Bloomberg-ը կանխատեսում է Ռուսաստանի դեֆոլտ $150 միլիարդի չափով։ Ըստ գործակալության հաշվարկների՝ հենց այդքան է կազմում պետական եւ կորպորատիվ չմարված պարտքի ընդհանուր գումարը, գրում է Rusbase-ը։Ռուսաստանի կառավարությունը 2022 թվականի մարտի 16-ին պետք է տոկոսներ վճարի $117 միլիոն արժողությամբ դոլարային պարտատոմսերի համար: Դա չկատարելու կամ դոլարի փոխարեն ռուբլով վճարելու դեպքում կառաջանա մոտ $150 միլիարդի արտարժույթով պարտքերի դեֆոլտների պոտենցիալ ալիք, տեղեկացնում է Bloomberg-ը:Գործակալության տվյալներով՝ շուրջ $120 միլիարդի ընթացիկ չմարված պետական եւ կորպորատիվ պարտքն արտահայտված է դոլարով, իսկ մնացած գումարի հիմնական մասը եվրոյով է: Ռուսաստանի պետական պարտքը համեմատաբար փոքր է՝ $40 միլիարդ: Սակայն դեֆոլտը կարող է ազդել կորպորատիվ պարտքի վրա: Ամենամեծ կորպորատիվ պարտքն ունի «Գազպրոմ»-ը ($25 միլիարդ): Նրան հաջորդում են ռուսաստանյան այլ խոշոր ընկերություններ՝ «Սբերբանկ», «Լուկօյլ», «Ռուսական երկաթուղիներ» եւ այլն։ 13.03.2022 | 17:55 ՌԴ ԿԲ-ի ոսկեարժութային պահուստների կեսը՝ մոտ $300 միլիարդ սառեցված է Եթե պարտատոմսերի արժեկտրոնները չվճարվեն, դա կհանգեցնի Ռուսաստանի՝ 1917 թվականի հեղափոխությունից հետո արտարժույթով առաջին դեֆոլտին: 1998 թվականին Ռուսաստանը դեֆոլտ հայտարարեց ռուբլով որոշակի պարտքերով, պարզաբանում է գործակալությունը, ուստի արտարժույթով դեֆոլտը կլինի առաջինը 1917 թվականից ի վեր, երբ բոլշեւիկները հրաժարվեցին ճանաչել Ռուսական կայսրության պարտքերը:Դոլարային արտահայտությամբ սա կլինի ամենալուրջ դեֆոլտը զարգացող շուկաներում Արգենտինայի դեֆոլտից ի վեր, ասել է Greylock Capital Associates-ի պորտֆելային կառավարիչ Ջոնաթան Փրինը: Շուկայի վրա ավելի լայն ազդեցության առումով սա, հավանաբար, ամենամասշտաբային դեֆոլտն է զարգացող շուկաներում՝ հենց Ռուսաստանի՝ 1998 թվականի ժամանակներից, նշել է վերլուծաբանը:Ռուսաստանի կառավարությունը հայտարարում է, որ ամբողջ պարտքը կսպասարկվի, թեեւ դա կլինի ռուբլով, քանի դեռ պատժամիջոցները թույլ չեն տալիս հաշվարկներն իրականացնել դոլարով: Սակայն ռուբլով արժեկտրոնների վճարումն անհնար է՝ ելնելով այս պարտատոմսերի պայմաններից, նշել է Bloomberg-ը։Եթե Ռուսաստանը չկատարի իր պարտավորությունները, տեխնիկապես 30-օրյա ժամկետ կա, որը մինչեւ 2022 թվականի ապրիլի 15-ը երկրին ժամանակ է տալիս արժեկտրոնները վճարելու համար, նշում է գործակալությունը։Հիշեցնենք, որ մարտի 13-ին Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավար Կրիստալինա Գեորգիեւան CBS-ին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ ԱՄՀ-ում «այլեւս անհնար չեն համարում, որ Ռուսաստանում դեֆոլտի կլինի»։ Tweet Դիտում՝ 5694

Bloomberg прогнозирует дефолт России на $150 млрд. Именно столько, по подсчетам агентства, составляет совокупный непогашенный государственный и корпоративный долг, пишет Rusbase.Правительство России 16 марта 2022 года должно выплатить проценты по долларовым облигациям на сумму $117 млн. Неуплата или оплата в рублях вместо долларов приведет к потенциальной волне дефолтов по долгам в иностранной валюте на сумму около $150 млрд, сообщил Bloomberg. Согласно данным агентства, около $120 млрд текущего непогашенного государственного и корпоративного долга номинировано в долларах, а основная часть оставшейся суммы - в евро. Госдолг России относительно небольшой и составляет $40 млрд. Однако дефолт может затронуть корпоративный долг. Наибольший корпоративный долг у «Газпрома» ($25 млрд). За ним следуют другие крупнейшие российские компании - «Сбербанк», «Лукойл», РЖД и др. 13.03.2022 | 17:55 Половина золотовалютных резервов ЦБ России - около $300 млрд заморожена Если купоны по облигациям не будут выплачены, это приведет к первому дефолту России в иностранной валюте со времен революции 1917 года. В 1998 году Россия объявила дефолт по некоторым рублевым долгам, поясняет агентство, поэтому дефолт в иностранной валюте стал бы первым с 1917 года, когда большевики отказались признать долги Российской Империи.В долларовом выражении это будет самый серьезный дефолт на развивающихся рынках со времен дефолта Аргентины, считает портфельный менеджер Greylock Capital Associates Джонатан Прин. С точки зрения более широкого воздействия на рынок, это, вероятно, самый масштабный дефолт на развивающихся рынках со времен самой России в 1998 году, отметил аналитик.Правительство России заявляет, что весь долг будет обслуживаться, хотя это будет происходить в рублях до тех пор, пока санкции не позволят осуществлять расчеты в долларах. Однако оплата купонов в рублях невозможна, исходя из условий этих облигаций, указал Bloomberg.Если Россия не выполнит свои обязательства, технически существует 30-дневный период, который дает ей время до 15 апреля 2022 года, чтобы выплатить купоны, отмечает агентство.Напомним, что 13 марта директор-распорядитель Международного валютного фонда (МВФ) Кристалина Георгиева в интервью телеканалу CBS, заявила, что в МВФ «больше не считают невозможным наступление дефолта в России». Tweet Просмотры 5676