«Գազպրոմ»-ն ամբողջությամբ դադարեցրել է գազի մատակարարումը Նիդեռլանդներ
«Գազպրոմ»-ը հաստատել է, որ այսօրվանից ամբողջությամբ դադարեցրել է գազի մատակարարումը հոլանդական GasTerra գազային թրեյդերին ռուբլով չվճարելու պատճառով, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով ընկերության հաղորդագրությունը։
«Մայիսի 30-ի աշխատանքային օրվա ավարտի դրությամբ «Գազպրոմ էքսպորտ»-ը GasTerra B.V-ից ապրիլին գազի մատակարարումների դիմաց վճարում չի ստացել`նախագահի 2022 թվականի մարտի 31-ի հրամանագրին համապատասխան»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Նախօրեին «Գազպրոմ էքսպորտ»-ը հայտարարել էր, որ մայիսի 31-ին պայմանագրով դադարեցնում է ռուսաստանյան գազի մատակարարումները Նիդեռլանդներում իր գլխավոր գործընկերոջը՝ GasTerra գազային թրեյդերին։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ հոլանդական ընկերությունը չի վճարել ապրիլին մատակարարված գազի դիմաց եւ հրաժարվել է ռուբլով վճարումներ կատարել։
Ավելի վաղ GasTerra-ն հայտարարել էր, որ որոշել է չկատարել «Գազպրոմ»-ի պահանջները՝ կապված մատակարարվող գազի դիմաց ռուբլով վճարելու հետ։ Ընկերությունն իր որոշումը բացատրել էր նրանով, որ նոր սխեմայով վճարումները կարող են հանգեցնել ԵՄ-ի կողմից սահմանված պատժամիջոցների խախտմանը, ինչպես նաեւ այն հանգամանքով, որ չափազանց շատ ֆինանսական եւ գործառնական ռիսկեր կան՝ կապված վճարման պահանջվող եղանակի հետ:
Ռուսաստանյան բնական գազը Նիդեռլանդներ է մատակարարվում 2000 թվականին կնքված 20-ամյա երկարաժամկետ պայմանագրով, որը հետագայում երկարաձգվել է մինչեւ 2022 թվականի հոկտեմբերի 1-ը։
2021 թվականին, ըստ ՌԴ Դաշնային մաքսային ծառայության տվյալների, Ռուսաստանը Նիդեռլանդներ է արտահանել մոտ 6․67 միլիարդ խորանարդ մետր բնական գազ (նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 34,5%-ով), որը ծածկում է երկրի գազի կարիքների 16%-ը։

«Газпром» подтвердил полную остановку сегодня поставок газа нидерландскому газовому трейдеру GasTerra из-за неоплаты в рублях, передает ТАСС со ссылкой на сообщении компании.«По состоянию на конец рабочего дня 30 мая «Газпром экспорт» не получил платеж за поставки газа в апреле от компании GasTerra B.V. в соответствии с указом президента от 31.03.2022 г.»,- сказано в сообщении.Накануне «Газпром экспорт» сообщил, что 31 мая приостанавливает поставки российского газа по контракту своему основному партнеру в Нидерландах - газовому трейдеру GasTerra. Это связано с тем, что нидерландская компания не произвела оплату за поставленный в апреле газ и отказалась осуществлять платежи в рублях. 21.05.2022 | 09:19 Россия приостанавливает поставки газа Финляндии Ранее GasTerra заявила, что приняла решение не выполнять требования «Газпрома» о платежах за поставленный газ в российских рублях. Компания объяснила свое решение тем, что платежи по новой схеме могут привести к нарушению санкций, введенных ЕС, а также тем, что существует слишком много финансовых и операционных рисков, связанных с требуемым способом оплаты.Российский природный газ поставляется в Нидерланды в рамках заключенного в 2000 году на 20 лет долгосрочного контракта, который впоследствии был продлен до 1 октября 2022 года. В 2021 году, по данным Федеральной таможенной службы России, РФ экспортировала в Нидерланды около 6,67 млрд куб. м природного газа (снижение на 34,5% по сравнению с предыдущим годом), что покрывает 16% потребностей этой страны в газе. Tweet Просмотры 6608