ՌԴ լրատվամիջոցները մեկնաբանել են Վրաստանի միանալը պատժամիջոցներին
Ռուսաստանյան լրատվամիջոցները մեկնաբանել են Վրաստանի միանալը միջազգային ֆինանսական բոլոր պատժամիջոցներին, որոնք Արեւմուտքը սահմանել է Ռուսաստանի դեմ։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 25-ին Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հայտարարել էր, որ Վրաստանի իշխանությունները, ելնելով ազգային շահերից, չեն պատրաստվում մասնակցել Ռուսաստանի դեմ արեւմտյան երկրների տնտեսական եւ ֆինանսական պատժամիջոցներին Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի պատճառով։
Իսկ արդեն մարտի 31-ին Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին CNN-ի եթերում ասել է, որ Վրաստանը միացել է միջազգային ֆինանսական բոլոր պատժամիջոցներին, որոնք Արեւմուտքը սահմանել է Ռուսաստանի նկատմամբ Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողություն սկսելուց հետո։
«Մենք մասնակցում ենք միջազգային ֆինանսական բոլոր պատժամիջոցներին ՌԴ-ի դեմ, եւ դա արդեն ինչ-որ բան է նշանակում մեր ֆինանսական հատվածի համար։ Այս պահին մենք նաեւ մասնակցում ենք միջազգային բոլոր բանաձեւերին, որոնք ստեղծվում են Ուկրաինային աջակցելու համար»,- Զուրաբիշվիլիի խոսքերն է մեջբերում «Իզվեստիա»-ն։
Վրաստանի կառավարական շրջանակներին մոտ կանգնած իրազեկ աղբյուրը «Կոմերսանտ»-ին պարզաբանել է, որ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին նկատի ուներ Ռուսաստանի դեմ այն պատժամիջոցները, որոնք առանձին պետություններ սահմանում են իրենց որոշմամբ, բայց, միաժամանակ, Վրաստանը «միանում է միջազգային կազմակերպությունների եւ միավորումների, այդ թվում՝ Եվրամիության կողմից սահմանված բոլոր պատժամիջոցներին»։
Ինչպես նշում է «Կոմերսասնտ»-ը, ՌԴ-ի պատժամիջոցներն այս մասով հիմնականում վերաբերում են ֆինանսական հատվածին։ Այսպես, VTB Bank Georgia-ի բոլոր ակտիվներն ու պարտավորությունները վերջերս փոխանցվել են չինական «Basis Bank»-ին։ Բացի այդ, Վրաստանի Ազգային բանկի (ԿԲ) որոշմամբ երկրում սահմանափակված են ռուսաստանյան ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց ֆինանսական գործարքները, նշել է պարբերականը։
Վրաստանի ղեկավարության նման մոտեցումն ըմբռնում է գտնում արեւմտյան գործընկերների շրջանում։ Մասնավորապես, Թբիլիսիում ԱՄՆ դեսպան Քելի Դեգնանը վրացական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում նշել է, որ արեւմտյան գործընկերները «չեն պահանջում Վրաստանից առանձին պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի դեմ», սակայն ակնկալում են, որ Թբիլիսին «կոլեկտիվ պատժամիջոցներ կսահմանի»։
Միաժամանակ, ինչպես գրում է «Իզվեստիա»-ն, ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների մասին հայտարարությունը հնչել է Ռուսաստանին Հարավային Օսիայի հնարավոր միացման մասին հայտարարության ֆոնին, որն ավելի վաղ հնչեցրել էր այդ հանրապետության ղեկավար Անատոլի Բիբիլովը։
Հատկանշական է, որ մարտի երկրորդ կեսին Վրաստանում հարցվածների մեծամասնությունը ճիշտ էր համարել կառավարության որոշումը՝ չմիանալ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին։ Այս մասին հայտնել էր «Իմեդի» հեռուստաընկերությունը, որի պատվերով վրացական GORBI ընկերությունը հարցում էր անցկացրել։
Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին չմիանալու իշխանությունների որոշումը պաշտպանել է հարցվածների 64,5%-ը, իսկ 30,4%-ն այս քայլը սխալ է որակել։ Եվս 5,2%-ը դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել հարցին։

Российские СМИ прокомментировали присоединение Грузии ко всем международным финансовым санкциям, введенным Западом в отношении России. Напомним, что 25 февраля премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, заявил, что власти Грузии, исходя из национальных интересов, не собираются участвовать в экономических и финансовых санкциях стран Запада, введенных против России из-за ситуации вокруг Украины.А уже 31 марта президент Грузии Саломе Зурабишвили заявила в эфире CNN, что Грузия присоединилась ко всем международным финансовым санкциям, введенным Западом в отношении РФ после начала ею специальной военной операции на Украине.«Мы участвуем во всех международных финансовых санкциях [против РФ], и это действительно уже что-то означает для нашего финансового сектора. К этому времени мы также участвуем во всех международных резолюциях, которые создаются для поддержки Украины»,- приводят слова Зурабишвили «Известия».Информированный источник в государственной канцелярии пояснил «Коммерсанту», что премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили имел в виду те санкции против РФ, которые вводят отдельные государства по своему решению, но при этом Грузия «присоединяется ко всем санкциям, вводимым международными организациями и объединениями, в том числе ЕС».«Коммерсант» отмечает, что по этой линии антироссийские санкции касаются в основном финансового сектора. Так, к концу февраля все активы и обязательства VTB Bank Georgia перешли к китайскому Базис-банку. Кроме того, решением Национального банка Грузии (Центробанка) финансовые операции российских физических и юридических лиц в Грузии ограничены, пишет издание.Такой подход грузинского руководства находит понимание у западных партнеров. В частности, посол США в Тбилиси Келли Дегнан отметила в интервью грузинским СМИ, что западные партнеры «не требуют от Грузии вводить отдельные санкции против России», но ожидают от Тбилиси «соблюдения коллективных санкций».Одновременно, как пишут «Известия», сообщение о санкциях против РФ прозвучало на фоне заявлений о возможном присоединении Южной Осетии к России, о котором ранее заявил президент республики Анатолий Бибилов. 21.03.2022 | 14:09 Большинство опрошенных в Грузии поддержали отказ от санкций против России Примечательно, что во второй половине марта большинство опрошенных в Грузии поддержали отказ от санкций против России. Об этом сообщала телекомпания Imedi, по заказу которой грузинская компания GORBI провела соцопрос.Решение властей не присоединяться к санкциям против России поддержали 64,5% опрошенных, а 30,4% назвали этот шаг неправильным. Еще 5,2% затруднились или отказались ответить на вопрос. Tweet Просмотры 8198