Alibaba-ն տուգանվել է $2,78 միլիարդով
Չինական Alibaba ինտերնետ հսկան ընդունում է Չինաստանի իշխանությունների որոշումը, համաձայն որի ընկերությունից կգանձվի 18,22 մլրդ յուանի (մոտ $2,78 մլրդ) տուգանք` հակամենաշնորհային օրենսդրությունը խախտելու համար:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին նշված է ընկերության՝ այսօր հրապարակված հայտարարության մեջ:
«Մենք տուգանքի մասին ծանուցագիր ենք ստացել Չինաստանի շուկայի վերահսկողության պետական վարչությունից եւ անկեղծորեն ընդունում ենք այս որոշումը, մենք խստորեն կհետեւենք դրան»,- ասված է փաստաթղթում:
Այնտեղ պարզաբանվում է, որ Alibaba-ն մտադիր է «միջոցներ ձեռնարկել բիզնեսն ավելի օրինական դարձնելու համար» եւ «կարագացնի համակարգի օպտիմալացումն՝ իրավական նորմերին համապատասխանելու համար»:
«Մենք հետեւելու ենք նորարարության եւ զարգացման ուղուն, ավելի պատասխանատու ենք լինելու հասարակության առջեւ»,- ընդգծվում է հայտարարության մեջ:
Ապրիլի 10-ին Չինաստանի իշխանությունները հայտարարել են Alibaba-ի նկատմամբ $2,78 միլիարդի տուգանք կիրառելու մասին՝ հակամենաշնորհային օրենսդրությունը խախտելու համար: Տուգանքի չափը համարժեք է 2019թ․ Չինաստանի տարածքում ընկերության վաճառքների ծավալի 4%-ին։
Չինաստանի հակամենաշնորհային կարգավորիչի հայտարարության համաձայն՝ հետաքննությունը հաստատել է, որ Alibaba-ն վարել է քաղաքականություն` ստիպելով սպառողներին օգտագործել իր ծառայությունները «առանց ընտրության իրավունքի», ինչը «բացասաբար է ազդել չինական էլեկտրոնային առեւտրի շուկայի մրցակցային միջավայրի վրա»:

Китайский интернет-гигант Alibaba признает правильность решения властей КНР о взыскании с нее штрафа в размере 18,22 млрд юаней (порядка $2,78 млрд) за нарушение антимонопольного законодательства. Как сообщает ТАСС, об этом отмечается в распространенном сегодня заявлении компании.«Мы получили уведомление о штрафе от Государственного управления по контролю за рынком КНР и искренне признаем данное решение, мы будем его твердо придерживаться»,- говорится в документе.В нем уточняется, что Alibaba намерена «принять меры для более законной коммерческой деятельности» и «ускорит оптимизацию системы, соответствующей правовым нормам».«Мы будем следовать по пути инноваций и развития, более ответственно нести ответственность перед обществом»,- подчеркивается в заявлении. 12.03.2021 | 13:32 На Alibaba могут наложить рекордный штраф 10 апреля власти Китая объявили о взыскании штрафа с компании Alibaba в размере $2,78 млрд за нарушение антимонопольного законодательства. Размер штрафа эквивалентен 4% от объема ее продаж в 2019 году на территории Китая․ Согласно заявлению китайского антимонопольного регулятора, расследование подтвердило, что Alibaba проводила политику, принуждающую потребителя пользоваться своими услугами «без права выбора», что «негативно отразилось на конкурентной среде китайского рынка электронной коммерции». Tweet Просмотры 3469