Ռուսաստանյան խոշոր բանկերը, որոնք գտնվում են արեւմտյան երկրների արգելափակող պատժամիջոցների տակ, չեն կարողանա թողարկել UnionPay քարտերը, քանի որ վճարային համակարգը խուսափում է համագործակցել դրանց հետ՝ երկրորդային պատժամիջոցների ռիսկի պատճառով։Այս մասին RBC-ին պատմել են հինգ աղբյուր խոշոր բանկերում, այդ թվում՝ պատժամիջոցների տակ ընկածները։«Սբերբանկ»-ին մոտ կանգնած զրուցակիցն ասել է, որ չինական վճարային համակարգի այս որոշման մասին բանկի աշխատակիցներին տեղեկացրել են փակ ժողովում, ուստի «Սբեր»-ը չի թողարկի այդ քարտերը։ Այն մասին, որ «Սբերբանկ»-ը քննարկում է «Мир» եւ UnionPay վճարային համակարգերի քոբրենդինգային քարտի թողարկման հնարավորությունը, վարկային կազմակերպությունը տեղեկացրել էր մարտի 6-ին: Հայտարարությունն արվել էր «Սբերբանկ»-ի՝ ԱՄՆ-ի արգելափակող պատժամիջոցների տակ հայտնվելուց մեկ ամիս առաջ:UnionPay քարտի թողարկման հնարավորությունը դիտարկում կամ արդեն այդ ուղղությամբ աշխատում էին «Ալֆա-բանկ»-ը, «Открытие» բանկը, ՎՏԲ-ն: «Պրոմսվյազբանկ»-ը, որը թողարկում էր UnionPay քարտերը մինչեւ պատժամիջոցների տակ հայտնվելը, դադարեցրեց դա անել, հայտնել են վարկային հաստատության զանգերի կենտրոնում։ Բանկերում RBC-ի երեք աղբյուր պնդում են, որ այս վարկային հաստատությունները չեն կարողանա թողարկել UnionPay քարտերը հենց վճարային համակարգի մտահոգությունների պատճառով: Եվս երկու աղբյուր պարզաբանում են, որ UnionPay-ը բանակցությունները դադարեցրել է առանց բացատրության։ «Նախագիծը ժամանակավորապես դադարեցված է, պաշտոնապես պատճառը պատժամիջոցների հետ չեն կապում, ասում են, որ ընդմիջված է մինչեւ հետագա ծանուցումը»,- նշել է զրուցակիցներից մեկը։ 13.04.2022 | 15:07 Ռուսաստանցիները խնդիրներ են ունենում չինական UnionPay քարտերով առցանց վճարելիս «Սովկոմբանկ»-ը նույնպես ցանկանում էր սկսել քարտ թողարկել UnionPay-ի հիման վրա, սակայն հրաժարվեց այդ ծրագրերից, քանի որ արտերկրում պատժամիջոցների ենթարկված բանկերի ցանկացած քարտի օգտագործումն ապարդյուն է, ասել է աղբյուրը վճարային շուկայում: Նա պարզաբանել է, որ ՌԴ վարկային կազմակերպությունների նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանած երկրների բանկերը չեն սպասարկում դրանց քարտերն՝ անկախ վճարային համակարգից։Այն բանկերի հետ, որոնք չեն հայտնվել պատժամիջոցների տակ, վճարային համակարգը շարունակում է համագործակցել, ասել է աղբյուրներից մեկը։Այժմ UnionPay քարտերը թողարկվում են «Ռոսսելխոզբանկ»-ի, «Գազպրոմբանկ»-ի, «Սանկտ Պետերբուրգ» բանկի, «Солидарность» բանկի, «Զենիտ» բանկի, «Փոստ Բանկ»-ի, «Պրիմսոցբանկ»-ի, «Приморье» եւ «Русский стандарт» բանկերի կողմից: Tweet Դիտում՝ 5271

Крупные российские банки, которые оказались под блокирующими санкциями западных стран, не смогут выпускать карты UnionPay, так как платежная система избегает сотрудничать с ними из-за риска вторичных санкций. Об этом RBC рассказали пять источников в крупных банках, в том числе попавших под санкции.Собеседник, близкий к «Сбербанку», сообщил, что о таком решении китайской платежной системы сотрудникам банка рассказали на закрытой встрече, поэтому «Сбер» не будет выпускать эти карты. О том, что «Сбербанк» прорабатывает возможность выпуска кобейджинговой карты платежных систем «Мир» и UnionPay, кредитная организация сообщала 6 марта. Заявление было сделано за месяц до того, как Сбербанк попал под блокирующие санкции США.Возможность выпуска карты UnionPay также рассматривали или уже работали над этим «Альфа-банк», «Открытие», ВТБ. «Промсвязьбанк», который выпускал карты UnionPay еще до попадания под санкции, перестал это делать, рассказали в call-центре кредитной организации. Три источника RBC в банках утверждают, что эти кредитные организации не смогут выпускать карты UnionPay из-за опасений самой платежной системы. Еще два источника поясняют, что UnionPay поставила переговоры на паузу без объяснения причин. «Проект пока временно на паузе, официально не подтверждают связь именно с санкциями, говорят, что на паузе до дальнейших распоряжений»,- сказал один из них. 13.04.2022 | 15:07 У россиян возникают проблемы при онлайн-платежах по картам китайской UnionPay «Совкомбанк» также хотел начать выпуск карты «Халва» на базе UnionPay, но отказался от этих планов из-за того, что использование любых карт подсанкционных банков за границей бесперспективно, рассказал источник на платежном рынке. Он уточнил, что банки из стран, которые ввели санкции в отношении российских кредитных организаций, не обслуживают их карты вне зависимости от платежной системы.С теми банками, которые под санкции не попали, платежная система продолжает сотрудничество, cказал один из источников.Сейчас карты UnionPay выпускают «Россельхозбанк, «Газпромбанк, банк «Санкт-Петербург», «Солидарность», «Зенит», «Почта Банк», «Примсоцбанк», «Приморье» и «Русский стандарт». Tweet Просмотры 5256