ԱՄԷ-ն ներառվել է ՎԶԵԲ-ի բաժնետերերի կազմում
Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) բաժնետերերը հաստատել են այս ֆինանսական կառույցի նոր անդամին՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններին (ԱՄԷ), ասված է ՎԶԵԲ-ի հայտարարության մեջ, որը մեջբերում է Prime գործակալությունը:
Անդամակցության համար ԱՄԷ կառավարությունը դիմել էր ՎԶԵԲ-ին դեռեւս անցած տարվա սեպտեմբերին՝ հայտնելով իր ցանկությունը նպաստել բանկի գործունեությանը:
ՎԶԵԲ-ը 2011 թվականից գործարքներ է իրականացնում հարավային եւ արեւելյան միջերկրածովյան տարածաշրջանում՝ ներդրումներ կատարելով տարբեր նախագծերում Եգիպտոսում, Հորդանանում, Լիբանանում, Մարոկկոյում եւ Թունիսում, ինչպես նաեւ Հորդանան գետի արեւմտյան ափում եւ Գազայի հատվածում:
«Մենք ողջունում ենք ԱՄԷ-ի մուտքը մեր բանկ եւ շնորհակալություն հայտնում մեր բաժնետերերին իրենց որոշման համար: ԱՄԷ-ն բիզնեսի եւ գիտելիքների կարեւոր կենտրոն է, իրենց անդամակցությունն օգուտ կբերի շատ երկրներին, որտեղ ՎԶԵԲ-ը ներդրումներ է կատարում, եւ նոր հնարավորություններ կբացի մեր տարածաշրջաններում»,- հայտարարել է ՎԶԵԲ-ի նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասոն:
Ներկայումս ՎԶԵԲ-ն ունի 71 բաժնետեր, որոնք ներկայացնում են 69 երկիր, ինչպես նաեւ ԵՄ-ն եւ Եվրոպական ներդրումային բանկը:

ОАЭ вошла в состав акционеров ЕБРР
Акционеры Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) утвердили нового члена этого финансового института - Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ), говорится в заявлении ЕБРР, которое приводит агентство Prime.
Правительство ОАЭ подало заявку на членство в ЕБРР в сентябре прошлого года, выразив желание внести свой вклад в деятельность банка.
ЕБРР ведет операции в Южном и Восточном Средиземноморье с 2011 года, инвестируя в проекты в Египте, Иордании, Ливане, Марокко и Тунисе, а также на Западном берегу Иордана и в секторе Газа.
«Мы приветствуем вступление ОАЭ в наш банк и благодарим наших акционеров за их решение. ОАЭ - важный центр бизнеса и знаний, их членство принесет пользу многим странам, в которые ЕБРР инвестирует, и откроет новые возможности в наших регионах»,- заявила президент ЕБРР Одиль Рено-Бассо.
У ЕБРР в настоящее время 71 акционер, представляющий 69 стран, а также ЕС и Европейский инвестиционный банк.