Moody's-ը հետ է կանչել ՌԴ-ի եւ ռուսաստանյան բոլոր ընկերությունների վարկանիշները
Moody's միջազգային վարկանիշային գործակալությունը հայտարարել է Ռուսաստանի եւ մի շարք շրջանների վարկանիշները հետ կանչելու մասին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Moody's-ի հաղորդակցությունը։
«Moody's-ն այսօր հետ է կանչել Ռուսաստանի կառավարության եւ դրա մի շարք սուբյեկտների բոլոր վարկանիշները։ Դրա հետ կապված մենք հետ ենք կանչել նաեւ երկրի առաստաղային վարկանիշը տեղական արժույթով եւ արտարժույթով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։ «Moody's-ն այս որոշումն ընդունել է սեփական բիզնես նկատառումներից ելնելով»,- հավելել է գործակալությունը։
Ռուսաստանի սուվերեն վարկանիշները հետ կանչելուց հետո Moody's-ը հետ է կանչել նաեւ ռուսաստանյան բոլոր ընկերությունների վարկանիշները։
Հիշեցնենք, որ օրերս Fitch միջազգային վարկանիշային գործակալությունը նույնպես հետ էր կանչել Ռուսաստանի, իսկ այնուհետեւ՝ 27 ռուսաստանյան բանկերի վարկանիշները։
Նշենք նաեւ, որ մարտի սկզբին Fitch Group-ը եւ Moody's գործակալությունը որոշում էին կայացրել դադարեցնել բիզնես գործունեությունը Ռուսաստանում:

Moody’s отзывает рейтинги России и всех российских компаний
Международное рейтинговое агентство Moody’s объявило об отзыве рейтингов России и ряда регионов, передает ТАСС со ссылкой на сообщение агентства.
«Moody's сегодня отозвало все рейтинги правительства России и ряда ее субъектов, рейтинг которых мы подсчитывали. В связи с этим мы также отозвали потолки странового рейтинга России в местной и иностранной валюте»,- отмечается в сообщении. «Moody's приняло решение отозвать рейтинги по собственным деловым причинам»,- добавили в агентстве.
Вслед за отзывом суверенных рейтингов России Moody's также отозвало рейтинги всех российских компаний.
Напомним, что на днях международное рейтинговое агентство Fitch также отозвало рейтинги России, а вслед за этим -  27-и российских банков.
Отметим также, что в начале марта Fitch Group и агентство Moody's приняли решение приостановить свою коммерческую деятельность в России.