Ջեկ Մայի ձերբակալության մասին լուրերն Alibaba-ի կապիտալիզացիան կրճատել են $26 մլրդ-ով
Չինական CCTV հեռուստաընկերությունը հայտնել էր, որ ապրիլի 25-ից Հանչժոու քաղաքի ոստիկանությունը հետաքննություն է սկսել Մա ազգանունով տղամարդու դեմ։
Ինչպես գրում է Inc. Russia-ն՝ վկայակոչելով Insider-ը, դա բավական էր, որպեսզի Alibaba-ի բաժնետոմսերի արժեքը Հոնկոնգի բորսայում նվազեր 9,4%-ով՝ ընկերության կապիտալիզացիան կրճատելով $26 միլիարդով։
Այնուհետեւ պետական մեկ այլ լրատվամիջոց հայտնել էր, որ, ըստ իրենց անանուն աղբյուրների, ձերբակալվածի անվան մեջ երեք հիերոգլիֆ կար, նա ծնվել է 1985 թվականին (Ման ծնվել է 1964 թվականին) եւ հանդիսանում է մի ընկերության ղեկավար, որը զբաղվում է ՏՏ սարքավորումների ուսումնասիրությամբ եւ մշակմամբ: Սա մի փոքր հանգստացրեց ներդրողներին, եւ Alibaba-ի բաժնետոմսերը փակեցին առեւտուրը ընդամենը 0,83% անկումով:
Չինաստանի կառավարության հետ կոնֆլիկտից հետո՝ 2020 թվականի վերջից ի վեր, Ման հազվադեպ է հայտնվել հանրության առջեւ:
«Չինաստանը բավականին կտրուկ միջոցներ է ձեռնարկել տեխնոլոգիական ընկերությունների դեմ, եւ այժմ բոլորը զգոնություն են ցուցաբերում. երբ ինչ-որ բան է պատահում, նրանք դեն են նետում բաժնետոմսերը»,- ասել է Հոնկոնգում գործող Wealthy Securities ընկերության կառավարիչ տնօրեն Լուի Ցեն:

Слухи об аресте Джека Ма обвалили капитализацию Alibaba на $26 млрд
Китайский телевещатель CCTV сообщил о том, что с 25 апреля полиция города Ханчжоу открыла расследование в отношении человека с фамилией Ма.
Как пишет Inc. Russia со ссылкой на Insider, этого хватило, чтобы акции Alibaba на бирже в Гонконге упали на 9,4%, что снизило капитализацию компании на $26 млрд.
Следом другое государственное медиа опубликовало информацию о том, что его неназванные источники заявляют, что в имени задержанного было три иероглифа, он родился в 1985 году (Ма родился в 1964 году) и является главой компании, которая исследует и разрабатывает IT-оборудование. Это немного успокоило инвесторов, и акции Alibaba закрыли торги с падением только в 0,83%.
После конфликта с правительством Китая Ма особенно не появлялся на публике с конца 2020 года.
«Китай применял довольно драконовские меры против технологических компаний, и теперь все находятся в состоянии настороженности: если что-либо случается, они выкидывают акции»,- отметил управляющий директор гонконгской компании Wealthy Securities Луис Цзе.