Moody’s միջազգային վարկանիշային գործակալությունը կարծում է, որ ապրիլի 4-ին Ռուսաստանի կողմից՝ 2022 եւ 2024 թթ․ մարման ժամկետով երկու պարտատոմսերով վճարումը ռուբլով, այլ ոչ ԱՄՆ դոլարով, հակասում է սկզբնական պայմանագրերի պայմաններին։Եթե իրավիճակը չփոխվի մինչեւ արտոնյալ ժամկետը՝ մայիսի 4-ը, ապա այն կարելի է անվանել դեֆոլտ, ասված է Moody’s-ի հաղորդագրության մեջ, որը ներկայացրել է ՏԱՍՍ-ը։ 10.04.2022 | 09:28 Դեֆոլտ․ բացելով փակագծերը «Պարտատոմսերի պայմանագրերը դոլարից բացի այլ արժույթով մարումներ չեն նախատեսում։ Թեեւ 2018 թվականից հետո թողարկված եվրապարտատոմսերը որոշակի պայմաններում թույլ են տալիս վճարումներ կատարել ռուբլով, այնուամենայնիվ մինչեւ 2018 թվականը թողարկված պարտատոմսերը (ներառյալ՝ «Ռոսիա-2022» եւ «Ռոսիա-2042» եվրապարտատոմսերը) կամ չեն պարունակում արժութային վճարումների փոփոխման նման պայման, կամ թույլ են տալիս վճարումներ կատարել միայն ուրիշ կայուն արժույթներով (դոլար, եվրո, ֆունտ ստերլինգ կամ շվեյցարական ֆրանկ)»,- ասված է գործակալության հաղորդագրության մեջ։Ըստ Moody's-ի, ներդրողները պայմանագրային պայմաններով արտարժույթով վճարումներ չեն ստացել վճարման ժամկետի լրանալու օրը:Հիշեցնենք, որ մարտի կեսին Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը զգուշացրել էր, որ Ռուսաստանի կողմից դոլարային պարտատոմսերի տոկոսների ռուբլով վճարումը կնշանակի դեֆոլտ։ Tweet Դիտում՝ 5181

Международное рейтинговое агентство Moody’s считает, что выплата, совершенная Россией 4 апреля, по двум облигациям со сроком погашения в 2022 и 2024 годах в рублях, а не в долларах США, противоречит условиям первоначальных контрактов. Если ситуация не будет изменена до льготного периода, 4 мая, то ее можно назвать дефолтом, сообщается в пресс-релизе агентства, которое приводит ТАСС. 10.04.2022 | 09:28 Дефолт։ раскрывая скобки «В контрактах по облигациям не предусмотрено погашение в какой-либо другой валюте, кроме долларов. Хотя еврооблигации, выпущенные после 2018 года, при определенных условиях, допускают выплаты в рублях, облигации, выпущенные до 2018 года (включая еврооблигации «Россия-2022» и «Россия-2042» годов), либо не содержат такого условия об изменении валютных выплат, либо допускают выплаты только в других твердых валютах (доллар, евро, фунт стерлингов или швейцарский франк)»,- отмечается в сообщении агентства.По мнению Moody's, инвесторы не получили выплат по контрактным условиям в иностранной валюте в день наступления срока платежа, добавляется в пресс-релизе.Напомним, что в середине марта международное рейтинговое агентство Fitch Ratings предупреждало, что выплата Россией процентов по долларовым облигациям в рублях будет означать дефолт. Tweet Просмотры 5170