Մեկնարկում են Դավոսի հանդիպումը փոխարինող վիրտուալ քննարկումները
Չինաստանի, Հնդկաստանի, Ճապոնիայի, Գերմանիայի, Ավստրալիայի եւ մի շարք այլ երկրների ու միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարները հունվարի 17-ից 21-ը կմասնակցեն Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (WEF) կազմակերպած «Դավոսի օրակարգ» վիրտուալ քննարկմանը։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այն անցկացվում է այս օրերին Դավոսում նախատեսված WEF-ի տարեկան հանդիպման փոխարեն, որը հետաձգվել է մինչեւ ամռան սկզբ՝ աշխարհում կորոնավիրուսի օմիկրոն նոր շտամի տարածման պատճառով։
«Վիճակն աշխարհում» թեմայով քննարկումը նվիրված է մեր օրերի արդիական խնդիրներին։ WEF-ը հինգ օրվա ընթացքում կանցկացնի մի շարք վիրտուալ լիագումար նիստեր, որոնք համահունչ են Դավոսի ամենամյա հանդիպման նպատակին` կողմնորոշել համաշխարհային առաջնորդներին գալիք տարվա հրամայականներին, բացատրել են կազմակերպիչները:
Մասնակիցները «կքննարկեն այն կրիտիկական մարտահրավերները, որոնց այսօր բախվում է աշխարհը, եւ կներկայացնեն իրենց գաղափարներն՝ ինչպես լուծել դրանք»: WEF-ն առաջնորդվում է նրանով, որ համավարակը սրել է «միջսերունդային, աշխարհագրական, քաղաքական եւ տնտեսական տարաձայնությունները», եւ այժմ համաշխարհային մարտահրավերներին «գլոբալ պատասխանների պակաս կա», ուստի «ավելի քան երբեւէ» լուծումները պետք է փնտրել միասին։
Ծրագիրը ներառում է լիագումար նիստեր այնպիսի թեմաներով, ինչպիսիք են Covid-ի դեմ պայքարը, տեխնոլոգիական համագործակցությունը, մատակարարման շղթաների վերականգնումը, կլիմային վերաբերող  նորարարությունների ներդրման արագացումը:
Հատուկ ուղերձով մասնակիցներին կդիմեն Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը, Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին եւ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը (հունվարի 17-ին), Իսրայելի վարչապետ Նաֆթալի Բենեթը եւ Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդային (հունվարի 18-ին), Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը (հունվարի 19-ին), Ինդոնեզիայի նախագահ Ջոկո Վիդոդոն եւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը (հունվարի 20-ին), Ավստրալիայի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը եւ Նիգերիայի փոխնախագահ Յեմի Օսինբաջոն (հունվարի 21-ին)։
Լիագումար նիստերին նախատեսվում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության, Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ղեկավարների մասնակցությունը։ WEF-ը նիստերը կհեռարձակի իր կայքում եւ սոցիալական ցանցերում:

17-21 января состоится виртуальная дискуссия «Давосская повестка дня»
Руководители Китая, Индии, Японии, Германии, Австралии и ряда других стран и международных организаций примут участие в организованной Всемирным экономическим форумом (ВЭФ) с 17 по 21 января виртуальной дискуссии «Давосская повестка дня».
Как передает ТАСС, она проводится вместо планировавшейся на эти дни в Давосе ежегодной встречи ВЭФ, которая из-за распространения в мире омикрон-штамма коронавируса перенесена на начало лета.
Дискуссия на тему «Положение в мире» посвящена актуальным проблемам современности. ВЭФ проведет в течение пяти дней серию виртуальных пленарных заседаний, созвучных цели ежегодных встреч в Давосе по ориентированию глобальных лидеров на императивы предстоящего года, пояснили организаторы.
Участники «обсудят критически важные вызовы, с которыми сталкивается мир сегодня, и представят свои идеи о том, как их решать». В ВЭФ исходят из того, что пандемия усугубила «межпоколенческие, географические, политические и экономические разногласия» и сейчас «ощущается нехватка глобальных ответов» на мировые вызовы, поэтому «более чем когда-либо» следует искать решения сообща.
В программе намечены пленарные сессии на такие темы, как борьба с ковидом, технологическое сотрудничество, восстановление цепочек поставок, ускорение внедрения инноваций в сфере, касающейся климата.
Со специальными обращениями к участникам дискуссии 17 января выступят председатель КНР Си Цзиньпин, премьер-министр Индии Нарендра Моди и генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, 18 января - премьер-министр Израиля Нафтали Беннет и премьер-министр Японии Фумио Кисида, 19 января - канцлер Германии Олаф Шольц, 20 января - президент Индонезии Джоко Видодо и председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, 21 января - премьер-министр Австралии Скотт Моррисон и вице-президент Нигерии Йеми Осинбаджо.
В пленарных сессиях запланировано участие руководителей Всемирной организации здравоохранения, Всемирной торговой организации и Международного валютного фонда. ВЭФ будет вести трансляцию сессий на своем сайте и в соцсетях.