Raiffeisen-ը դիտարկում է նաեւ ՌԴ-ից «հանգամանորեն մտածված դուրս գալու» տարբերակը
Ավստրիական Raiffeisen Bank International-ը (RBI)՝ ռուսաստանյան Raiffeisenbank-ի մայր ընկերությունը, գնահատում է տարբեր «ռազմավարական տարբերակներ ապագայի համար», ներառյալ` Ռուսաստանից «հանգամանորեն մտածված դուրս գալու» տարբերակը: Այս մասին ասված է Խմբի հաղորդագրության մեջ, որը ներկայացրել է RBC-ն:
«Պատերազմն Ուկրաինայում կործանարար ազդեցություն ունի երկրի բնակչության եւ տնտեսության վրա։ Այս աննախադեպ իրավիճակը ստիպում է RBI-ին մտածել Ռուսաստանում իր դրության մասին: Հետեւաբար, մենք գնահատում ենք Ռուսաստանում Raiffeisenbank-ի ապագայի բոլոր ռազմավարական տարբերակները, ներառյալ՝ Ռուսաստանից հանգամանորեն մտածված դուրս գալու տարբերակը»,- ասել է RBI-ի գլխավոր տնօրեն Յոհան Շտրոբլը:
Նրա խոսքով՝ Խումբն ու իր դուստր ձեռնարկությունները շարունակում են աշխատել՝ հաշվի առնելով գործող պատժամիջոցները, շուկայի պահանջներն ու սեփական կոդեքսը։ «RBI-ի դուստր բանկերն ինքնաֆինանսավորվում են, լավ կապիտալիզացված են եւ ունեն աննշան անդրսահմանային ռիսկեր Ռուսաստանում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
RBI-ի մասնակցության վերանայումն այժմ դիտարկվում է «միայն որպես բացառապես ծայրահեղ միջոց», կոնկրետ որոշումներ չեն ընդունվել, RBC-ին հայտնել են Raiffeisenbank-ի մամուլի ծառայությունում։ «Raiffeisenbank-ը կշարունակի աշխատել ռուսաստանյան շուկայում՝ անկախ իր կապիտալում RBI Խմբի մասնակցության ձեւաչափից»,- հավաստիացրել են ֆինանսական կազմակերպության մամուլի ծառայությունում՝ հավելելով, որ այժմ բանկը մատուցում է բոլոր ծառայություններն ամբողջությամբ եւ պատրաստ է ապահովել դրանց հասանելիությունը նաեւ հետագայում:
RBI-ը Ռուսաստանում աշխատում է 1990-ականների սկզբից։ Խմբի տարեկան հաշվետվության համաձայն՝ Ռուսաստանում նրա ակտիվները գնահատվում են €18,7 միլիարդ՝ ընդհանուր €192,1 միլիարդից, ինչն իր ընդհանուր բիզնեսի 9,7%-ն է: Այս ցուցանիշով Ռուսաստանը Չեխիայից (€26,2 մլրդ) եւ Հունգարիայից (€10,4 մլրդ) հետո երրորդ տեղում է։ 2021 թվականին Խմբի ռուսաստանյան հատվածն աճել է 18,4%-ով։ Խմբի ռուսաստանյան բիզնեսում աշխատում է 9,3 հազար աշխատակից։

Raiffeisen рассматривает в том числе «тщательно продуманный выход» из России
Австрийская Raiffeisen Bank International (RBI), головная структура работающего в России Райффайзенбанка, оценивает разные «стратегические варианты будущего», в том числе «тщательно продуманный выход» из России. Об этом говорится в сообщении группы, которое приводит RBC.
«Война на Украине оказывает разрушительное воздействие на население и экономику страны. Эта беспрецедентная ситуация приводит RBI к размышлениям о своем положении в России. Поэтому мы оцениваем все стратегические варианты будущего Райффайзенбанка в России, включая тщательно продуманный выход из Райффайзенбанка в России»,- заявил генеральный директор RBI Иоханн Штробль.
По его словам, группа и ее дочерние банки продолжают работать с учетом действующих санкций, требований рынка и собственного кодекса. «Дочерние банки RBI являются самофинансируемыми, хорошо капитализированными и имеют незначительные трансграничные риски в России»,- говорится в сообщении.
Пересмотр участия RBI рассматривается сейчас «исключительно как крайняя мера», никаких конкретных решений не принято, сообщили РБК в пресс-службе Райффайзенбанка. «Райффайзенбанк продолжит работу на российском рынке вне зависимости от формата участия группы RBI в его капитале»,- заверили в пресс-службе финансовой организации, добавив, что сейчас банк оказывает все сервисы в полном объеме и готов обеспечивать их доступность и далее.
RBI работает в России с начала 1990-х. По данным годового отчета группы, ее активы в России оцениваются в €18,7 млрд из общей суммы €192,1 млрд, то есть это 9,7% от размеров бизнеса. По этому показателю Россия находится на третьем месте после Чехии (€26,2 млрд) и Венгрии (€10,4 млрд). За 2021 год российский сегмент группы вырос на 18,4%. В российском бизнесе группы работают 9,3 тыс. сотрудников.