվները փետրվարի 1-ի դրությամբ գերազանցել են 5,6 տրլն ռուբլին, իսկ ֆիզիկական անձանց տրամադրված վարկերի ծավալը կազմել է 1,4 տրլն ռուբլի։ Հաշվետու ամսաթվի դրությամբ բնակչությունը 1,67 տրլն ռուբլի է պահել այդ բանկերի հաշիվներին եւ ավանդներին:

Планы иностранных банков о деятельности в России
Часть западных банковских групп с российскими «дочками» рассматривают сворачивание бизнеса в России в том или ином формате на фоне санкций против финансового сектора.
Более жесткие заявления делают банки, имеющие в стране только корпоративный бизнес и находящиеся за пределами топ-50, более осторожные - крупные банки с розничной клиентурой.
RBC разoбрался, кто из «иностранцев» объявил об уходе или задумался об этом.
Goldman Sachs стал первым глобальным банком, который сообщил о сворачивании бизнеса в России после начала военной операции на Украине. Необходимость ухода там объяснили «нормативными и лицензионными требованиями». Голдман Сакс Банк, «дочка» американской группы (100%), на 1 февраля занимал 130-е место по размеру активов (22,5 млрд руб.) согласно ренкингу banki.ru. Банк не работает с физическими лицами, он специализируется на инвестиционном банкинге, то есть сопровождении и финансировании сделок, валютообменных операциях и операциях с ценными бумагами.
О планах свернуть бизнес в России сообщили и другие инвестбанки - американский JP Morgan Chase, немецкие Deutsche Bank и Commerzbank. Их российские «дочки» - «Дж. П. Морган Банк Интернешнл» (98-е место, 44,2 млрд руб. активов), Дойче Банк (58-е место, 119,4 млрд руб. активов) и Коммерцбанк (Евразия) - тоже не обслуживают клиентов-физлиц. Они специализируются либо на инвестбанкинге, либо на работе с корпоративными клиентами, преимущественно иностранцами.
Банки, имеющие в России дочерние структуры с фокусом на розницу, более осторожны в заявлениях.
Американская Citigroup объявила, что расширит «масштаб выхода» с российского рынка. С апреля 2021 года группа пыталась свернуть в стране розничный бизнес через продажу части портфеля дочернего Ситибанка, но пока это не удалось. Помимо розницы Citigroup закроет в России и другие направления бизнеса.
Итальянская UniCredit рассматривает вариант прекращения работы в России, хотя окончательного решения не принято, сообщил 15 марта главный исполнительный директор группы Андреа Орчел.
Австрийская Raiffeisen Bank International (RBI), контролирующая Райффайзенбанк, 17 марта допустила «тщательно продуманный» выход из капитала своей российской «дочки».
Французская Societe Generale (SocGen) готова сохранить бизнес в России, заявил 17 марта глава группы Фредрик Удеа. Он добавил, что дочерний Росбанк управляется на самостоятельной основе и в целом стремится снизить свои риски.
Венгерский OTP Bank, владеющий одноименным банком в России, прекратил финансирование «дочки», сообщило 18 марта агентство Bloomberg. Ранее исполнительный директор группы Шандор Чани говорил, что бизнес в России и на Украине планируется сохранить в долгосрочной перспективе. «Очевидно, что существует ситуация, когда мы рассматриваем возможность ухода из России, однако мы не хотим причинять убытки нашим инвесторам»,- пояснял топ-менеджер․
По данным ЦБ России на 18 марта, в России работали 52 банка с иностранным капиталом. Из них к системно значимым относятся Райффайзенбанк, Росбанк и «ЮниКредит». В топ-50 по активам также входят Ситибанк американской Citigroup, Хоум Кредит Банк с чешскими корнями (Home Credit Group) и ОТП Банк венгерской OTP Group. Совокупные активы этих шести банков на 1 февраля превышали 5,6 трлн руб., а объем кредитов, выданных физлицам, - 1,4 трлн руб. На отчетную дату население хранило на счетах и депозитах в этих банках 1,67 трлн руб.