Ռուսաստանի կողմից դոլարային պարտատոմսերի տոկոսների ռուբլով վճարումը կնշանակի դեֆոլտ, զգուշացրել է Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը, հաղորդում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը:ՌԴ ֆինանսների նախարարն Անտոն Սիլուանովն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ նման վճարումը կհամարվի վարկառուի կողմից պարտավորությունների կատարում։Դոլարով արտահայտված եվրոբոնդերի արժեկտրոնների ռուբլով վճարումը 30 օրը լրանալուց հետո իրենից կներկայացնի դեֆոլտ, հայտարարել է Fitch-ը: Խոսքն այն վճարման մասին է, որը Ռուսաստանը պետք է կատարի մարտի 16-ին։Դա կհանգեցնի նրան, որ գործակալությունը կիջեցնի Ռուսաստանի վարկանիշն այն մակարդակի, որը ցույց կտա դեֆոլտի սկիզբը, եթե արժեկտրոնային վճարումները չարվեն դոլարով մինչև արտոնյալ ժամկետի ավարտը, ինչպես նախատեսված էր սկզբնական պայմաններով, նշվում է հաղորդագրության մեջ։ Նույնը վերաբերում է արժեկտրոնային վճարումներին, որոնք Ռուսաստանը պետք է կատարեր մարտի 2-ին. վճարումները ստացել են միայն ռեզիդենտները, իսկ օտարերկրյա ներդրողները գումար չեն ստացել Կենտրոնական բանկի արգելքի պատճառով, պարզաբանում է գործակալությունը։ Դա եւս կնշանակի դեֆոլտ, եթե իրավիճակը չշտկվի վճարման օրվանից (մարտի 2-ից) 30 օրվա ընթացքում, նշել է Fitch-ը: 16.03.2022 | 09:34 Bloomberg-ը Ռուսաստանի՝ $150 միլիարդի դեֆոլտ է կանխատեսում Այսօր՝ մարտի 16-ին, Ռուսաստանը պետք է $117,2 միլիոնի արժեկտրոններ վճարի 2023 և 2043 թվականներին մարվող դոլարային պարտատոմսերի երկու թողարկումների համար։ Սակայն Ուկրաինայում ռազմական գործողության մեկնարկից հետո պատժամիջոցների պատճառով Ռուսաստանը կորցրել է հասանելիությունը ոսկեարժութային պահուստների գրեթե կեսին, ավելի վաղ հայտարարել էր ՌԴ ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովը։ Tweet Դիտում՝ 6565

Fitch предупреждает о возможности дефолта России
Выплата Россией процентов по долларовым облигациям в рублях будет означать дефолт, предупредило международное рейтинговое агентство Fitch Ratings, передает российское издание Forbes.
Глава Минфина России Антон Силуанов ранее заявлял, что такой платеж будет считаться исполнением обязательств со стороны заемщика.
Выплата купонов по долларовым еврооблигациям в рублях будет представлять собой дефолт по истечении 30-и дней, заявило агентство Fitch. Речь идет о выплате, которую Россия должна произвести 16 марта.
Это привело бы к тому, что агентство понизило бы рейтинг России до уровня, который указывает на начало дефолта, если до окончания льготного периода купонные выплаты не будут проведены в долларах, как это было прописано в изначальных условиях, указывается в сообщении.
То же касается и купонных выплат, которые Россия должна была произвести 2 марта: оплату получили только резиденты, а иностранные инвесторы не получили деньги из-за запрета Центробанка, поясняет агентство. Это также будет означать дефолт, если ситуация не будет исправлена в течение 30-и дней с даты оплаты (2 марта), указало Fitch.
Cегодня, 16 марта, Россия должна выплатить купоны на $117,2 млн по двум выпускам долларовых облигаций с погашением в 2023-м и 2043 году. Однако из-за санкций после начала военной операции на Украине Россия лишилась доступа к почти половине всех золотовалютных резервов, сообщил ранее глава Министерства финансов РФ Антон Силуанов.