Հունիսի 1-ից «Գազպրոմ էքսպորտ»-ը կդադարեցնի գազի մատակարարումները բրիտանա-հոլանդական Shell Energy Company-ին՝ Գերմանիայի համար նախատեսված պայմանագրով, եւ դանիական Orsted-ին ապրիլի համար նոր սխեմայով չվճարելու պատճառով, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով ռուսաստանյան ընկերության հաղորդագրությունը։«Գազպրոմ էքսպորտ»-ի փոխանցմամբ՝ Shell-ը եւ Orsted-ը ծանուցել են, որ «գազի մատակարարման պայմանագրով մտադիր չեն վճարումներ կատարել ռուբլով», ուստի գազի մատակարարումները կդադարեցվեն մինչեւ վճարումը կատարելու պահը։«Գազպրոմ»-ում նշել են, որ Shell-ի հետ պայմանագրով Գերմանիա մատակարարումների տարեկան առավելագույն ծավալը կազմում է 1,2 միլիարդ խորանարդ մետր, դանիական ընկերության մատակարարումների ծավալը չի բացահայտվում։Դանիական Orsted-ը գազի դիմաց ռուբլով վճարելուց հրաժարվելու մասին հայտարարել էր դեռեւս ապրիլի սկզբին՝ ռուսաստանյան ընկերությունից համապատասխան նամակը ստանալուց հետո։ Bloomberg-ի տվյալներով՝ Դանիայի հետ պայմանագրի ժամկետը լրանում է տասնամյակի վերջին։ Գործակալությունը նշում է, որ Ռուսաստանը Դանիային մատակարարում էր այդ երկրի կողմից գնվող գազի 80%-ը, ինչը, սակայն, կազմել է անցած տարի Եվրոպայի կողմից գնված ողջ գազի 1,3%-ը։ Մայիսի 30-ին Orsted-ը զգուշացրել էր ռուսաստանյան գազի մատակարարումների հնարավոր դադարեցման մասին՝ վճարման վերջնաժամկետը լրանալու պատճառով։Բրիտանա-հոլանդական Shell-ը մարտի սկզբին նույնպես հայտարարել էր, որ աստիճանաբար կհրաժարվի ռուսաստանյան նավթի, ինչպես նաեւ նավթամթերքի, խողովակաշարային գազի եւ հեղուկացված բնական գազի գնումներից: Սակայն, ըստ Bloomberg-ի, ընկերությունը դեռեւս ուներ մի շարք երկարաժամկետ պայմանագրեր։ Այսպես, «Գազպրոմ»-ի արտահանման ստորաբաժանման հետ պայմանագիրը ենթադրում է տարեկան 1,2 միլիարդ խորանարդ մետր գազի ներմուծում՝ մինչեւ 2031 թվականը՝ Գերմանիա առաքելու պայմանով։ Գործակալությունը նաեւ հայտնել է, որ Shell-ը կարող է դժվարություններ ունենալ գազի դիմաց վճարելու հարցում, քանի որ Բրիտանիան պատժամիջոցներ է սահմանել «Գազպրոմբանկ»-ի դեմ։ 02.04.2022 | 12:15 «Լոնդոնը՝ հակառուսականի առաջնորդ»․ ինչ է կատարվում «Գազպրոմբանկ»-ի եւ Shell-ի շուրջ Գազի դիմաց վճարման նոր սխեման, որը գործում է ապրիլի 1-ից, ենթադրում է, որ ոչ բարեկամական երկրների ցանկից օտարերկրյա գնորդները պետք է բացեն երկու հաշիվ «Գազպրոմբանկ»-ում՝ մեկն արտարժույթով, մյուսը՝ ռուբլով։ Առաջին հաշվի վրա դոլարով կամ եվրոյով վճարումը ստանալուց հետո բանկն ինքնուրույն փոխարկում է դրամական միջոցները Մոսկվայի բորսայում, որից հետո ռուբլիները մուտքագրում են երկրորդ հաշվին:Ավելի վաղ դադարեցվել էին գազի մատակարարումները Բուլղարիա, Լեհաստան, Ֆինլանդիա եւ Նիդեռլանդներ․ այս երկրները հրաժարվել էին կատարել Ռուսաստանի պայմանները։ Tweet Դիտում՝ 6108

«Газпром» продолжает приостанавливать поставки газа в европейском направлении
«Газпром экспорт» с 1 июня приостановит поставки газа британско-голландской Shell Energy Company по контракту для Германии и датской Orsted в связи с неуплатой по новой схеме за апрель, передает RBC со ссылкой на российскую компанию.
По информации «Газпром экспорт», Shell и Orsted уведомили, что «не намерены осуществлять платежи по контракту на поставку газа в рублях», в связи с чем поставки газа будут приостановлены до момента осуществления оплаты.
В «Газпроме» указали, что максимальный годовой объем поставок в Германию по контракту с Shell составляет 1,2 млрд куб. м, объемы поставок датской компании в пресс-службе не раскрыли.
Датская Orsted заявила об отказе платить за газ в рублях еще в начале апреля, после получения соответствующего письма от российской компании. По данным Bloomberg, контракт с Данией истекает в конце десятилетия. Агентство отмечает, что Россия поставляла Дании 80% закупаемого страной газа, однако от всего приобретенного Европой газа в прошлом году это составляло 1,3%. 30 мая в Orsted предупредили о возможном прекращении поставок российского газа, из-за того, что дедлайн по оплате истекает.
Британо-голландская Shell в начале марта также заявила, что будет поэтапно отказываться от закупок российской нефти, а также нефтепродуктов, трубопроводного газа и СПГ. Однако, по информации Bloomberg, у компании оставался ряд долгосрочных контрактов. Так, соглашение с экспортным подразделением «Газпрома» подразумевает получение 1,2 млрд куб. м газа ежегодно с поставкой его в Германию до 2031 года. Также агентство сообщало, что Shell может испытывать трудности с оплатой газа, так как Британия ввела санкции против «Газпромбанка».
Новая схема оплаты газа, которая действует с 1 апреля, предполагает, что зарубежные покупатели из списка недружественных стран должны открыть два счета в «Газпромбанке» - валютный и рублевый. После поступления оплаты на первый счет в долларах или евро банк самостоятельно конвертирует средства на Московской бирже, после чего зачисляет рубли на второй счет.
Ранее были остановлены поставки газа в Болгарию, Польшу, Финляндию и Нидерланды - эти страны отказались выполнять условия России.