«Հարկե՛ք մեզ՝ հարուստներիս, եւ արե՛ք դա հիմա»․ բաց նամակ աշխարհի առաջնորդներին
Ավելի քան 100 միլիոնատեր Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից եւ Կանադայից բաց նամակ են ստորագրել հարուստների համար հարկերը բարձրացնելու խնդրանքով, հաղորդում է Rusbase-ը։
Համաշխարհային հարկային համակարգն արդար չէ, կարծում են նրանք, ինչը հանգեցնում է ժողովուրդների ու էլիտաների միջեւ հսկայական անվստահության եւ հարուստ մարդկանց էլ ավելի հարուստ դարձնում: Նամակն ուղղված է հունվարի 17-21-ը կայացած «Դավոսի օրակարգ» վիրտուալ քննարկման մասնակիցներին։
«Այս անջրպետը հաղթահարելու համար կպահանջվի ավելին, քան միլիարդատերերի փառամոլ նախագծերը կամ իրարից կտրված բարեգործական ժեստերը. կպահանջի համակարգի ամբողջական վերակառուցում, որը մինչ այժմ միտումնավոր նախագծված է հարուստներին էլ ավելի հարուստ դարձնելու համար»,- ընդգծել են նամակի հեղինակները:
«Չնայած աշխարհն ահռելի տառապանքների միջով է անցել վերջին երկու տարվա ընթացքում, մենք տեսել ենք՝ ինչպես է աճել մեր հարստությունը համավարակի ժամանակ, սակայն մեզանից քչերը, եթե այդպիսիք ընդհանրապես կան, կարող են ազնվորեն ասել, որ մենք վճարում ենք մեր արդար բաժինը հարկերում»,- նշվում է նամակում։
Նամակի հեղինակները խնդրում են բարձրացնել հարկերը հարուստների համար եւ արդար դարձնել հարկային համակարգը, քանի որ հենց այդ տեսքով է այն ամուր ժողովրդավարության հիմք հանդիսանում։ «Հարկե՛ք մեզ՝ հարուստներիս, եւ հարկե՛ք հիմա»,- կոչ են արել նրանք։
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ օրերս Oxfam բարեգործական կազմակերպությունը կոչ էր արել ամբողջ աշխարհի կառավարություններին անհապաղ լրացուցիչ հարկել միլիարդատերերին եւ ստացված եկամուտներն օգտագործել առողջության եւ սոցիալական պաշտպանության ծրագրերի, ինչպես նաեւ կլիմայի փոփոխության եւ գենդերային բռնության կանխարգելմանն ուղղված միջոցների համար: Կազմակերպությունը հանդես էր եկել ի պաշտպանություն օրենքների փոփոխության՝ ռասայական եւ գենդերային խտրականության վերացման, ինչպես նաեւ աշխատավորների իրավունքների պաշտպանության նպատակով։ Վերջապես, ըստ Oxfam-ի, հարուստ երկրները պետք է աշխարհի հետ կիսվեն կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի արտադրության տեխնոլոգիաներով։
Զեկույցում նշվում էր, որ յուրաքանչյուր 26 ժամը մեկ աշխարհում հայտնվում է մեկ միլիարդատեր, միաժամանակ յուրաքանչյուր չորս վայրկյանը մեկ անհավասարությունից մեկ մարդ է մահանում։
Ընդգծվում էր, որ աշխարհի 10 ամենաապահովված մարդկանց կարողությունը վերջին երկու տարվա ընթացքում աճել է 2,1 անգամ՝ $700 միլիարդից հասնելով $1,5 տրիլիոնի: Oxfam-ի գործադիր տնօրեն Գաբրիելա Բուշերի խոսքով՝ նրանց կարողությունն այժմ վեց անգամ գերազանցում է 3,1 միլիարդ ամենաաղքատ քաղաքացիներինը:

«Облагайте налогом нас - богатых, и прямо сейчас»։ открытое письмо мировым лидерам
Более 100 миллионеров из Европы, США и Канады подписали открытое письмо с просьбой поднять налог для богатых, передает Rusbase․
Глобальная налоговая система несправедлива, считают они, что приводит к колоссальному недоверию между народами и элитами и делает богатых людей еще богаче. Письмо адресовано участникам виртуальной дискуссии «Давосская повестка дня», которая состоялась 17-21 января.
«Для преодоления этого разрыва потребуется больше, чем тщеславные проекты миллиардеров или разрозненные филантропические жесты - потребуется полная перестройка системы, которая до сих пор была намеренно разработана для того, чтобы сделать богатых еще богаче»,- подчеркнули авторы письма.
«Хотя мир пережил огромное количество страданий за последние два года, мы видели, как наше богатство увеличилось во время пандемии, но мало кто из нас, если вообще кто-либо, может честно сказать, что мы платим свою справедливую долю в налогах»,- отмечается в письме.
Авторы письма просят повысить налоги для богатых и сделать систему налогообложения справедливой, потому что именно в таком виде она является основой сильной демократии. «Облагайте налогом нас - богатых, и облагайте налогом сейчас»,- призывают в письме миллионеры.
Banks.am напоминает, что на днях благотворительная организация Oxfam призвала правительства мира срочно обложить дополнительными налогами миллиардеров и направить полученные средства на программы здравоохранения и социальной защиты, а также на меры по предотвращению изменения климата и гендерного насилия. Организация выступила в поддержку изменения законодательств с целью искоренения расовой и гендерной дискриминации, а также для поддержки прав трудящихся. Наконец, по мнению Oxfam, богатым странам следует поделиться со всем миром технологиями производства вакцин от коронавируса.
В докладе Oxfam отмечалось, что каждые 26 часов в мире появляется один миллиардер, при этом каждые четыре секунды от неравенства умирает один человек.
Подчеркивалось, что благосостояние 10-и самых обеспеченных людей в мире повысилось за последние два года в 2,1 раза - с $700 млрд до $1,5 трлн. По словам исполнительного директора Oxfam Габриэла Бушер, сейчас их благосостояние в шесть раз выше, чем у 3,1 млрд беднейших граждан.