Yahoo-ն հեռանում է Չինաստանի շուկայից
Ամերիկյան Yahoo ընկերության բոլոր ծառայությունները նոյեմբերի 1-ից անհասանելի են մայրցամաքային Չինաստանի օգտատերերի համար, հաղորդում է VC.ru-ն՝ վկայակոչելով The Wall Street Journal-ը (WSJ)։
Yahoo-ի մամուլի քարտուղարը նշել է, որ որոշումը պայմանավորված է «Չինաստանում գնալով ավելի բարդ գործարար եւ իրավական միջավայրով»:
Նշվում է, որ երկրում ընկերության փակումը համընկել է անձնական տեղեկատվության պաշտպանության մասին օրենքի ուժի մեջ մտնելու հետ։ Այն պահանջում է ընկերություններից ստանալ համաձայնություն տվյալների մշակման համար եւ նվազագույնի հասցնել դրանց հավաքագրումը: Այժմ կա նաեւ պարտավորություն տեղայնացնել տվյալները Չինաստանի սերվերների վրա։
Ինչպես գրում է WSJ-ն, Yahoo-ի հեռանալը պայմանական բնույթ է կրում. ընկերությունը սկսել էր փակել իր հիմնական ծառայությունները դեռեւս 2013 թվականին: Որոշ հավելվածներ (Yahoo Finance եւ Yahoo Mail) հոկտեմբերի կեսերից անհասանելի են դարձել App Store-ում:
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի կեսին Microsoft-ը հայտարարել է, որ փակում է Չինաստանում LinkedIn-ի իր տեղական տարբերակը, քանի որ երկիրը շարունակում է ընդլայնել համացանցի գրաքննությունը: LinkedIn-ն ամերիկյան վերջին խոշոր սոցիալական ցանցն էր, որը գործում էր Չինաստանում: Twitter-ը եւ Facebook-ն արգելափակվել էին ավելի քան 10 տարի առաջ, իսկ Google-ը որոշել էր դադարեցնել իր գործունեությունը 2010 թվականին:

Все сервисы американской компании Yahoo недоступны для пользователей материковой части Китая с 1 ноября, cообщает VC.ru со ссылкой на The Wall Street Journal (WSJ).Пресс-секретарь Yahoo отметил, что решение связано с «все более сложной деловой и правовой средой в Китае». Отмечается, что закрытие компании в стране совпало с вступлением в силу закона о защите персональной информации. Он требует, чтобы компании получали согласие на обработку данных и минимизировали их сбор. Также теперь они обязаны локализовать данные на серверах в Китае.Как пишет WSJ, уход Yahoo носит условный характер: компания начала закрывать основные сервисы еще в 2013 году. Некоторые приложения (Yahoo Finance и Yahoo Mail) стали недоступны в App Store с середины октября. 15.10.2021 | 09:00 LinkedIn уходит с китайского рынка Banks.am напоминает, что в середине октября этого года Microsoft объявила о закрытии своей локальной версии LinkedIn в Китае, поскольку страна продолжает расширять цензуру в интернете. LinkedIn была последней крупной социальной сетью США, все еще работающей в Китае. Twitter и Facebook были заблокированы в стране более десяти лет назад, а Google решила прекратить свою деятельность в 2010 году. Tweet Просмотры 3777