Idram&IDBank. Ֆինանսների աշխարհի գաղտնիքները՝ «Հայորդի» ճամբարում
Ֆինանսական հաշիվներ, բանկային քարտեր, ավանդներ․ այս եւ մի շարք այլ հասկացություններ պարզաբանելու եւ երեխաներին հուզող ֆինանսական հարցերին պատասխանելու համար Իդրամն ու IDBank-ն այս անգամ «Հայորդի» ճամբարում էին։
2021 թվականից ի վեր «Հայորդի» ճամբարն ամեն տարի հյուրընկալում է զոհված զինծառայողների երեխաներին․ նրանց թիվն արդեն հասել է 1500-ի։
Այս տարի դասընթացներին մասնակցել է շուրջ 300 երեխա, որոնք արդեն գիտեն, թե ինչպես են աշխատում բանկերը եւ ինչպես կատարել անկանխիկ գործարքներ։ Դասընթացներն առանձնացան յուրահատուկ ակտիվությամբ եւ անսպառ հարցերով. երեխաներին հետաքրքրում էր՝ ինչ անել քարտը կորցնելու դեպքում կամ ինչպես վարվել այլ անձի քարտը պատահաբար գտնելիս։ Դասընթացի ավարտին Իդրամն ու IDBank-ը մասնակիցներին անակնկալներ մատուցեցին, իսկ ամենաակտիվներին՝ հատուկ խրախուսական նվերներ։
IDBank-ի ավագ դասընթացավար Գեւորգ Դարախչյանի խոսքով՝ ֆինանսների ճիշտ կառավարումը հմտություն է, որն անհրաժեշտ է ձեւավորել փոքր տարիքից։
«Մեզ համար շատ կարեւոր է նյութը երեխաներին մատուցել իրական օրինակներով։ Սա օգնում է նրանց ավելի լավ պատկերացնել՝ ինչպես ճիշտ պլանավորել անձնական բյուջեն եւ խնայել միջոցները։ Այս հարցում Idram Junior հավելվածը հրաշալի օգնական է երեխաների համար․ այն հնարավորություն է տալիս ծնողների վերահսկողությամբ վճարումներ կատարելու եւ ձեւավորելու գումար խնայելու մշակույթ։ Իսկ հավելվածում հասանելի Junius ֆինանսական մրցաշարը ուսուցումը դարձնում է խաղային եւ հետաքրքիր՝ հնարավորություն տալով երեխաներին ստանալ արժեքավոր նվերներ»,- նշել է Գեւորգ Դարախչյանը։
«Հայորդի» բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր Վաչե Վարդանյանը բարձր է գնահատել Իդրամի եւ IDBank-ի հետ համագործակցությունը։
«Ընկերությունների հետ այս տարիների ընթացքում բազմաթիվ համատեղ ծրագրեր ենք իրականացրել։ Այս տարի «Հայորդի» ճամբարում 3 փուլով անցկացվեցին ֆինանսական գրագիտության դասընթացներ, որոնց մասնակցեց շուրջ 300 երեխա։ Արդյունքում նրանք սովորեցին, թե ինչ է ֆինանսական գրագիտությունը, ինչպես խուսափել զեղծարարություններից եւ կառավարել սեփական ֆինանսները»,- ասել է Վաչե Վարդանյանը։

13.08.2026 | 17:02 Главная страница / Новости /
Банковские счета, платежные карты, вклады - чтобы разъяснить эти понятия и ответить на волнующие детей финансовые вопросы, Idram и IDBank на этот раз побывали в лагере «Айорди».
С 2021 года лагерь «Айорди» ежегодно принимает детей погибших военнослужащих -  их число уже достигло 1 500.
В этом году в обучающих сессиях приняли участие около 300 детей, которые теперь знают, как работают банки и как совершать безналичные операции. Интерактивные занятия отличились высокой активностью и нескончаемым потоком вопросов: ребят интересовало буквально всё - от того, что делать при утере карты, до того, как правильно поступить при случайном обнаружении чужой карты. По завершении занятий Idram и IDBank порадовали участников сюрпризами, а самым активным вручили специальные поощрительные подарки.
По словам старшего тренера IDBank Геворга Дарахчяна, грамотное управление финансами - это навык, который необходимо формировать с самого детства.
«Для нас очень важно преподносить материал на реальных примерах. Это помогает детям лучше представить, как правильно планировать личный бюджет и сберегать средства. В этом вопросе отличным помощником выступает приложение Idram Junior: оно дает возможность совершать платежи под контролем родителей и формировать культуру накопления денег. А доступный в приложении финансовый турнир Junius делает обучение игровым и увлекательным, позволяя детям получать ценные подарки», - отметил Геворг Дарахчян.
Основатель благотворительного фонда «Айорди» Ваче Варданян высоко оценил сотрудничество с Idram и IDBank.
«За эти годы мы реализовали множество совместных проектов с компаниями. В этом году в лагере «Айорди» в три этапа были проведены занятия по финансовой грамотности, в которых приняли участие около 300 детей. В результате они узнали, что такое финансовая грамотность, как защититься от мошенничества и управлять собственными финансами», - подчеркнул Ваче Варданян.