ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը կարծում է, որ բրիտանա-հոլանդական Shell նավթագազային ընկերության՝ Ռուսաստանից գազ գնելու անհնարինությունը պայմանավորված է Լոնդոնի հակառուսական քաղաքականությամբ։«Լոնդոնը ցանկանում է լինել առաջնորդն այն ամենի, ինչը հակառուսական է։ Նա նույնիսկ ցանկանում է առաջ անցնել Վաշինգտոնից: Ահա եւ հետեւանքները»: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին ասել է Պեսկովը՝ մեկնաբանելով այն փաստը, որ Մեծ Բրիտանիան, ի տարբերություն Եվրամիության երկրների, պատժամիջոցներ է սահմանել «Գազպրոմբանկ»-ի դեմ, ինչը թույլ չի տալիս բրիտանական ընկերությանը ռուսաստանյան գազը գնել ռուբլով։Նախօրեին Bloomberg-ը, վկայակոչելով երկու իրազեկ աղբյուր, հայտնել էր, որ Shell-ը կարող է խնդիրներ ունենալ այս ամիս ռուսաստանյան գազի դիմաց ռուբլով վճարելիս, ինչպես պահանջում են ՌԴ իշխանությունները։ Դժվարությունը կայանում է նրանում, որ հաշվարկները պետք է կատարվեն «Գազպրոմբանկ»-ի միջոցով, իսկ Shell-ին արգելված է համագործակցել վերջինիս հետ՝ բանկի դեմ բրիտանական պատժամիջոցների պատճառով։Ռուսաստանից գազ ստանալը շարունակելու համար Մոսկվային ոչ բարեկամական երկրների բոլոր եվրոպական ընկերությունները պետք է ռուսաստանյան լիազորված բանկում երկու հատուկ հաշիվ բացեն՝ ռուբլով եւ արտարժույթով, եւ այդ բանկի միջոցով բոլոր հաշվարկները գազի դիմաց կատարեն ռուբլով։ Համապատասխան հրամանագիրը մարտի 31-ին ստորագրել է Վլադիմիր Պուտինը, գրում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը։Լիազորված բանկ է նշանակվել «Գազպրոմբանկ»-ը։ Բայց քանի որ մարտին բանկը հայտնվել էր բրիտանական պատժամիջոցների տակ՝ Ուկրաինայում ՌԴ հատուկ գործողության պատճառով, բրիտանական օրենսդրությունն արգելում է Shell-ին համագործակցել այդ բանկի հետ: 01.04.2022 | 10:45 Բրիտանացի բանկիրներն անօրինական են համարում ռուսաստանցիների դեմ Լոնդոնի ծրագիրը «Գազպրոմը»-ը տեղյակ է Shell-ի պոտենցիալ խնդիրների մասին եւ փորձում է լուծել դրանք, Bloomberg-ին անանունության պայմանով հայտնել են աղբյուրները։ Ըստ Bloomberg-ի՝ ընդհանուր առմամբ, «Գազպրոմ»-ն ապահովում է եվրոպական երկրների սպառած գազի մոտ 40%-ը։ Shell-ը ռուսաստանյան ընկերության հետ ունի առնվազն երկու երկարաժամկետ պայմանագիր, որոնց վրա տարածվում են նոր կանոնները. դրանց համաձայն՝ մատակարարումները համարժեք են հիմնական արտասահմանյան հաճախորդներին «Գազպրոմ»-ի տարեկան արտահանման մոտ 1,5%-ին, նշում է գործակալությունը։Shell-ի մամուլի ծառայությունում հայտարարել են, որ «ուշադիր հետեւում են իրավիճակին»: Ընկերությունում հրաժարվել են լրացուցիչ պարզաբանումներ տալ:Ավելի վաղ Shell-ը խոստացել էր «փուլային տարբերակով հրաժարվել» ռուսաստանյան նավթամթերքի եւ գազի գնումներից, սակայն կշարունակի որոշակի մատակարարումներ ստանալ երկարաժամկետ պայմանագրերով մինչեւ դրանց ժամկետի ավարտը։ Shell-ը «Գազպրոմ»-ի հետ պայմանագիր ունի մինչեւ 2031 թվականը Գերմանիային գազ մատակարարելու, ինչպես նաեւ մինչեւ 2028 թվականը Մեծ Բրիտանիա առաքելու համար։«Գազպրոմ»-ը սկսել է հաճախորդներին ծանուցել վճարումների նոր ընթացակարգի մասին ապրիլի 1-ից։ Սպառողները մի քանի շաբաթ կունենան նոր կանոններին հարմարվելու համար, քանի որ ապրիլին ստացված գազի դիմաց վճարումները պետք է կատարվեն այս ամսվա վերջին կամ մայիսին, Պեսկովի խոսքերն է մեջբերել գործակալությունը։ Tweet Դիտում՝ 5295

«Лондон - лидер всего антироссийского»։ что происходит вокруг «Газпромбанка» и Shell
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков полагает, что невозможность для британско-нидерландской нефтегазовой компания Shell покупать газ у РФ вызвана издержками антироссийской политики Лондона.
«Лондон хочет быть лидером всего антироссийского. Хочет даже быть впереди Вашингтона! Вот и издержки!» - сказал ТАСС представитель Кремля. Таким образом он прокомментировал тот факт, что Великобритания, в отличие от стран ЕС, ввела санкции против «Газпромбанка», и это не позволяет британской компании покупать российский газ за рубли.
Накануне агентство Bloomberg со ссылкой на два осведомленных источника сообщила, что Shell может столкнуться с проблемами при оплате российского газа в этом месяце, как того требуют российские власти, в рублях. Сложность заключается в том, что расчеты должны производиться через «Газпромбанк», а Shell запрещено с ним сотрудничать из-за британских санкций против банка.
Для того чтобы продолжать получать газ из России, все европейские компании из «недружественных» Москве стран должны завести два специальных счета - рублевый и валютный - в уполномоченном российском банке и производить все расчеты за газ через него в рублях. Соответствующий указ накануне, 31 марта, подписал Владимир Путин, пишет российское издание Forbes.
Уполномоченным банком назначен «Газпромбанк». Но поскольку банк в марте попал под санкции Великобритании из-за спецоперации на Украине, британское законодательство запрещает Shell взаимодействие с ним.
«Газпром» знает о потенциальных проблемах Shell и пытается решить их, рассказали источники Bloomberg на условиях анонимности. По данным Bloomberg, всего «Газпром» обеспечивает около 40% газа, который потребляют страны Европы. У Shell как минимум два долгосрочных контракта с российской компанией, на которые распространяются новые правила, - поставки по ним эквивалентны примерно 1,5% годового экспорта «Газпрома» ключевым зарубежным клиентам, указывает агентство.
В пресс-службе Shell заявили, что «внимательно следят за ситуацией». От дальнейших пояснений в компании отказались.
Shell ранее пообещал «поэтапно отказаться» от закупок российских нефтепродуктов, газа и СПГ, но продолжит получать некоторые поставки по долгосрочным контрактам до истечения их срока. У Shell есть соглашение с «Газпромом» до 2031 года по поставке газа в Германию, а также до 2028 года для поставок в Великобританию.
«Газпром» начал уведомлять клиентов о новом платежном порядке 1 апреля. У потребителей будет несколько недель, чтобы приспособиться к новым правилам, поскольку платежи за газ, полученный в апреле, должны быть произведены только в конце этого месяца или в мае, приводит агентство слова Пескова.