Բաթումի նավահանգստի կողմից ռուսաստանյան նավթատարի (տանկեր) սպասարկումը չի կարող ընկալվել որպես պատժամիջոցների ռեժիմի խախտում կամ շրջանցում։NewsGeorgia-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասված է Վրաստանի էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարարության հայտարարության մեջ։Ապրիլի 16-ին Pirveli հեռուստաալիքը հեռարձակել էր տեսանյութ, որտեղ պնդվում էր, որ Բաթումի նավահանգստի «Տերմինալ 1»-ն օգնում է ռուսաստանյան նավերին շրջանցել ԵՄ-ի կողմից ուկրաինական պատերազմի պատճառով սահմանված պատժամիջոցները։ Որպես այս վարկածի հաստատում ցուցադրվել են նավահանգստում նկարահանված կադրեր՝ Ռուսաստանի դրոշի տակ նավարկվող «Լոյալթի» տանկերով։ Էկոնոմիկայի նախարարությունում տարածված տեղեկատվությունը որակել են «կեղծ և չճշտված», իսկ հեռուստաալիքին մեղադրել «հակավրացական արշավի մեջ»:«Եվրամիության պատժամիջոցների հինգերորդ փաթեթը, որը ներառում է Ռուսաստանի դրոշի տակ նավերի ԵՄ նավահանգիստներ մուտքի արգելք, նախատեսում է բացառություններ էներգետիկայի, գյուղատնտեսության և պարենի, ինչպես նաև մարդասիրական օգնության համար: Հետևաբար, ԵՄ-ի և Ռուսաստանի միջև էներգետիկայի ոլորտում առևտրային հարաբերությունները դեռևս գոյություն ունեն»,- ընդգծել են նախարարությունում։Էկոնոմիկայի նախարարության տվյալներով՝ «Լոյալթի» նավը Բաթումի նավահանգստի նավամատույցին մոտեցել է ապրիլի 7-ին, երբ ԵՄ պատժամիջոցների նոր փաթեթը դեռ հաստատված չէր։ Ռուսաստանյան նավը նավահանգստից հեռացել է ապրիլի 12-ին՝ դիզվառելիքով բեռնվելուց հետո։«Համապատասխանաբար, «Տերմինալ 1»-ի կողմից մատուցվող ծառայությունները չեն հանդիսանում պատժամիջոցների խախտում կամ դրանց շրջանցում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։ 04.04.2022 | 16:51 Ղարիբաշվիլին վստահեցնում է՝ Վրաստանը Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ չի կիրառի Հիշեցնենք, որ փետրվարի 25-ին Ղարիբաշվիլին հայտարարել էր, որ Վրաստանի իշխանությունները, ելնելով ազգային շահերից, չեն պատրաստվում մասնակցել Ռուսաստանի դեմ արեւմտյան երկրների տնտեսական եւ ֆինանսական պատժամիջոցներին Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի պատճառով։Մարտի 31-ին Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին CNN-ի եթերում ասել էր, որ Վրաստանը միացել է միջազգային ֆինանսական բոլոր պատժամիջոցներին, որոնք Արեւմուտքը սահմանել է Ռուսաստանի նկատմամբ Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողություն սկսելուց հետո։Վրաստանի կառավարական շրջանակներին մոտ կանգնած իրազեկ աղբյուրը «Կոմերսանտ»-ին պարզաբանել էր, որ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին նկատի ուներ Ռուսաստանի դեմ այն պատժամիջոցները, որոնք առանձին պետություններ սահմանում են իրենց որոշմամբ, բայց, միաժամանակ, Վրաստանը «միանում է միջազգային կազմակերպությունների եւ միավորումների, այդ թվում՝ Եվրամիության կողմից սահմանված բոլոր պատժամիջոցներին»։Ապրիլի 3-ին Իրակլի Ղարիբաշվիլին վստահեցրել էր, որ Վրաստանը Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ չի կիրառի: «Ես միշտ եւ ամենուր գործելու եմ հանուն մեր երկրի, մեր ժողովրդի, ձեր շահերի, եւ ոչ ոք չի կարող փոխել այս որոշումը»,- ասել էր Ղարիբաշվիլին։ Tweet Դիտում՝ 4578

Обслуживание портом Батуми российского нефтяного танкера не может быть воспринято, как нарушение или обход санкционного режима. Как передает NewsGeorgia, об этом говорится в заявлении Министерства экономики и устойчивого развития Грузии.16 апреля телеканал «Пирвели» показал сюжет, в котором утверждалось, что «Терминал 1» батумского порта помогает российским судам обходить санкции, введенные ЕС из-за войны в Украине. В качестве подтверждения этой версии были показаны снятые в порту кадры с танкером «Лоялти», плавающим под российским флагом. В Минэкономики назвали распространившуюся информацию «ложной и непроверенной», а телеканал обвинили в «антигрузинской кампании».«Пятый пакет санкций ЕС, включающий запрет на заход судов под российским флагом в порты ЕС, предусматривает исключения для энергетики, сельского хозяйства и продовольствия, а также гуманитарной помощи. Следовательно, торговые отношения между ЕС и Россией в области энергетики все еще существуют»,- подчеркнули в ведомстве.По информации Минэкономики, корабль «Лоялти» подошел к причалу батумского порта 7 апреля, когда новый пакет санкций ЕС еще не был утвержден. Российское судно покинуло порт 12 апреля после того, как загрузилось дизельным топливом.«Соответственно, услуги, предоставляемые «Терминалом 1», не являются нарушением санкций или обходом санкций»,- говорится в заявлении. 04.04.2022 | 16:51 Гарибашвили заверяет: Грузия не будет вводить санкции против России Напомним, что 25 февраля премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили заявил, что власти Грузии, исходя из национальных интересов, не собираются участвовать в экономических и финансовых санкциях стран Запада, введенных против России из-за ситуации вокруг Украины.31 марта президент Грузии Саломе Зурабишвили заявила в эфире CNN, что Грузия присоединилась ко всем международным финансовым санкциям, введенным Западом в отношении РФ после начала ею специальной военной операции на Украине.Информированный источник в государственной канцелярии пояснял «Коммерсанту», что премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили имел в виду те санкции против РФ, которые вводят отдельные государства по своему решению, но при этом Грузия «присоединяется ко всем санкциям, вводимым международными организациями и объединениями, в том числе ЕС».3 апреля Ираклий Гарибашвили заверил, что Грузия не будет вводить санкции против России из-за военной операции на Украине. «Я всегда и везде буду действовать в соответствии с интересами нашей страны, нашего народа, вашими интересами, и никто не может изменить это решение»,- отмечал Гарибашвили. Tweet Просмотры 4580